شناسهٔ خبر: 75902 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان:

۶۰۰ واحد مسکن مهر قم مشکل قضایی دارد

ملي مدیرکل راه و شهرسازی قم با اشاره به مشکلات قضایی برخی واحدهای مسکن مهر، گفت: حدود ۶۰۰ واحد دارای مشکلات قضایی است که به‌ محض حل شدن این مشکل مراحل ساخت آن ‌ها پیگیری خواهد شد.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، حسن صبوری ضمن اعلام خبر فوق افزود: کل تعهد استان قم برای احداث مسکن مهر در کلان‌ شهر قم ۴۳ هزار و ۵۰۴ واحد بود و تاکنون ۴۲ هزار و ۶۲۰ واحد آن تکمیل و افتتاح ‌شده است.

وی اضافه کرد: از تعداد تعهد کل استان، ۸۸۴ واحد باقی ‌مانده که ۶۰۰ واحد آن با وجود تکمیل شدن، به دلیل مشکل قضایی جزو آمار طرح‌ های تکمیل‌ شده قرار نمی‌گیرد.

مديركل راه و شهرسازي استان قم با بیان این‌که ۲۸۴ واحد نیز در مرحله ساخت و تکمیل می ‌باشد، ادامه داد: از این تعداد واحد باقی‌ مانده مسکن مهر، ۹۰ واحد مراحل پایانی عملیات عمرانی خود را پشت سر گذاشته است و فقط ۱۹۴ واحد ناتمام است که امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد.

صبوری در خصوص پرونده‌ های قضایی نیز گفت: تعاونی ایجادسازان میثاق با ۱۰۸ واحد، مهر ۹ با ۲۲۴ واحد، مهر ۴۷ با ۱۲۲ واحد و تعاونی طاها با ۱۹۰ واحد، تعاونی ‌هایی هستند که پرونده ‌های آن ‌ها در مراجع قضایی در نوبت پیگیری است.

وی بیان کرد: افتتاح ۱۹ هزار و ۸۲۵ واحد مسکن مهر قم در دولت ‌های یازدهم و دوازدهم بوده است که این رقم معادل ۵۰ درصد واحدهای مسکن مهر استان است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۷ هزار و ۹۳۸ سند برای واحدهای مسکن مهر، واحدهای خود مالک، بافت فرسوده، اجاره‌داری ۵ ساله و اجاره‌ داری ۹۹ ساله قم صادرشده و ۲۳ هزار واحد نیز فاقد سند مالکیت می ‌باشد.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی قم، طرح‌ هایی از جمله احداث ۱۷ مدرسه، هفت مسجد، یک پاسگاه نیروی انتظامی، مراکز تجاری، ورزشی و درمانی در شهرک پردیسان انجام شده ‌است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود احداث ۴۳ هزار واحد مسکن مهر و ۴۵ هزار واحد خانه خالی، اما ۱۴۷ هزار خانوار اجاره‌ نشین در شهر قم وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه طبق سرشماری سال ۹۵ در استان ۴۵ هزار واحد خانه خالی وجود دارد، گفت: مطابق سرشماری انجام شده در سال ۹۵، ۵۰ درصد شهروندان مالک، ۳۹درصد مستاجر و ۱۰ درصد باقی‌مانده جزو سایرین هستند.

صبوری اضافه کرد: استان قم در حوزه مالکیت، رتبه ۳۰ و در حوزه استیجاری، رتبه سوم در کشور را به خود اختصاص داده است.