شناسهٔ خبر: 77966 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند خبر داد

افتتاح ۸۲ درصد واحدهای مسکن مهر پرند/ روند تحویل واحدها سرعت گرفته است/ مالکان برای متضرر نشدن تا پایان سال واحدشان را تحویل بگیرند/ پیش‌بینی تحویل ۳۵۰۰ واحد تا ابتدای اسفند

محسن وطن‌خواهی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند از سرعت‌گرفتن روند تحویل واحدهای مسکن مهر پرند به‌دنبال اخطار افزایش سود وام بانکی خبر داد و به مالکان واحدهایی که همچنان تحویل گرفته نشد‌ه‌اند، توصیه کرد، برای متضرر نشدن، تا پایان سال جاری واحد خود را تحویل گیرند.

محسن وطن خواهی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که حدود ۹۰ هزار واحد مسکن مهر در این شهر جدید ساخته شده است، گفت: از این تعداد ۷۴ هزار واحد افتتاح شده است و مالکان حدود ۶۰ هزار واحد، کارت قسط خود را دریافت کرده‌اند.

۱۳۵۰۰ نفر کارت قسط دریافت نکرده‌اند

وی با اشاره به این‌که مالکان ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد تاکنون کارت قسط خود را دریافت نکرده‌اند، افزود: به استناد قانون، مجازیم زمانی‌که پروژه بیش از ۸۵ درصد پیشرفت داشته باشد، از مردم برای اخذ کارت قسط دعوت کنیم تا در جریان روند پروژه قرار گیرند و برای تحویل واحد و اسکان آماده شوند.

وطن‌خواهی، در پاسخ به این سوال که دلیل تحویل نگرفتن واحد توسط برخی از مالکان چیست، عنوان کرد: زمانی‌که واحدها آماده تحویل است، یعنی انشعاب آب و برق دارد و برای گاز نیز متقاضی باید در واحد اسکان یابد تا شرکت گاز بتواند گاز را وصل کند. البته انکار نمی‌کنیم که در برخی پروژه‌ها ممکن است محوطه‌سازی به‌صورت کامل انجام نشده باشد اما این امر دلیلی برای ساکن نشدن عمده مالکان نیست و علت این امر می‌تواند، عدم نیاز آنان به واحد باشد. البته نمی‌توان این موضوع را با اطمینان گفت و اثبات آن، نیازمند پژوهش آماری است.

وی با بیان این‌که بخش عمده واحدها آماده تحویل است و متاسفانه مالکان برای تحویل واحد و دریافت دفترچه قسط خود اقدام نکرده‌اند، افزود: پیش از این‌که موضوع افزایش سود وام بانکی کسانی‌که واحدشان را تحویل نمی‌گیرند، پیش آید، بارها از طریق ارسال پیامک از مالکان تقاضا کردیم، نسبت‌به تحویل واحد خود، اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند با اشاره به این‌که از نظر قانون، شرکت عمران، داور پروژه‌های مسکن مهر است و باید بین مردم، سازنده و بانک داوری کند، افزود: در این خصوص پیشنهادی از سوی بانک مسکن مطرح شد که منابع عظیمی از بانک نزد مردم و مالکان واحدهای مسکن مهر باقی‌مانده و برخی از برگرداندن این منابع، امتناع می‌کنند و باز نگرداندن منابع، مانع از انجام دیگر تعهداتی می‌شود که از سوی دولت به برعهده بانک گذاشته شده است. بنابراین پیشنهاد افزایش سود وام بانکی مالکانی که از تحویل واحد خودداری می‌کنند، مطرح شد و ما برای این‌که مالکان متضرر نشوند، اطلاع‌رسانی‌ را پیش از تصویب این پیشنهاد انجام دادیم.

تحویل روزانه ۲۰۰ تا ۲۲۰ واحد به مالکان

وی گفت: از زمانی‌که این اطلاع‌رسانی انجام‌ شد، خوشبختانه روند تحویل واحدهای باقی‌مانده سرعت گرفته است و روزانه مالکان ۲۰۰ تا ۲۲۰ واحد نسبت به تحویل کارت قسط اقدام می‌کنند و اگر همین روند ادامه داشته باشد تا اول اسفندماه حدود ۳۵۰۰ واحد مسکن مهر توسط مالکان در این شهر جدید تحویل گرفته خواهد شد و تکلیفشان روشن خواهد شد.

وی گفت: در پرند حدود ۳۵۰ پروژه مسکن مهر داریم و اگر هر پروژه را شامل ۲۰۰ واحد بدانیم، تعداد زیادی واحد باقی خواهد ماند و گزارش نواقص احتمالی این تعداد، توسط مأموران شرکت عمران، دشوار و زمان‌بر خواهد بود و تا زمانی‌که خود مردم واحد را تحویل نگیرند و نسبت‌به اعلام نواقص احتمالی اقدام نکنند، مشکل حل نمی‌شود. بنابراین از مردم خواهش می‌کنیم در این زمینه به ما کمک کنند. به‌این‌منظور، دولت نیز پای کار آمده و از منابع داخلی خود حتی در تکمیل واحدها اقدام کرده است.

مالکان تا قبل از عید واحد خود را تحویل بگیرند

وی به مالکان واحدهای مسکن مهری که همچنان تحویل گرفته نشده‌اند، توصیه کرد، تا پایان سال، برای تحویل، اقدام کنند و گفت: در غیر این صورت، شرکت عمران باید به درخواست بانک و طبق لیستی که به ما ارائه خواهد کرد، نسبت‌به تعیین تکلیف کسانی که واحدشان را بدون علت مشخص تحویل نگرفته‌اند، داوری کنیم. البته ممکن است در فرایند داوری، حق را به برخی از مالکان دهیم اما با توجه‌به پیشرفت کار و گزارش تکمیل واحدها به احتمال زیاد در عمده موارد حق با بانک خواهد بود. به این خاطر به مردم توصیه می‌کنیم، هر چه زودتر نسبت‌به تحویل واحد و دفترچه قسط خود اقدام کنند.

وی افزود: در قراردادی که با مالکان بسته شده است، شماره تماس‌هایی را به‌عنوان مرجع رسمی اطلاع‌رسانی‌ اعلام کرده‌ایم اما شماره تماس برخی مالکان تغییر کرده است؛ با این منظور نیز شماره تماس جدید مالکان را از اپراتورهای تلفن همراه گرفته‌ایم و اطلاع‌رسانی‌ را از این طریق انجام داده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون کارگزاری شرکت عمران روزهای پنجشنبه فعال است و آمادگی داریم در صورت استقبال بیشتر، روزهای جمعه نیز آماده خدمت‌رسانی باشیم.