شناسهٔ خبر: 77767 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان:

در ۲۸ نقطه سیستان‌و‌بلوچستان بیش از ۱۰۰ میلی‌متر باران بارید/ ۱۵ میلی‌متر بارندگی در نواحی جنوبی استان سیلاب ایجاد می‌کند

تخریب راه های روستایی در منطقه دشت یاری بر اثر سیل مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در سیل اخیر این استان در "فنوج" ظرف ۴۸ ساعت به اندازه مجموع بارش دو سال استان باران بارید، گفت: این میزان بارندگی در هر جای دیگر کشور هم می‌بارید، خسارت به بار می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سازمان هواشناسی، بررسی ابعاد سیل سیستان‌و‌بلوچستان با حضور محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی این استان و صادق ضیائیان، رئیس مرکز پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در برنامه ۳۶۰ درجه شبکه مستند سیما بررسی شد.

مدیرکل هواشناسی سیستان‌و‌بلوچستان در این برنامه  اظهار داشت: به‌طور کلی میزان بارش‌های این سامانه بسیار زیاد بود؛ به‌نحوی‌که رکورد بلندمدت بارندگی در ۱۰ نقطه استان شکسته شد و در ایستگاه باران‌سنجی "فنوج" در جنوب‌غرب استان ۲۲۶ میلی‌متر باران بارید؛ مقداری که معادل دو سال بارندگی نرمال کل استان است.

وی با بیان این‌که در ۴۸ ساعت فعالیت این سامانه بارشی در ۲۸ نقطه استان بیش از ۱۰۰ میلی‌متر باران بارید، گفت: در ۷۸ ایستگاه نیز بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر باران ثبت شد. در مجموع در زمان فعالیت این سامانه بارشی حدود ۶۰ درصد از بارش‌های یک‌سال زراعی استان ظرف حدود ۴۸ ساعت دریافت شد.

سیل‌خیزی سیستان‌و‌بلوچستان به دلیل شرایط توپوگرافی است

حیدری، در بخش دیگری از این برنامه به شرایط توپوگرافی مناطق سیل‌زده سیستان‌و‌بلوچستان اشاره کرد و افزود: به‌طور کلی ۱۵ میلی‌متر باران نیز در نواحی جنوبی استان سیلاب ایجاد می‌کند؛ این به این معنی است که مردم مناطق جنوب استان با سیلاب بیگانه نیستند.

وی، اضافه کرد: همین موضوع سبب شد تا برخی ساکنین نواحی جنوب استان به تصور سیلاب‌های زودگذر قبلی در دام این سیل گرفتار شوند و برای نجات خود به پشت بام‌های خانه‌ها یا روی درختان بروند.

مدیرکل هواشناسی استان سیستان‌و‌بلوچستان در پاسخ به سوالی در مورد زمان ارائه هشدارها از سوی هواشناسی گفت:  اداره‌کل هواشناسی استان نخستین هشدار را روز ۱۷ دی‌ماه صادر کرد و نسبت به وقوع بارش‌های سنگین در استان هشدار داد. روز بعد با تثبیت مدل‌های جوی، اخطاریه جوی شماره ۲۰ صادر و پیشنهاد تشکیل ستاد مدیریت بحران استان ارائه شد.

حیدری تصریح کرد: صبح روز ۲۰ دی‌ماه بعد از تقویت مجدد مدل‌ها، اخطاریه جوی دیگری صادر شد و  میزان بارش‌ها به تفکیک شهرستان‌ها در  چهار رنج «۳۰ تا ۵۰»،«۶۰ تا ۹۰»، «۷۰ تا ۱۲۰ » و «۱۰۰ تا ۱۳۰ و بیش از ۱۵۰» میلی‌متر پیش‌بینی و به ستاد مدیریت بحران و مردم استان اطلاع‌رسانی شد.

تغییر اقلیم  عامل افزایش شدت و فراوانی وقوع پدیده‌های مخرب جوی

صادق ضیائیان، رئیس مرکز پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نیز در این برنامه با اشاره به دوره طولانی تداوم خشکسالی در کشور گفت: پس از دوره ۱۰ تا ۱۱ سال خشکسالی در کشور، بارش‌های سیل‌آسا اتفاق افتاد که در هواشناسی به آن‌ها حالت حدی گفته می‌شود.

وی با بیان این‌که به‌طور کلی حالت‌های حدی وضعیت‌هایی هستند که در حالت معمول اتفاق نمی‌افتند، افزود: یکی از مشکلاتی که تغییر اقلیم می‌تواند برای کشورها ایجاد کند، افزایش وقوع و شدت فراوانی رخدادهای حدی یا مخاطرات جوی است.

رئیس مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: این موضوع با اتفاق نظر اکثریت دانشمندان جهان در آخرین گزارش هیأت بین‌الدول تغییر اقلیم تأکید شده است.

ضیائیان، در بخش دیگری از این برنامه در مورد دلایل افزایش خسارت‌های ناشی از سیل بیان کرد: این موضوع دلایل زیادی دارد. برای نمونه وقتی مدت طولانی در یک منطقه خشکسالی رخ می‌دهد، به‌صورت طبیعی ممکن است رودخانه‌هایی که در گذشته در آن آب جاری بوده است، توسط اهالی فراموش شود و این مکان‌‌ها رفته‌رفته از سوی گروه‌های مختلف تصاحب و تبدیل به شهر، روستا، مزرعه و پارک شود.

وی تصریح کرد: رودخانه‌هایی که روزگاری محل گذر آب بوده‌اند، و اکنون تغییر کاربری داده‌اند، آسیب‌پذیری وقوع سیل را افزایش می‌دهند.