شناسهٔ خبر: 77399 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

پرونده بازآفرینی(۴)/ مدیرکل راه و شهرسازی گلستان خبر داد

انجام ۲۱ پروژه بازآفرینی در گلستان با اعتباری بالغ بر ۹۳۰۰۰ میلیارد ریال/ بازنگری بافت فرسوده در گرگان و گنبد در دست اقدام/ معرفی ۶۰۰ متقاضی تسهیلات بازآفرینی به بانک

حسین محبوبی مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان از انجام ۲۱ پروژه بازآفرینی با اعتباری بالغ بر ۹۳ هزار میلیارد ریال از ابتدای سال جاری در این استان خبر داد.

حسین محبوبی، مدیرکل راه‌و‌شهرسازی استان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این‌که از مجموع ۳۱ شهر استان گلستان در مجموع ۱۵ شهر دارای محدوده مصوب بافت فرسوده هستند، گفت: مجموع مساحت این ۱۵ شهر ۱۵ هزار و ۷۴۴ هکتار است که از این مقدار هزار و ۹۲۹ هکتار جزو بافت فرسوده مصوب شهری است. به‌عبارتی در حدود ۱۶/۶ درصد مجموع مساحت این ۱۵ شهر را بافت فرسوده تشکیل داده است و حدود ۲۸/۳ از جمعیت این شهرها نیز در بافت فرسوده ساکن هستند.

وی با اشاره به این‌که تنها دو شهر گرگان و گمیشان دارای بافت تاریخی مصوب هستند، افزود: مساحت بافت تاریخی در شهر گرگان ۱۵۲ و در گمیشان نیز ۱۸۰ هکتار است. همچنین، مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی در گرگان ۱۵۰ و در گنبد نیز ۱۰۰ هکتار است.

انجام ۲۱ پروژه بازآفرینی در سال جاری

محبوبی، تعداد طرح‌های بازآفرینی انجام شده در سال جاری را ۲۱ پروژه عنوان و اعلام کرد: از این تعداد ۱۸ پروژه مربوط به بافت تاریخی و سه پروژه نیز مربوط به سکونتگاه‌های غیررسمی است که با صرف اعتباری بالغ بر ۹۳ میلیارد ریال انجام شده است. احداث سرای محله "انجیراب" در شهر گرگان و ایستگاه آتشنشانی در شهر گنبد از جمله شاخص‌ترین پروژه‌های انجام‌شده در حوزه بازآفرینی استان بوده است. در بافت‌های تاریخی نیز پروژه‌های متفاوتی داشته‌ایم و کار مرمت و بهسازی جداره‌های پنج مرکز محله در محلات "درب نو"، "دوشنبه‌ای"، "سرچشمه"، "سبزه‌مشهد" و "پا سرو"تقریبا به اتمام رسیده است. در بافت تاریخی از سال ۹۴ تاکنون در حدود ۶۰ پروژه انجام داده‌ایم که عمده آن‌ها مرمت و بهسازی تکیه‌ها، به‌عنوان جداره‌ و قلب تپنده محلات بوده است.

معرفی ۶۰۰ متقاضی تسهیلات بازآفرینی به بانک

وی با اشاره به این‌که طبق نامه بانک مسکن استان، امسال برای اعطای تسهیلات بازآفرینی، سقفی در نظر گرفته نشده بود، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۰۰ متقاضی اخذ تسهیلات بازآفرینی را به بانک معرفی کرده‌ایم که ۴۵۰ واحد، تسهیلات را اخذ کرده‌اند.

مدیرکل راه‌و‌شهرسازی استان گلستان با اشاره به اینکه میزان اعتبارات استانی بازآفرینی از محل تبصره ۱۸ در سال ۹۷ در حدود ۴۸ میلیارد تومان اعلام شد، عنوان کرد: در نامه‌ای که به ما ارسال شد گفته شد که ۲۰ درصد این تخصیص انجام شده است که ما موفق به جذب حدود چهار میلیارد تومان از این مبلغ شدیم و این عدد صرف احداث سرای محله، مرکز آتشنشانی، برق‌رسانی در محله "افغان‌آباد" شهر گنبد و بهسازی و مرمت مراکز محلات تاریخی استان شد.

بازنگری بافت فرسوده در گرگان و گنبد در دست اقدام 

وی با اشاره به این‌که مطالعات بافت فرسوده تنها در شهرهای گرگان، گنبد، آزادشهر، کردکو، بندر ترکمن، علی‌آب و آق‌قلا انجام شده است، افزود: در سایر شهرهای استان فقط محدوده بافت فرسوده مشخص شده است. در سال‌های گذشته بودجه‌ای برای تهیه طرح‌ در نظر گرفته نمی‌شد اما یکی از اقدامات اخیر عمران و بهسازی، بازنگری طرح محلات هدف است و ما نیز در حال شروع مطالعات بازنگری در دو شهر گرگان و گنبد هستیم. انجام این مطالعات در سایر شهرها با توجه به اینکه شهرداری‌ها از عهده هزینه تهیه طرح بر نمی‌آیند پیشرفت کندی دارد.

جذب ۱۲۵۰ تن قیر رایگان در سال ۹۷

محبوبی، تخصیص سهمیه قیر رایگان برای محلات هدف بازآفرینی در سال ۹۷ را یکی از اقدامات ارزشمند در حوزه بازآفرینی برشمرد و گفت: در سال گذشته در مجموع هزار و ۲۵۰ تن قیر جذب و برای آسفالت ۴۵۳ هزار و ۴۵۶ متر مربع از معابر این محلات استفاده کردیم.