شناسهٔ خبر: 76994 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن

پاسخ سه پرسش متقاضیان تسهیلات مسکن یکم/ دریافت تسهیلات از محل اوراق هیچ محدودیتی ندارد

محمد حسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن به سه پرسش رایج متقاضیان خرید مسکن با استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه  بانک مسکن، اعلام کرد: دریافت تسهیلات از محل حساب صندوق پس انداز مسکن یکم ضوابط خاص خود را دارد و متقاضیان باید با در نظر گرفتن این ضوابط نسبت به ثبت نام برای دریافت این تسهیلات اقدام کنند. این در حالی است که دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات هیچ محدودیتی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که در زمان سپرده گذاری و افتتاح حساب برای متقاضیان دریافت تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم از بابت واجد شرایط بودن یا نبودن فرد متقاضی برای دریافت این تسهیلات استعلام به عمل نمی آید و استعلام مربوط به این موضوع در زمان سررسید موعد پرداخت تسهیلات به وی انجام می شود. بنابراین لازم است متقاضیان، خود نسبت به رعایت ضوابط تعیین شده برای دریافت این تسهیلات دقت کافی به عمل آورند.

مرادی به پایگاه خبری بانک مسکن گفت: به این معنا که همه متقاضیان می توانند اقدام به سپرده گذاری و افتتاح حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم کنند اما پس از اتمام دوره سپرده گذاری و در زمان اعطای تسهیلات، بانک نسبت به واجد شرایط بودن یا نبودن متقاضیان برای دریافت این تسهیلات استعلام به عمل آورده و در صورتی که فرد مالک واحد مسکونی دیگری باشد ،قبلا از تسهیلات خرید مسکن استفاده کرده باشد و سایر ضوابط مربوط به دریافت این تسهیلات را رعایت نکرده باشد، تسهیلاتی به وی تعلق نخواهد گرفت.

وی در پاسخ به اینکه برخی متقاضیان سوال می کنند که اگر فردی در زمان سپرده گذاری و افتتاح حساب صندوق پس انداز مسکن یکم واجد شرایط بوده است اما در طول دوره سپرده گذاری اقدام به دریافت تسهیلات با استفاده از اوراق برای خرید مسکن کرده باشد، باز هم می تواند تسهیلات صندوق یکم را دریافت کند، گفت: خیر، این فرد چون اقدام به دریافت تسهیلات دیگری کرده است و مالک واحد مسکونی دیگری است، دیگر مشمول دریافت تسهیلات مسکن یکم نخواهد شد؛ چون هم دیگر خانه اولی محسوب نمی شود و هم از تسهیلات دیگری یعنی تسهیلات اوراق استفاده کرده است. با این حال آن دسته از افرادی که قبلا تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم گرفته اند می توانند در آینده با استفاده از اوراق اقدام به دریافت تسهیلات خرید مسکن کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا فرد خانه اولی که تسهیلات یکم دریافت کرده و هم اکنون در حال پرداخت اقساط تسهیلات خود هست می تواند اقدام به دریافت تسهیلات از محل اوراق و خرید یک واحد مسکونی دیگر کند، نیز گفت:بله، دریافت تسهیلات از محل اوراق هیچ محدودیتی ندارد و در چنین حالتی فرد می تواند اقدام به دریافت تسهیلات اوراق نیز بکند، به شرط آنکه بتواند اقساط ماهانه را پرداخت کند و همچنین مدارک شغلی و درآمدی وی نشان دهد وی از توان مالی کافی برای پرداخت هر دو قسط برخوردار است.

مرادی همچنین در پاسخ به سوال سوم که سپرده گذاران صندوق پس انداز مسکن یکم می توانند امتیاز خود را به چه اشخاصی واگذار کنند، خاطرنشان کرد: در صورت تمایل سپرده گذار این اشخاص می توانند امتیاز خود را به اقوام بسیار نزدیک خود یعنی پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ و نوه منتقل کنند. اقوام درجه دوم مشمول این ضابطه نخواهند شد.