شناسهٔ خبر: 77328 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای:

۴۰۰ راه روستايی مسدود شده در سيلاب سيستان و بلوچستان بازگشايی شد

سيل معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از بازگشایی راه روستايی مسدود شده در سيلاب سيستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای حیدر مطاعی معاون راهداری  سازمان با بیان اینکه « در اثر وقوع سيلاب در استان سيستان و بلوچستان، ۷۰۰ راه روستایی مسدود شدكه با تلاش شبانه روزي راهداران تاكنون راه ارتباطي ۴۰۰ روستا بازگشايي شده است» افزود: بخش زیادی از جاده‌های اصلی، فرعی و روستایی تا كنون بازگشایی شده اند اما در برخی از جاده‌های اصلی تا زمانی که سیلاب فروکش نکند، نمی توان عملیات بازگشایی را انجام داد

وی افزود: شهرهای ایرانشهر، قصرقند و چابهار، بیشترین حجم سیلاب را داشته اند و به تبع آن راههای مواصلاتی در این شهرها بیشتر آسیب دیده است به گونه ای كه  درخصوص بازگشایی ۳۰۰ راه روستایی به دلیل اینكه کل مسیر زیر آب رفته است ، فعلاً نمی‌توان عملیات راهسازی انجام داد .

مطاعی خاطر نشان كرد:۴۰۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات راهداری در حال بازسازی راه‌های اصلی، فرعی و روستایی تخریب شده یا مسدود در اثر سیلاب در جنوب استان سیستان و بلوچستان هستند.

وی با اشاره به انتقال تمام امکانات عمرانی و راهسازی بخش خصوصی، دولتی و پیمانکاری به مناطق سیل زده افزود:عملیات امداد رسانی از روز پنجشنبه آغاز شده است این در حالی است كه  ابتدا باید آب موجود در محورها و جاده‌ها فروکش کند تا بتوانیم میزان خسارت وارده را برآورد کنیم.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای همچنین اظهار داشت :در حال حاضر در جاده‌هایی که آبگرفتگی ها به صورت نقطه‌ای است ، در حال انجام عملیات بازگشایی راه هستیم اما در بسیاری از محورها، آبگرفتگی به صورت کلی است. با توجه به اینکه سرعت انتقال آب کند است، پس از فروکش کردن سیلاب با حداکثر سرعت بازسازی محورها را آغاز خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: در عرض دو یا سه ساعت ، معادل دو سال بارش در جنوب سیستان و بلوچستان رخ داد که ۲۵۰ میلیمتر بارندگی بود این در حالی است كه پس از هشدار سازمان هواشناسی، بلافاصله امدادرسانی آغاز شد و در حالت آماده باش کامل بودیم.

به گفته مطاعی با توجه به اینکه آن منطقه تماماً دشت است و رودخانه‌های سیلابی نداریم تا بتواند آبهای سطحی را جمع آوری کرده و ببرد، تنها راه ما منتظر ماندن برای فروکش کردن آب است؛ با این حال توانسته ایم بسیاری از محورهای روستایی تخریب شده را با اقدامات موقتی بازگشایی کنیم.