شناسهٔ خبر: 75927 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

گزارش مدیران‌عامل بانک‌ها در خصوص تخصیص ۲۰ درصدی منابع به بخش مسکن:

تولید مسکن پایدار می‌شود/تشکیل کمیته مشترک وزارت راه و بانک‌ها

نشست وزیر راه و شهرسازی با مدیران عامل بانک های سراسر کشور در نشست مشترک وزیر راه‌و‌شهرسازی و معاونان وی در حوزه مسکن و ساختمان، و سازمان ملی زمین و مسکن با مدیران‌عامل بانک‌های کشور، گزارشی از روند تخصیص منابع بانک‌ها به بخش مسکن، ارایه شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نشست محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با مدیران‌عامل بانک‌ها به  منظور ارایه گزارش بانک‌ها از روند تخصیص ۳۰ درصدی سهم منابع بانک‌ها براساس مصوبه شورای عالی مسکن کشور به بخش مسکن در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

در نشست فوق، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بر تشکیل کارگروهی به منظور تبیین مدل مالی برای تخصیص ۲۰ درصدی منابع بانک به بخش مسکن تاکید کرد و گفت: علاوه بر بازار پول باید تلاش شود تا بازار سرمایه نیز در بخش مسکن وارد عمل شود و انتظار است که سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص همکاری لازم را داشته باشد و اقدام مناسب را انجام دهد.

وزیر راه وشهرسازی ضمن تاکید بر اینکه وظیفه دولت تلاش برای زمینه سازی و فراهم کردن شرایط مناسب به منظور خانه دار کردن اقشار کم درآمد و متوسط است، تصریح کرد: برای طرح اقدام ملی مسکن که در راستای خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد طراحی شده است باید فهرست متوازنی از مسئولیت‌ها به تفکیک بانکها در سطح استانی و شهری تهیه شود که در این زمینه فعالیت هایی انجام شده و باید تکمیل شود.

تشکیل کمیته کاری مشترک بین وزارت راه و بانک‌ها

عضو کابینه دولت دوازدهم در بخشی از سخنان خود با مدیران عامل بانک ها بر تشکیل کمیته کاری بین وزارت راه و شهرسازی با مدیران عامل بانک ها تاکید کرد و توضیح داد: به منظور وحدت وریه تمامی بانک ها برای تخصیص ۲۰ درصدی منابع بانک های کشور به بخش مسکن، کمیته کاری مشترک بین بانک‌ها و وزارت راه و شهرسازی تشکیل می‌شود.

وی بر کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و همچنین کم کردن بوروکراسی در این بخش به منظور ایجاد رضایت اجتماعی تاکید کرد.

در ادامه مدیران عامل بانک های کشور، به ارایه گزارشی از روند اقدامات خود در خصوص تخصیص ۲۰ درصدی منابع بانک‌ها به بخش مسکن پرداختند.

تخصیص ۹۵ درصدی منابع بانک مسکن به بخش مسکن

مدیرعامل بانک مسکن در این نشست ضمن اعلام اینکه تاکنون آن بانک بر اساس برنامه ریزی ها برای تامین اعتبار ۱۴۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن را در برنامه قرار داده است، تصریح کرد: بانک مسکن بیش از ۹۰ درصد منابع بانک را به بخش مسکن و ارایه تسهیلات به متقاضیان و اجرای طرح های مختلف مسکن تخصیص داده است.

تخصیص ۱۱.۵ درصدی منابع بانک توسعه تعاون به بخش مسکن

مدیرعامل بانک توسعه تعاون نیز در این نشست، اعلام کرد: در هشت ماه گذشته بانک توسعه تعاون ۱۱.۵ درصد منابع بانک را به بخش مسکن تخصیص داده است و تاکنون ۷۳۰ میلیاردتومان توسط این بانک به بخش مسکن تخصیص یافته است.

آمادگی بانک‌های پاسارگاد و کارآفرین برای تخصیص حداکثری منابع بانک به مسکن

نماینده بانک پاسارگاد نیز در این نشست بر آمادگی کامل آن بانک برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن و تخصیص ۲۰ درصدی منابع بانک برای بخش مسکن خبر داد.

مدیرعامل بانک کارآفرین نیز ضمن اعلام این مطلب که احداث ۶ بزرگراه در کشور همچون اصفهان-شیراز، قائن-بیرجند، خرم‌آباد-پلدختر و هشترود- مراغه توسط آن بانک تامین اعتبار می شود، گفت: از ابتدای سال تاکنون در حدود در حدود ۵ هزار میلیاردریال به بخش بزرگراهی و ۱۱ هزار میلیارد ریال توسط بانک به بخش مسکن تخصیص یافته است.

تخصیص ۱۷ درصدی منابع بانک تجارت به مسکن

مدیرعامل بانک تجارت نیز در نشست فوق اعلام کرد: نسبت منابع بانک به پرداخت تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان در بانک تجارت ۲۷ درصد است که مشخصا برای بخش مسکن ۱۷ درصد منابع بانک تخصیص یافته است. وی از پرداخت ۳۸ هزار میلیاردتومانی بانک تجارت به بخش مسکن طی هشت ماه نخست امسال خبر داد و گفت: قراردادهای بانک تجارت با نیروهای مسلح نیز برای پرداخت بخشی از تسهیلات واحدهای مسکونی نیروهای مسلح در آستانه امضای قرار داد قرار دارد.

مدیرعامل بانک ملت نیز ضمن اعلام آمادگی کامل آن بانک برای تخصیص ۲۰ درصدی منابع بانک به بخش مسکن، توضیح داد: بانک ملت تاکنون ۱۰ درصد منابع خود را به بخش مسکن تخصیص داده است که تلاش می شود تا سقف تسهیلات ۲۰ درصدی به بخش مسکن تا پایان سال محقق شود.

تخصیص ۱۶.۶ درصدی منابع بانک سامان به مسکن

مدیرعامل بانک سامان نیز از پرداخت ۱۶.۶ درصدی منابع آن بانک به بخش مسکن خبر داد و اعلام کرد: تلاش خواهد شد تا سقف ۲۰ درصدی تسهیلات به بخش مسکن تا پایان سال عملیاتی شود.

مدیرعامل بانک گردشگری نیز بر تخصیص ۱۰ درصدی منابع‌ آن بانک به بخش مسکن خبر داد.

تخصیص ۱۴ درصدی منابع بانک ایران‌زمین به مسکن

سهم بانک ایران زمین نیز به گفته مدیرعامل آن بانک به بخش مسکن ۱۴ درصد بوده است. مدیرعامل بانک ایران زمین همچنین بر آمادگی کامل بانک ایران زمین برای تخصیص ۲۰ درصدی منابع آن بانک به بخش مسکن تاکید کرد.