شناسهٔ خبر: 76734 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی در آیین افتتاح مترو گلشهر-هشتگرد مطرح کرد

تعادل‌بخشی به بازار مسکن تهران با افتتاح مترو هشتگرد/ ۴.۸ کیلومتر مترو زیرسطحی است/ انتقال ۲۵۰ هزار سفر جاده‌ای به ریل

حبیب‌الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه افتتاح مترو گلشهر به هشتگرد به تعادل‌بخشی بازار مسکن تهران کمک می‌کند، گفت: این خط ریلی توانایی انتقال ۲۵۰ هزار سفر جاده‌ای به ریل را دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حبیب‌اله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در آیین افتتاح و بهره‌برداری از مترو گلشهر به شهر جدید هشتگرد که با حضور رییس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، امسال را سال خاصی برای این پروژه برشمرد و با اشاره به اینکه در پروژه مترو گلشهر-هشتگرد، امسال بیش از ۲۵ درصد پیشرفت را شاهد بودیم، گفت:  در ۹ ماهه گذشته، پروژه، تنها چهار روز تعطیل بود و مجموعه پیمانکاران به‌صورت دو و سه شیفته فعالیت کردند تا این پروژه به نتیجه برسد.

وی در ادامه به بیان مشخصات فنی این پروژه پرداخت و افزود: پروژه مترو گلشهر به شهر جدید هشتگرد، ۲۵/۸ کیلومتر طول دارد که ۴/۸ کیلومتر آن به شکل تونل و زیرسطحی و ۲۱ کیلومتر به صورت رو سطحی ساخته شده است؛ این قطار شهری توانایی جابه‌جایی روزانه ۲۵۰ هزار نفر را دارد و می‌تواند ۲۵۰ هزار سفر را از جاده به ریل منتقل کند که عدد قابل‌توجهی است و کمک شایانی به کاهش ترافیک و آلودگی هوا می‌کند.

طاهرخانی خاطرنشان کرد: محوطه  ایستگاه متروی هشتگرد ۲۲ هزار مترمربع است که بزرگترین ایستگاه مترو روسطحی کشور به‌شمار می‌رود و می‌تواند کارکرد منطقه‌ای داشته باشد. این خط مترو به ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت غرب  استان البرز خدمت‌رسانی کند و باعث توسعه این منطقه شود.

وی افزود: دو توقفگاه اتوبوس و تاکسی و یک پارکینگ خودرو به ظرفیت هزار خودرو در ایستگاه پیش‌بینی شده است و مجموعه کاربری‌های مکمل این پروژه به خوبی دیده شده است.

تاثیر متروی هشتگرد بر کاهش آلودگی هوای کلانشهر تهران

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به اینکه متروی هشتگرد می‌تواند به تعادل‌بخشی بازار مسکن تهران کمک کند، تصریح کرد: جمعیت کنونی شهر جدید هشتگرد حدود ۵۵ هزار نفر است که دلیل رشد کم این شهر، دسترسی نامناسب مردم به کلانشهر تهران و کرج بود. افتتاح این خط مترو می‌تواند نقش مهمی در این زمینه به‌ویژه برای اقشار متوسط و ضعیف داشته باشد. همچنین کاهش آلودگی هوا در کلانشهرهای تهران و کرج نتیجه قطعی این پروژه خواهد بود.

وی عنوان کرد: تمرکز بر این موضوع که مساله آلودگی هوای کلان‌شهر تهران در محدوده این کلانشهر قابل حل است، اشتباه است و به‌نظر می‌رسد، رشد حمل و نقل عمومی باید به‌سرعت در دستور کار دولت و شهرداری‌ها قرار گیرد. افتتاح این پروژه همچنین هزینه قابل‌توجهی را در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد کرد و به توسعه منطقه منجر می‌شود.