شناسهٔ خبر: 76024 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست CASPCOM:

تداوم روند کاهشی تراز آب دریای خزر/ تغییر اقلیم بر دما، بارش و تراز آب خزر اثر گذاشته است

سحر تاجبخش مسلمان رییس سازمان هواشناسی با بیان این‌که همچنان شاهد روند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم از امکان وقوع شرایط ناگوار زیست‌محیطی در مناطق ساحلی کشورهای حاشیه این دریا در صورت تداوم این روند خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سحر تاجبخش‌مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور در آیین افتتاحیه بیست و چهارمین نشست کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر CASPCOM با اشاره به اینکه بیش از پنج سال از تصویب موافقت‌نامه همکاری هواشناسی آب‌شناسی دریای خزر توسط نمایندگان دولت‌های عضو این مجموعه می‌گذرد، گفت: عزم جدی اعضای این کمیته بر تسریع در اجرای مفاد موافقت‌نامه و رسیدن به اهداف اصلی آن، برنامه یکپارچه پایش و پیش‌بینی هواشناسی آبشناسی دریای خزر است. برای رسیدن به این مهم گام‌های مهمی توسط اعضای کمیته در نشست‌های قبلی برداشته‌ شده است که شامل تعیین ماموریت و راهبرد، اهداف و ساختار برنامه و همچنین شاخص‌های کلیدی برای ارزیابی برنامه است.

تعیین برنامه‌های عملیاتی ملی و منطقه‌ای

رییس سازمان هواشناسی کشور، تعیین برنامه‌های عملیاتی در سطح ملی و منطقه را هدف بعدی پیش‌روی این کمیته برشمرد و ابراز امیدواری کرد: این مهم با همکاری و مشارکت همه اعضای کمیته محقق شود.

وی، تصویب مقررات داخلی کمیته کسپکام که زمینه را برای تسریع در حرکت رو‌به‌رشد کمیته ایفا و امکان مشارکت هر چه بهتر کشورهای حاشیه دریای خزر را در برنامه یکپارچه پایش و پیش‌بینی آب و هواشناسی این پهنه آبی فراهم می‌کند، هدف دیگر برگزاری این نشست خواند.

تاجبخش افزود: در چندسالی که از فعالیت‌های کمیته می‌گذرد، شاهد پیشرفت‌های روزافزون کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه توسعه شبکه پایش، ارائه خدمات هواشناسی آبشناسی به کاربران ساحلی و دریایی و همچنین فناوری اطلاعات در گزارش‌های ملی اعضا بودیم که این مهم را می‌توانیم از ثمرات و نتایج فعالیت‌‌های کمیته CASPCOM در ایجاد ارتباط مستمر و سازنده میان کشورهای حاشیه دریای خزر و بهره‌گیری از تجارب و فعالیت‌های صورت‌گرفته در زمینه هواشناسی آبشناسی بدانیم. تلاش ما به عنوان اعضای کمیته CASPCOM استمرار این حرکت رو به رشد در راستای اجرای برنامه یکپارچه کمیته خواهد بود.

تغییر اقلیمی بر دما، بارش و تراز آب خزر تاثیرگذاشته

 همچنان شاهد روند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم و در صورت تداوم این روند، امکان وقوع شرایط ناگوار زیست‌محیطی در مناطق ساحلی کشورهای حاشیه این دریا وجود دارد.

وی گفت: تبادل اطلاعات هواشناسی و آبشناسی بین کشورهای عضو کمیته، چندسالی است که در حال انجام است و زمینه را برای انجام فعالیت‌ها و تحقیقات مشترک بین کشورها تا حدود زیادی فراهم نموده است. این تحقیقات در زمینه‌های مختلف هواشناسی و آبشناسی قابل انجام است که می‌توان عمده‌ترین آن‌ها را ارزیابی اثرات تغییر اقلیم بر دریای خزر عنوان کرد. این اثرات در حال حاضر به گونه‌ای چشمگیر بر دما، بارش و تراز آب این دریا تاثیرگذاشته و بررسی روند این تغییرات و نحوه تاثیر آن بر محیط‌زیست و ساحل‌نشینان از موضوعات مهمی است که قابل پیگیری و انجام توسط محققان این کشورها است.

روند کاهشی تراز آب دریای خزر

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: این نشست در حالی برگزار می‌شود که ما همچنان شاهد روند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم و در صورت تداوم این روند، امکان وقوع شرایط ناگوار زیست‌محیطی در مناطق ساحلی کشورهای حاشیه این دریا وجود دارد. تسریع در تهیه، تصویب و اجرای برنامه یکپارچه پایش و پیش‌بینی وضعیت هواشناسی آبشناسی دریای خزر می‌تواند به‌عنوان گامی مهم در زمینه شناخت عوامل موثر در این پدیده و ارائه راهکارهای مناسب برای تصمیم‌گیران در سطح ملی و منطقه‌ای قلمداد شود.

مشارکت ناوگان دریایی برای دیدبانی داوطلبانه خزر

وی گفت: دریای خزر به عنوان یک آبراه مهم و حیاتی در زمینه تبادلات تجاری بین کشورهای عضو شناخته شده و بخش عمده‌ای از خدمات سازمان‌های هواشناسی آبشناسی کشورهای عضو به ارائه خدمات به ناوگان حمل و نقل دریایی اختصاص دارد. یکی از اهداف اصلی کمیته ارتقاء زیرساخت‌های لازم برای ارتقاء کمی و کیفی خدمات ارائه‌شده به این شناورها بوده و در این راه سعی بر این است که از کلیه امکانات موجود در کشورهای عضو برای پوشش کامل دریای خزر استفاده شود. علاوه بر این یکی از برنامه‌های توسعه شبکه پایش، استفاده از ناوگان تجاری کشورهای عضو برای مشارکت در برنامه دیدبانی داوطلبانه کشتی‌ها (VOS) است و سعی خواهد شد تا از این بستر برای تسریع در رسیدن به اهداف برنامه کمیته در بخش پایش استفاده بهینه به عمل آید.

شرکت‌های نفتی حامی برنامه‌های کمیته CASPCOM

وی افزود: فعالیت‌های اکتشاف و استخراج نفت در بخش‌های مختلف دریای خزر از دیرباز وجود داشته و در سال‌های اخیر دامنه این فعالیت‌ها گسترش چشمگیری داشته است. حضور گسترده شرکت‌های نفتی در دریای خزر و تاسیس سکوهای استخراج و اکتشاف در بخش‌های مختلف این دریا، نیاز این صنعت را به دریافت خدمات تخصصی هواشناسی آبشناسی، از پایش و پیش‌بینی شرایط دریا تا انجام مطالعات در زمینه طراحی سازه‌های فراساحل، افزایش داده است. این امر مستلزم سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های پایش و پیش‌بینی هواشناسی آبشناسی در دریای خزر بوده و شرکت‌های نفتی به‌عنوان یک از حامیان برنامه‌های کمیته CASPCOM، می‌توانند نقش مهمی را در رسیدن به اهداف اصلی کمیته ایفا نمایند.

همکاری با کنوانسیون زیست‌محیطی تهران

رییس سازمان هواشناسی گفت: یکی از معاهده‌های امضاءشده میان کشورهای حاشیه دریای خزر، کنوانسیون زیست‌محیطی تهران است که مسائل مربوط به محیط‌زیست دریایی و مناطق ساحلی این دریا را مورد بررسی قرار می‌دهد. با توجه به حساسیت بالای دریای خزر به آلودگی و پایین‌بودن توان خود پالایندگی این دریا، همکاری با این کنوانسیون در دستور کار کمیته قرار داشته و تفاهم‌نامه‌ای نیز در این زمینه به امضا رسیده است. موارد همکاری بین این دو نهاد منطقه‌ای، تهیه داده‌های مورد نیاز هواشناسی آبشناسی برای کمک به ارزیابی‌های زیست‌محیطی و همچنین تحقیقات مشترک در زمینه انتقال آلاینده‌ها و ارزیابی اثرات آن خواهد بود. امید است با تسریع در رسیدن به اهداف کمیته، گام های مهمی در زمینه همکاری‌های زیست‌محیطی کشورها انجام شود.