شناسهٔ خبر: 75853 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در مراسم اختتامیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و قرقیزستان:

آغاز پرواز از ایران به قرقیزستان از ۱۲ روز دیگر/ مبادله سند همکاری‌های گمرکی در چارچوب مبادلات اورآسیا

تفاهم نامه مراسم اختتامیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی، فنی و فرهنگی ایران و قرقیزستان با حضور و امضای تفاهمنامه وزرای دو کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مراسم اختتامیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی، فنی و فرهنگی ایران و قرقیزستان امروز با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران و جانات بشین اوف، وزیر راه و حمل‌ونقل قرقیزستان برگزار شد.

در این اجلاس دو طرفه که به میزبانی وزارت راه و شهرسازی طی روزهای ۱۲ و ۱۳ آذرماه برگزار شد در پایان دو کشور تفاهمنامه ای را به امضا رساندند. وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر راه و حمل‌ونقل قرقیزستان روسای این کمیسیون مشترک هستند و این تفاهم نامه در ۱۰۴ بند تنظیم شده است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این مراسم با اشاره به سرفصل های توافقنامه بین ایران و قرقیزستان، اظهار داشت:‌ اجلاس دوازدهم در فضایی متفاوت، صمیمی و پرتفاهم برگزار شد. کمیسیون مشترک از هفت کمیته تخصصی تشکیل شده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: این توافقنامه در هفت سرفصل موضوعی در همه رشته‌ها که دو طرف متمایل به همکاری دو طرفه هستند به امضا رسید.

اسلامی گفت: این محورها شامل حوزه انرژی، حمل‌ونقل، ارتباطات و گمرک، حوزه اقتصادی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری، حوزه فعالیت صنعتی، معدنی، کشاورزی، علوم جوی، نقشه‌برداری، خدمات فنی و مهندسی، حوزه همکاری‌های بین استان‌های منتخب دو کشور، حوزه علمی، فرهنگی، رسانه، ورزشی، زیست محیطی، بهداشت و گردشگری و بالاخره حوزه توسعه مبانی حقوقی و قراردادی است.

وی افزود: موضوعات شتاب‌دهنده در توسعه تبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی دو طرف مستلزم تقویت ظرفیت لجستیک و حمل‌ونقل، گمرک و مسائل مربوط به بیمه و بانک است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سند همکاری‌های گمرکی در چارچوب مبادلات اورآسیا بین دو کشور امضا و مبادله می‌شود.

اسلامی افزود: در بخش حمل‌ونقل ایجاد خط هوایی بین دو طرف مطرح شد که از سال‌های قبل مورد درخواست قرقیزستان بود. در این راستا از دوازده روز آینده یک شرکت هواپیمایی ایرانی پرواز خود را از ایران به قرقیزستان انجام می‌دهد.

وی گفت: توافقاتی که کمیته حمل‌ونقل تابستان امسال در تهران انجام داد موجبات تسهیل ترانسفورت زمینی را فراهم کرد و با توجه به اعلام آمادگی ظرفیت لجستیکی در بنادر شمالی و جنوبی کشور و استقبال کشور قرقیزستان در این مذاکره به زمینه بهره‌برداری لجستیکی در فضای بنادر می‌انجامد تا تسهیل‌کننده فعالیت لجتسیکی بین دو طرف شود.

اسلامی گفت: در امور گردشگری و توریست سلامت، فرهنگ و هنر و همکاری‌های دانشگاهی تفاهمات روشنی بین دو طرف صورت گرفت.

وی ادامه داد: همکاری در حوزه انرژی و احساس نیروگاه حرارتی و صدور نیروگاه فنی و مهندسی و توسعه زیرساخت‌ها و توسعه زیرساخت‌های مسکونی در قرقیزستان در کمیسیون مشترک به عنوان یکی از محورها و فرصت‌های شرکت ایرانی بررسی شد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: صادرات حوزه محصولات نفت، گاز و پتروشیمی خصوصاً قیر و اعلام آمادگی برای تأمین گوشت گرم قرمز کشور از مواردی است که طرفین برای ایجاد تجارت در این زمینه توافق کردند.