شناسهٔ خبر: 75329 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن خبر داد

بهسازی و مقاوم‌سازی ۱/۰۰۰/۰۰۰ مسکن شهرهای کوچک

حمید رضا سهرابی مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه با نظارت و فعالیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیش از یک میلیون واحد مسکونی در شهرهای کوچک و روستاها مقاوم‌سازی و بهسازی شده‌اند، گفت: بر اساس طرح جامع مسکن، احداث سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی توسط بنیاد مسکن انجام می‌شود.

حمیدرضا سهرابی مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در خصوص ساخت، سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی که بر اساس طرح جامع مسکن بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفته است نکاتی را ارایه کرد و گفت: مشخصا بنیاد مسکن، متولی احداث مسکن در نقاط روستایی است.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه ایران، کشوری سانحه خیز به شمار می‌رود، به اجرای طرح بهسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی اشاره کرد و افزود: بعد از زلزله سال ۱۳۶۹ بم دولت به مقاوم سازی و بهسازی واحدهای روستایی همت گماشت و اجرای این طرح از سال ۷۴ آغاز و تا ۸۴ به طول انجامید. از سال ۸۴ به بعد طرح احداث سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی آغاز شد.

سهرابی توضیح داد: از سال ۸۴ تاکنون، یک میلیون و ۷۰۶ هزار واحد مسکونی روستایی بهسازی شده است.

این مدیرکل در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین توضیح داد: به موازات اجرای طرح بهسازی و مقاوم‌سازی سالیانه ۲۰۰ هزار واحدمسکونی روستایی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مناطق سیل‌زده و آسیب دیده از زلزله و سایر مخاطرات، حدود ۴۳۰ هزار واحد مسکونی روستایی احداث کرد. تاکنون در مجموع ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی مقاوم در سراسر کشور در قالب بهسازی و یا بازسازی داریم.

به گفته سهرابی، بر اساس سرشماری سال ۹۵، در کشور حدود ۵ میلیون و ۳۷۷ هزار واحد مسکونی روستایی وجود دارد که تاکنون بیش از ۴۳ درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مقاوم‌سازی و بهسازی و احداث واحدهای مسکونی روستایی قبل از سال ۸۴، ۷ درصد بود و امروز به ۴۳ درصد رسیده است، گفت: بخش های خصوصی نیز در حدود ۵ درصد در طی این سال ها به این طرح کمک کرده اند و هم اکنون با احتساب فعالیت های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بخش خصوصی شاهد مقاوم سازی و بهسازی ۴۸ درصدی واحدهای مسکونی روستایی هستیم.

نظارت بنیاد مسکن در ساخت‌و‌سازهای شهرهای‌کوچک و روستاها

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توضیح داد: مقاوم‌سازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی یکی از طرح‌های موفق نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است که هر سال با قوت،   ادامه پیدا کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: ارایه تسهیلات به مالکان واحدهای مسکونی روستایی که باید مقاوم‌سازی شوند با بنیاد مسکن است و در مورد بخش‌های خصوصی نیز طبق تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت مسکن و سازمان نظام مهندسی انجام شده است، هرگونه ساخت و سازی باید با نظارت بنیاد انجام بگیرد.

سهرابی یادآور شد: وام بهسازی مسکن روستایی از ۵ میلیون تومان شروع شد و هم‌اکنون این تسهیلات به ۴۰ میلیون تومان رسیده است که نرخ سود آن ۵ درصد و بازپرداخت آن نیز ۱۵ ساله است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در طرح جامع مسکن، احداث سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در دستور کار است که برای تک به تک استان‌ها برنامه تهیه شده است.

سهرابی نیاز کشور را به احداث واحدهای  مسکونی روستایی ۶۷۸ هزار واحد عنوان کرد و گفت: طبق ماده ۵۹ برنامه ششم توسعه کماکان تا پایان برنامه سالانه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی باید ادامه پیدا کند.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین اعلام کرد: بنیاد مسکن در اواخر سال، طرح احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی را به تفکیک استان‌ها و بر اساس نیاز هر استان به مجلس می‌برد و با تصویب مجلس و تخصیص اعتبار، طرحِ مصوب در سال بعد، اجرایی‌وعملیات می‌شود.

وی یادآور شد: در سال های ۸۹ و ۹۰ به دلیل تخصیص اعتبارات لازم و مناسب، سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی توسط بنیاد احداث شد.

سهرابی اعلام کرد: به طور متوسط بنیاد سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی را بهسازی و بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار واحد را بازسازی می‌کند که امیدواریم در سالجاری بتوانیم احداث ۲۰۰ هزار واحد را به طور کامل با همکاری بانک ها داشته باشیم.

وی افزود: در سال‌جاری تاکنون حدود ۷۵ هزار واحد به بانک‌های عامل معرفی شده و ۴۵ هزار واحد قرارداد بسته و کار احداث را آغاز کرده‌اند.