شناسهٔ خبر: 77518 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

راه آهن سنندج باید تا پایان دولت به اتمام برسد/ ٣٣٠٠ کیلومتر ریل در حال احداث/ ۶۰۰ کیلومتر آزاد راه در حال ساخت/ اتمام گردنه صلوات‌آباد در سال آینده

خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از تامین کامل اعتبار ساخت راه آهن همدان به سنندج خبر داد و اذعان کرد: کردستان جزو استان‌های دارای اولویت برای ریل گذاری است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره ارتباطات واطلاع رسانی راه و شهرسازی کردستان؛ خیرالله خادمی ظهر دیروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی ایستگاه راه اهن سنندج، اظهار داشت: قرار شده است تا یکسال و نیم آینده راه آهن همدان سنندج تکمیل و به بهره برداری برسد و این پروژه امسال ۳۷۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده دارد و در سال آینده نیز ۳۵۰ میلیارد دیگر تخصیص داده خواهد شد.

وی توسعه کل کشور به خصوص استان کردستان به عنوان یکی از استان های تاریخی را در شرایط تحریم ها یادآوری کرد و افزود: علیرغم تحریم ها زمینه برای اجرای پروزه های عمرانی وجود دارد و بدون هیچ مشکلی کارها در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ٣٣٠٠ کیلومتر ریل در کشور در حال احداث است که معادل ۳۰ درصد کل ریل های کشور است گفت: در زمینه آزاد راهی نیز هم اکنون هزار و۲۰۰ کیلومتر آزاد راه وجود دارد و نصف این میزان آزاد راه نیز در دست ساخت است.

وی طول بزرگراه های کشور را ۱٨ هزار کیلومتر عنوان کرد و اظهار داشت: در بخش بزرگراهی نیز در حال حاضر هفت هزار و ٨۰۰ کیلومتر راه ساخته می شود که قسمتی از آن در کردستان فعال است.

معاون وزیر راه و شهرسازی به وجود تنها سه پروژه فعال راهسازی در سال ۹۱ در استان اشاره کرد و افزود: با برنامه ریزی های انجام شده امروز بزرگراه از مرکز تا سنندج اجرا شده و تنها گردنه صلوات آباد باقیمانده که در سال آینده به اتمام می رسد.

خادمی تصریح کرد: به دنبال این هستیم این بزرگراه تا مرز باشماق برسد و به این منظور در سال گذشته ۱۳۶ میلیارد تومان اعتبار به جاده مریوان تزریق شد.

وی در ادامه با بیان اینکه پروژه راه آهن سنندج و اتمام آن اولویت دولت است گفت: بعد از اتصال راه آهن همدان و کرمانشاه به شبکه ریلی کشور استان کردستان نیز در اولویت بهره برداری شبکه ریلی قرار گرفته و ۸۰۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص یافت که طی امسال و سال آینده تزریق می شود تا این پروژه به اتمام برسد.

ولی با ابراز امیدواری به اینکه راه آهن سنندج باید تا پایان دولت به اتمام برسد، عنوان کرد: از مسئولان استانی به ویژه استاندار کردستان درخواست دارم برای اتمام این پروژه به صورت جدی تر وارد عمل شوند و برنامه بازدید دو هفته‌ای داشته باشند، هرچند که این پروژه با تلاش استاندار به این نقطه رسیده است.

خادمی گفت: عملیات اجرایی این پروژه نباید حتی یک روز هم توقف داشته باشد و با توجه به تعهدی که مردم کردستان داده ایم باید کار شبانه روزی انجام شود.