شناسهٔ خبر: 78135 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در آیین افتتاحیه مسکن مهر پردیس:

فروش اقساطی ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید/ دست دلالان کوتاه می‌شود/ پیگیری افزایش نرخ سود وام واحدهایی که تحویل گرفته نمی‌شوند

طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از فروش اقساطی ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر در این شهرها خبر داد و گفت: پیگیری برای افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی واحدهایی که تحویل گرفته نمی‌شوند، ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حبیب‌اله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید و معاون وزیر راه و شهرسازی در آیین افتتاح ۱۰ هزار و ۷۹ واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس به ارائه گزارشی از پروژه‌های مسکن مهر در سطح شهرهای جدید پرداخت و با اشاره به این‌که از مجموع ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر در این شهرها ۳۴۰ هزار واحد دارای متقاضی است، گفت: از این تعداد ۳۲۵ هزار واحد در مرحله اتمام نازک‌کاری است؛ بدین‌معنا که بخش ساختمان پروژه‌های مسکن مهر در مجموعه شهرهای جدید رو به تمام است و در این بخش با حمایت‌ها و تامین منابع، عمده کار به پایان رسیده است.

وی افزود: مرحله فروش اقساطی و تحویل ۲۵۰ هزار واحد از مجموع ۳۴۰ هزار واحد دارای متقاضی مسکن مهر شهرهای جدید انجام شده است و با اشاره به تحویل‌نشدن ۸۰ هزار واحد مسکن مهر، عنوان کرد: این مساله، دلایل مختلفی دارد که یکی از این دلایل، عدم مراجعه مردم برای تحویل گرفتن واحد است. بخشی از پروژه‌ها گرفتار بحث دلالی است و برای ساماندهی این موضوع در جلسه شورای مسکن پیشنهاد شد، مالکان واحدهای آماده‌ای که از تحویل واحد خود سر باز می‌زنند در مرحله اول نرخ سود وام این واحدها را به نرخ سود معمول یعنی ۱۸ درصد افزایش دهیم. فرایند افزایش نرخ سود در حال طی‌شدن است تا سرمایه‌ای که هزینه‌شده است درگیر دلالی نماند. بخشی از واحدهایی که تحویل گرفته نمی‌شوند نیز مربوط‌ به تعاونی‌ها است که مشکلاتی دارند و تاكنون منجر به فروش اقساطی و تحویل نشده است و تلاش می‌کنیم با همکاری مجموعه بانکی این موضوعات را پیش ببریم.

طاهرخانی با اشاره به این‌که، اشکالاتی در حوزه‌های زیرساختی و محوطه‌سازی داریم، گفت: با پیشنهاد دولت، همکاری مجلس شورای اسلامی و پیگیری‌های وزیر راه و شهرسازی قرار شد که دولت از محل تبصره هشت قانون بودجه سال ۹۸ و از منابع داخلی برای تکمیل واحدهای مسکن مهر و رفع اشکالات و کمبودهای این واحدها هزینه کند.

پیگیری برای اخذ هزارمیلیارد تومان تسهیلات

وی گفت: مجموعه شهرهای جدید امسال عملکرد قابل‌توجهی در این حوزه داشت؛ در سرفصل تبصره هشت، هزار میلیارد تومان تسهیلات دیده شده بود که در حال انجام پیگیری برای اخذ این تسهیلات هستیم. همچنین قرار بود مبلغ هزار و پنجاه میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت عمران شهرهای جدید را برای تکمیل مسکن مهر هزینه کنیم که اقدامات در این خصوص در حال انجام است و قطعاً تا پایان سال و با هزینه این مبلغ در سایت‌های مسکن مهر، نسبت‌به ایجاد زیرساخت‌ها، محوطه‌سازی و احداث خدمات روبنایی اقدام خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به اینکه مجموعه شهرهای جدید در فروش عرصه جلودار بوده است، افزود: بحث فروش عرصه‌های مسکن مهر را از فرودین‌ماه و به‌منظور کسب و تزریق منابع مورد نیاز به پروژه‌های زیربنایی و رونمایی آغاز کردیم و شهر جدید پردیس در این مسیر توفیق خوبی داشته است.

در شهرهای جدید کمبود مدرسه نداریم

وی گفت: پروژه‌ مسکن مهر با تقدم ساخت واحدهای مسکن مهر آغاز شد و در پیشبرد کار با مشکلات متعددی از جمله در تامین خدمات زیربنایی و روبنایی برخورد کردیم. شرکت عمران شهرهای جدید به استناد قانون اساسی و با تاکیدات وزیر راه و شهرسازی برای تکمیل این خدمات به‌صورت تمام‌قد ورود کرده است. به‌گونه‌ای که در مقاطعی با مشکل کمبود مدرسه در شهرهای جدید روبرو بودیم ولی اکنون می‌توانیم با اطمینان کامل بگوییم که در هیچ‌کدام از این شهرها مشکلی در خصوص کمبود مدرسه نداریم. در این مسیر ما با تامین زیرساخت‌های پایه اقداماتمان را شروع کردیم و در ادامه نسبت‌به تامین سایر زیرساخت‌های لازم نیز اقدام خواهیم کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در طول دو سال گذشته در مجموع ۹۴ مدرسه در شهرهای جدید ساخته‌ایم، ادامه داد: شرکت عمران شهرهای جدید به مجموعه جدیدی در حوزه نوسازی و تجهیز مدارس تبدیل شده است. همچنین ۵۵ فضای ورزشی، ۵۶ پارک، هفت مجموعه فرهنگی و ۲۴ مسجد در دو سال اخیر در این شهرهای احداث شده و به بهره‌برداری رسیده است. 

افتتاح ۶۳ پروژه خدمات روبنایی در دهه فجر امسال

وی، از افتتاح ۶۳ پروژه خدمات روبنایی در دهه فجر امسال در مجموعه شهرهای جدید خبر داد و خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها در حوزه‌های مختلف ورزشی، درمانی، آموزشی و فرهنگی هستند و تکمیل پروژه‌های متعدد دیگری را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم این پروژه‌ها را به‌زودی به بهره‌برداری برسانیم.

طاهرخانی. با اشاره به این‌که رویکرد جدیدی را در شهرهای جدید بین سایت‌های مسکن مهر و هسته قدیمی‌تر شهر دنبال می‌کنیم، افزود: ما باید برای ایجاد محیطی شاداب در این شهرها برنامه‌ریزی کنیم و تاسیسات فاخری را در این شهرها ایجاد کنیم. اگر جریان حرکت جمعیت بین سایت‌های مسکن مهر و مراکز شهرها یک‌طرفه باشد احتمال تبدیل این سایت‌ها به مجموعه‌های نامناسب وجود دارد. همت ما بر این است که بهترین بناهای فاخر معماری و مجموعه‌های تجاری را در مجموعه سایت‌های مسکن مهر اجرایی کنیم.