شناسهٔ خبر: 78324 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای:

پیش بینی می کنیم امشب منطقه امام زاده هاشم از خودروهای شخصی و مسافری تخلیه شود/ تاکنون گزارشی از آسیب دیدگی هموطنان داده نشده است

حیدر مطاعی معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: با اعزام ماشین آلات جاده ای به آزادراه قزوین – رشت و منطقه امام زاده هاشم پیش بینی می شود تا ساعت های ابتدایی امشب این محور از خودروهای شخصی و مسافربری تخلیه شود.

حیدر مطاعی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در جریان حضور وزیر راه و شهرسازی در مرکز مدیریت راه ها در درخصوص آخرین وضعیت جاده های کشور با توجه به ورود یک سامانه بارشی شدید به اکثر استان های کشور اظهار داشت: سامانه بارشی که از روز شنبه عصر وارد کشور شد حدود ۱۷ استان را درگیر کرد.

وی ادامه داد: این سامانه همراه با کولاک شدید، افت درجه حرارت و برف سنگین در استان های کشور به خصوص آذربایجان شرقی و غربی و زنجان بود که روز گذشته براساس اطلاعات هواشناسی محورهای منتهی به شمال را در بر گرفت و بارش برف در استان گیلان پیش بینی شد.

وی تصریح کرد: بابت همین مساله از قبل آمادگی لازم به وجود آمده بود و در استان های مختلف از جمله گیلان بخش خصوصی و دستگاه ها را در حالت آماده باش قرار دادیم. صبح دیروز هم جلسه ستاد بحران با اعضا در سازمان راهداری و با دعوت از معاون پلیس راه کشور انجام گرفت و تصمیماتی گرفته شد.

مطاعی در ادامه بیان داشت: براساس تصمیمات اتخاذ شده، محدودیت هایی برای ماشین های سنگین و عمومی ایجاد شد. همچنین تصمیم گرفته شد که یکسیری امکانات استان ها در جنوب زاگرس مثل مرکزی، قم، همدان و دیگر استان ها از جمله تهران به استان های درگیر برف منتقل شوند. به عنوان مثال ماشین ها از زنجان و قزوین به جاده قزوین – امام زاده هاشم منتقل شدند.

معاون راهداری و سازمان حمل و نقل جاده ای ادامه داد: نظارت ها تا صبح امروز ادامه داشت و محورهای کوهستانی مثل چالوس، هراز و فیروزکوه در کنار آزادراه قزوین - رشت کاملا رصد شدند چرا که حجم سنگینی از خودرو با تمام اخطارهایی که بابت نرفتن، تاخیر در سفر و استفاده از زنجیر چرخ داده شده بود به این سمت حرکت می کردند.

وی ادامه داد: همزمان با اجرای تصمیمات اتخاذ شده، اوایل صبح امروز توده بسیار عظیم بارشی برف و کولاک وارد آزادراه قزوین به رشت و امام زاده هاشم شد. توفان و  کولاک شدید همه خودروها را درگیر کرد و در نتیجه همه خودروهای بدون زنجیر چرخ با مشکل مواجه و سبب یک گره ترافیکی شدند که در ادامه باعث توقف و تشکیل صف عظیمی از خودرو شد.

وی تصریح کرد: براساس گزارش ها و عکس های ارسال شده برفی در حدود یک متر در این منطقه بارید که ماشین ها را تا کمر در برگرفت. همکاران ما از همان ابتدا از باند مخالف شروع به کار کردند و کار به مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای قزوین سپرده شد.

مطاعی گفت: در همین خصوص ۱۰ دستگاه ماشین آلات از قزوین شامل لودر، گریدر، تیغه برف روب و لودرهای تیغه ای به منطقه رفتند و تمام خودروهای مانده در راه آزاد شدند.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در پایان گفت: با توجه به شرایط اعلام شده پیش بینی و سعی ما این است که امروز کلیه خودروهای سواری و مسافربری آزاد شده تا بعد کامیون هایی که زنجیر نداشتند در مسیر تخلیه شوند. با گرم شدن هوا کار با سرعت بیشتری در حال انجام است و خوشبختانه گزارشی هم از آسیب به هموطنان مان تاکنون به دست ما نرسیده است.