شناسهٔ خبر: 77123 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی:

بازگشت دوباره شرکت های هواپیمایی به مسیر هوایی ایران/ ایران کوتاه ترین مسیر است/به نفع کشورهاست تا از مسیر ایران گذر کنند

مرتضی دهقان معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی، گفت: برخی از شرکت های هوایی که بنا به ملاحظاتی برخی از پروازهای خود را از مسیر هوایی ایران لغو کرده بودند، پروازهای خود را در مسیر هوایی کشورمان از سر گرفتند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مرتضی دهقان معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص ترافیک هوایی و انجام پروزاهای داخلی و بین المللی از مرزهای هوایی ایران، اعلام کرد: با توجه به زیرساخت های خوبی که از سالیان گذشته در کنترل فضای کشور ایجاد شده و توسعه پیدا کرده است، همچنین ایجاد مسیرهای موازی و یک طرفه ای که فرآیند پرواز را در فضای کشور تسهیل می کند، وضعیت جاری هوایی ایران یک وضعیت نرمالی است.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی از انجام پرواز در فضای جمهوری اسلامی ایران استقبال می کنند، چراکه این مسیر یک مسیری است که کوتاهترین مسیر برای آن کشورها به شمار می رود. در عین حال، از نظر اقتصادی نیز با توجه به اینکه سوخت کمتری مصرف و زمان کمتری را صرف سفر می کنند به نفع شان است که از این مسیر عبور کنند.

دهقان تصریح کرد: در فضای هوایی ایران سالیان طولانی است که اقدامات فراوان و هماهنگی های مناسبی انجام گرفته است. در حال حاضر، فضای امنی در مسیر هوایی کشورمان حاکم است که بهترین مسیر برای پروازهای عبوری برای منطقه است.

دهقان در پاسخ به این پرسش که بعد از حادثه بویینگ ۷۳۷ در فضای کشور، آیا کشور و یا شرکتی پرواز خود را از این مسیر کنسل کرده است یا خیر؟، گفت: در دنیا نیز مرسوم است که شرکت‌های هواپیمایی بعد از سانحه و حوادثی که رخ می دهد ارزیابی می کنند و شاید پروازهایی را در ساعات اولیه کنسل کنند. اما با بازگشت به شرایط عادی، پروازها از سر گرفته می شود.

وی افزود: برخی از شرکت های هواپیمایی که بنا به ملاحظاتی بعضی از پروازهای خود را به صورت موقت کنسل کرده بودند پروازهای خود را از آسمان ایران مجددا برقرار کرده اند.