شناسهٔ خبر: 75792 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قرقیزستان با حضور وزرای دو کشور آغاز شد

آغاز فاز جدید همکاری اقتصادی بین دو کشور/ قرقیزستان متقاضی نفت ایران

دیدار وزیر راه و شهرسازی با وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان صبح امروز آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، صبح امروز دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و جانات بیشن‌اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان آغاز به کار کرد.

در این مراسم محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ضمن خوشامدگویی به هیات کشور قرقیزستان با اشاره به برگزاری این اجلاس اظهار داشت: اجلاس کمیسیون مشترک ۲ کشور حدود ۳ سال پیش برگزار شد و امروز این اجلاس بیانگر باور و اعتقاد ایران و قرقیزستان در جهت توسعه همکاری‌ها و گسترش تبادلات است.

وی افزود: خوشبختانه فضای حاکم بر ارتباط ایران و قرقیزستان کاملا دوستانه بوده و محدودیتی در سطح مبادلات بین ۲ کشور وجود ندارد. هم اکنون همکاری‌ها در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی مناسب و همواره در مسیری هماهنگ و هم‌افزا پیش می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی ایران با اشاره به شروع رسمی این اجلاس به میزبانی جمهوری اسلامی ایران با تاکید دوباره بر این‌که روابط سیاسی بین دو کشور در بالاترین سطح قرار دارد، تصریح کرد: با توافقی که امروز سند آن امضا می‌شود زمینه برای ارتقای فعالیت‌های اقتصادی هموار خواهد شد.

وی ادامه داد: مبنای همکاری‌های حقوقی دو کشور سند همکاری ۱۰ ساله‌ای است که در سال ۲۰۱۶ بین روسای جمهور ایران و قرقیزستان در بیشکک به امضاء رسید.

اسلامی گفت: امروز مذاکرات و توافقات در راستای این سند راهبردی انجام خواهد گرفت و اطمینان داریم در این مقطع از روابط دو کشور این پتانسیل وجود دارد که در نقطه عطف خود در گسترش همه جانبه مراودات قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی ایران با اشاره به امضای موافقتنامه تعرفه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا که قرقیزستان یکی از اعضای این این اتحادیه است با تاکید بر اینکه به این شکل روابط ۲ کشور وارد فاز جدیدی خواهد شد،‌گفت: سند راهبردی همکاری‌های ۱۰ ساله بین ایران و قرقیزستان و عضویت این کشور در تعرفه ترجیحی اوراسیا می تواند به صورت توأمان تسریع و تسهیل‌کننده ارتقای سطح تبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور باشد.

دعوت از مهندسان ایرانی برای مشارکت در پروژه‌های زیربنایی قرقیزستان 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در ادامه این مراسم جانات بیشن‌اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان با تاکید بر روابط با ایران به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی این کشور اظهار داشت: در جلسه‌ای با وزیر راه و شهرسازی ایران پیش از این مراسم برگزار شد آینده‌ بسیار خوبی را برای پیشرفت دو کشور متصور هستیم.

وی ادامه داد: نتایج کمیسیون‌های قبلی بررسی شد که خیلی از آن‌ها حل و فصل و بسیاری در مرحله حل شدن است که درخصوص مسائل باقی‌مانده کارشناسان می‌توانند راه حل‌های لازم را پیدا کنند.

وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان ادامه داد: پتانسیل تجاری بین دو کشور بیش از آن چیزی است که هم اکنون شاهد آن هستیم. در همین خصوص به کارشناسان دو کشور توصیه دارم که در این اجلاس با در نظر گرفتن پتانسیل و امکانات ایران و قرقیزستان شرایط را برای رشد جامعه کسب و کار و همچنین افزایش سرمایه‌گذاری‌ها هموار کنند.

وی افزود: قرقیزستان به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا توجه ویژه‌ای به این مساله دارد. هم اکنون پتانسیل بسیار خوبی در قرقیزستان در بحث انرژی‌ حرارتی وجود دارد که می‌تواند زمینه مناسبی برای حضور و جذب سرمایه‌گذار باشد. به همین خاطر از مهندسان و پتانسیل‌های مهندسی ایران برای کار و تحقق پروژه‌های زیربنایی قرقیزستان دعوت به عمل می‌آوریم.

جانات بیشن‌اوف تصریح کرد: در جلسه و دیداری که بین نخست وزیر قرقیزستان و معاون اول رئیس‌جمهور ایران صورت گرفت، تصریح شد که یکی از موارد مدنظر کشور ما تامین نفت از ایران و صادرات مواد غذایی به این کشور است.

وی افزود: هم اکنون بین ۲ کشور تبادلات بسیار خوب فرهنگی در حال انجام است. همچنین در این بین همکاری‌های بسیار خوبی بین ارگان‌های دولتی ایران و قرقیزستان در بحث دیجیتالی کردن و استانداردسازی‌ها صورت گرفته است.

وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان در پایان با تاکید دوباره بر روابط تنگاتنگ این کشور با جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تمام این مسائل طی ۲ روز اجلاس کمک به جامعه کسب و کار است تا بتواند یک ابزاری برای سطح ارتقای فعالیت‌ها بین دو کشور باشد.