شناسهٔ خبر: 78537 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان گفت

عامل انسانی مهمترین عامل وقوع سوانح رانندگی جاده ای در سیستان و بلوچستان

تصادف مدیر کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان سیستان و بلوچستان گفت: عامل انسانی همچنان عمده ترین دلیل وقوع سوانح رانندگی در جاده های این استان به شمار می رود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیسستان و بلوچستان، ایوب کرد در پنجمین جلسه کمیسیون مدیریت اجرایی ایمنی حمل و نقل استان اظهار داشت: ۷۶۸ نفر در ۱۰ ماهه سال جاری در سوانح رانندگی جاده ای استان فوت کردند که سرعت غیر مجاز یکی از مهمترین عوامل در بروز آنها بوده است.

وی ادامه داد: از حدود ۴۳ میلیون تردد در ۱۰ ماهه سال جاری در سیستان و بلوچستان بیش از ۱۳ میلیون آن با سرعت غیر مجاز انجام شده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان بیان کرد:  همچنین بر اساس آمار شدت سوانح رانندگی این مدت استان به حدی بوده است که بیش از ۶۰ درصد افراد در صحنه تصادف جان خود را از دست دادند.

وی افزود: همچنین ۹۴ درصد تصادفات رانندگی سیستان و بلوچستان در محورهای اصلی و ۶ درصد مابقی در محورهای فرعی و روستایی به وقوع پیوسته است.

کرد ارتقای ایمنی های محورهای مواصلاتی را از مهمترین اولویت های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد و تصریح کرد: این اداره کل به منظور افزایش ایمنی در محور های ارتباطی اقدامات موثری نظیر خط کشی محورها و تامین روشنایی آنها را مورد توجه ویژه قرار داده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه ۵۰ درصد تصادفات سال جاری استان در فاصله صفر تا ۳۰ کیلومتری مراکز جمعیتی و ورودی شهرها به وقوع پیوسته است ارتقای شاخص بزرگراهی به ویژه در نزدیکی ورودی شهرها باید با اولویت بالا مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: این اداره کل در راستای تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی با تشکیل اکیپ های راهسازی و راهداری به منظور انجام بسیاری از فعالیت های راهداری به طور امانی و انسجام و هماهنگی در  استفاده از ظرفیت ماشین آلات و نیروی انسانی، سبب کاهش قابل توجه ای در هزینه ها و صرفه جویی موثر شده است.

کرد افزود: همچنین در سال جاری ۱۷۷ دستگاه از ماشین آلات راهداری سیستان و بلوچستان در درون استان و توسط همکاران توانمند ما تعمیر و بازسازی شد که این امر مورد توجه ویژه مقام محترم وزارت راه و شهر سازی قرار گرفته است بطوری که مقرر است در سفر آتی توسط ایشان به عنوان الگوی کشوری اعلام شود.

وی در پایان از افزایش سفرهای نوروزی با ناوگان اتوبوسی سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: نوروز سال ۱۳۹۸ تعداد ۳۰۳ هزار مسافر با ناوگان اتوبوسی استان جابجا شدند که پیش بینی می شود در تعطیلات نوروزی پیش رو این تعداد به حدود ۴۰۰ هزار نفر افزایش یابد.