شناسهٔ خبر: 77683 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران شهرهای جدید:

۸۰۰۰۰ هزار واحد مسکن مهر آماده تحویل در شهرهای جدید/ سود وام کسانی که واحد را تحویل نمی‌گیرند به ۱۸ درصد افزایش می‌یابد/ یارانه ۱۰۰ میلیونی دولت به ازای هر مسکن مهر

پروژه مسکن مهر استان خراسان رضوی مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران شهرهای جدید از آماده شدن ۸۰ هزار واحد مسکن مهر برای تحویل به متقاضیان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نادر عربی، مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران شهرهای جدید در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد در خصوص واگذاری واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید، گفت: در سطح شهرهای جدید از کل واحدهای مسکن مهر مورد تعهدمان که در حدود ۳۵۰ هزار ‌ واحد است، ابنیه ۳۳۵ هزار واحد را کامل کرده‌ایم و ۲۵۰ هزار واحد نیز به متقاضیان تحویل داده شده است.

وی با اشاره به این‌که حدود ۸۰ هزار واحد مسکن مهر اکنون آماده تحویل است، گفت: این تعداد به‌ویژه در شهرهای پردیس و پرند قرار دارند.

عربی عنوان کرد: در حدود ۲۵۰ هزار واحد از واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید حومه تهران قرار دارد و ابنیه مسکن مهر در اغلب شهرهای جدید، تکمیل و بخش اعظم واحدها به مالکان تحویل داده شده است.

وی با اشاره به این‌که به‌جز شهرهای جدید حومه تهران به‌ندرت شهری جدیدی داریم که واحد مسکن مهر نیمه‌تمام داشته باشد، گفت: در این شهرها مسکن مهر یا در مرحله فروش اقساطی و یا تحویل داده شده است.

مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران شهرهای جدید، مشکلات مسکن مهرهای ناتمام شهرهای حومه تهران را به چند دلیل دانست و تصریح کرد: در این شهرها مسکن مهر به صورت انبوه‌سازی بوده است. برای مثال در حدود یک‌صد هزار واحد مسکن مهر در هر یک از شهرهای پردیس و پرند ساخته می‌شود که این تعداد مانند یک شهر است و این واحدها عمومأ در زمین‌های بکر فاقد امکانات و خدمات ساخته شده است؛ بنابراین تا آماده شدن زمین برای ساخت، زمان زیادی صرف شده و همه این موارد به روند طولانی ساخت واحدها منجر شده است. در این مدت قیمت‌ها نیز افزایش یافته است. در عین حال این پروژه‌ها قرار بوده است که با پول خود مردم و تسهیلات بانکی ساخته شود. ما تعداد کمی متقاضی داریم که واحد آن‌ها فروش اقساطی شده اما تحویل داده نشده است. عمده مشکل نیز چند مورد نقص اساسی نظیر نبود آسانسور است. نبود آسانسور در سال‌های گذشته یکی از مشکلات اساسی به‌ویژه در پروژه‌های انبوه‌سازی مسکن مهر بوده است که خوشبختانه این مشکل هم‌اکنون حل و فصل شده است. برای مثال در پروژه‌های مسکن مهر پردیس در فاز یازده در اغلب موارد آسانسور یا نصب شده و یا خریداری شده و در حال نصب است و در برخی فازها مثل فاز هشت پردیس نیز این مورد به تدریج در حال انجام است.

وی، با اشاره به ۱۰ هزار واحد آماده واگذاری در شهر جدید پردیس، گفت: در بیشتر موارد مردم برای تحویل واحد مراجعه نکرده‌اند. تحویل کامل واحد نیازمند چند اتفاق است. برای مثال در فاز یازده پردیس واحدها با تمامی امکانات و متناسب با قراردادی که با سازنده بسته شده است واگذار می‌شود.

عربی، افزود: واحدهای زون‌های چهار و پنج فاز یازده پردیس با تمام امکانات و متناسب با قراردادی که با سازنده بسته شده، تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شده است. در عین حال در همین پروژه‌ها، دولت به ازای هر واحد در حدود یک‌صد میلیون تومان از منابع داخلی خود هزینه کرده است. ولی تلاش می‌شود تا زمانی که واحد سکونت‌پذیر نباشد تحویل داده نشود. در مواردی نیز حتما نیاز به حضور متقاضی در واحد است تا تمام امکانات کامل شود. برای مثال در مورد انشعابات، شبکه آماده است و برای نصب کنتور، متقاضی حتما باید در واحد ساکن شود. البته ممکن است در برخی پروژه‌ها ایراداتی وجود داشته باشد اما در زمان تحویل، چک‌لیستی وجود دارد که با حضور متقاضی، سازنده و نماینده شرکت عمران شهر جدید، بررسی می‌شود و در صورت نقص سازنده موظف به تا شش‌ماه پس از تحویل این نقایص را برطرف کند.

وی، واسطه‌گری در خرید و فروش واحدهای مسکن مهر را یکی از مشکلات شهرهای جدید برشمرد و افزود: تلاش می‌شود این موضوع نیز سر و سامان پیدا کند. هم‌اکنون مصوبه‌ای را تهیه کرده‌ایم که در صورت تصویب، با این موارد برخورد می‌شود و سود وام بانکی واحدهایی که تحویل گرفته نمی‌شوند از چهار به ۱۸ درصد افزایش یابد.