شناسهٔ خبر: 76836 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی:

احداث پل آزادراهی آستارا-آستارا در هفته‌های آینده آغاز می‌شود/ اتصال اتوبان‌های ایران به کشور آذربایجان/ زمینه‌سازی برای حمل‌ونقل دریایی مسافر در خزر

سفر گیلان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه ریزی برای چهارخطه کردن جاده رشت-آستارا گفت: در هفته‌های آینده عملیات اجرایی احداث یک پل جدید بین آستارای ایران و آستارای آذربایجان آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی> وزیر راه و شهرسازی پس از سفر به استان اردبیل امروز وارد استان گیلان شد. اسلامی در ابتدای سفر به استان گیلان  با حضور در منطقه ویژه اقتصادی آستارا از شرایط و امکانات این مجموعه از جمله ساخت سیلوی غلات، اداره کل گمرک بندر آستارا و محوطه تخلیه و بارگیری این بنددر بازدید به عمل آورد.

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این بازدید درخصوص اهمیت منطقه ویژه اقتصادی آستارا و این بندر اظهار داشت:‌ توسعه کریدور شمال و جنوب و شرقی و غربی  الزاماتی دارد و تمام بنادر شمالی‌ کشور  می‌توانند در این خصوص نقشی داشته باشند.

وی ادامه داد:‌ در استان گیلان و در بنادر کاسپین، انزلی و آستارا با توجه به معاهدات و موافقتنامه‌های تبادل شده و ظرفیت‌سازی انجام گرفته، خوشبختانه این امکان را دارند که سهمی از بازار ترانزیت را جذب کنند.

وی افزود:‌ در این زمینه جهت‌گیری‌ها اساسا این است که حمل و نقل ترکیبی گسترش یافته و جا‌به‌جایی مسافر در دریای خزر گسترش یابد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد:‌ در همایش اقتصادی دریای خزر که امسال برگزار شد، توافقات مسافرت‌های دریایی بین بنادر خزر در کشورهای حاشیه‌ای دریا پایه‌گذاری شد که این امر با زمینه‌سازی و فراهم کردن زیرساخت‌ها سرعت خواهد گرفت و در نوشهر، انزلی و آستارا این پذیرش انجام می‌گیرد.

رونق اقتصادی به دنبال افزایش سهم ترانزیتی آستارا

اسلامی تصریح کرد:‌ موضوع مهمی که هم اکنون در دستور کار قرار دارد، تجهیز و تقویت بنادر است تا کشتی‌ها با ظرفیت‌های مختلف در آن‌ها پهلوگیری کنند.

وی افزود:‌ اطمینان داریم با روابط اقتصادی خیلی خوبی که با همه کشورها به ویژه آذربایجان برقرار شده و با تسهیل گری صورت گرفته، رونق اقتصادی متاثر از ترانزیت  و مبادلات تجاری اتفاق می‌افتد. هم اکنون آثار این اقدامات در بندر آستار قابل مشاهده بوده و این بندر در حال تجهیز و تکامل است.

اسلامی گفت:‌ بندر آستارا تا سه سال پیش این امکانات و ظرفیت را نداشت و یک ناامیدی بر جو این منطقه حاکم بود. خوشبختانه امسال  در این بندر سرمایه گذاری انجام شده، روبه توسعه بوده و کاملا تغییرات انجام شده قابل اندازه گیری است.  

تاکید رییس جمهور بر اهمیت ریل

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اهمیت بحث ریل اظهار داشت:‌ در این زمینه موضوع مهمی که وجود دارد، بحث ریل است که رئیس جمهور در اردبیل روی آن تاکید موکد کرد.

وی افزود:‌ پروژه راه آهن رشت به آستارا شروع شده و در سفر به استان گیلان از آن بازدید داشتیم. امیدواریم مردمی که در مسیر این طرح هستند با ما همکاری داشته باشند.

اسلامی تصریح کرد:‌ این یک باقیات و صالحات بوده و کسانی که زمین را کریمانه واگذار کنند به سرعت بخشی کار کمک می‌کنند تا پیمانکار با قدرت کارش را پیش ببرد. هرچند این واگذاری جبران نیز خواهد شد. این یکی از الزامات است که مردم عزیز گیلان باید به آن توجه داشته باشند و مسئولان هم باید در پیگیری آن اهتمام ویژه داشته باشند.

پل آستارا-آستارا احداث می‌شود

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد:‌ در زمین‌هایی که در اختیار دولت بوده پروژه آغاز شده و پیمانکار مستقر شده است. در این زمینه موضوع مهم بحث ترمینال آستارا – آستارا بوده که مدتی به خاطر مشکلات فنی و قراردادی متوقف شده بود. این پروژه مجدد فعال شده و کار خودش را از سر گرفته است و اگر شرایط آب و هوایی مشکلی ایجاد نکند با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

وی افزود:‌ کشور آذربایجان اتوبانی از باکو به آستارا ساخته است که قرار است به اتوبان های ایران متصل شود. در همین زمینه تفاهم شده است تا یک پل جدید ساخته شود که در هفته‌های آینده کلنگ این اتوبان و پل جدید کنار پل راه آهن در آستارا به زمین زده خواهد شد.

وی افزود:‌ همچنین مسیر آستارا به رشت هم باید به یک جاده چهارخطه تبدیل شود که برنامه و مطالعات آن آغاز شده است. با اتمام مطالعات هر بخش پیمانکار در ان بخش مستقر و عملیات شروع می شود. به دنبال جذب سرمایه گذار برای آزادراه رشت هستیم تا از این طریق تا آستارا و اردبیل ادامه یابد. 

وی تصریح کرد: موضوع مهم برای ما این است که زیرساخت های حمل و نقل را متوازن گسترش دهیم تا ان شاالله بحث رونق اقتصادی و تحولی را که متاثر از درون گرایی توسعه ظرفیت‌های کشور برای رشد و پیشرفت کشور است، فراهم کنیم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین بعد از بازدید از مجموعه بندری آستارا از پروژه‌های جاده‌ای و ریلی اتصال آستارای ایران و آستارای کشور آذربایجان بازدید کرد. 

در این بازدید اسلامی مراحل احداث پل چند منظوره و بارانداز  در این مسیر را مورد بررسی قرار داد و از نزدیک شاهد میزان پیشرفت پروژه بود.