شناسهٔ خبر: 78936 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

تفاهم نامه ساخت پروژه مترو پردیس وزارت راه و شهرسازی و خاتم الانبیا امضا شد

کلانشهر تهران به پردیس متصل می شود/ ۷۰ درصد میزان مشارکت وزارت راه در پروژه/ دوره ساخت ۵ سال

تفاهم نامه با حضور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و معاون وزیر راه و شهرسازی تفاهمنامه احداث، راه اندازی و سرمایه گذاری مترو پردیس به کلانشهر تهران امضاء شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سردار سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در حاشیه امضای تفاهمنامه احداث، راه اندازی و سرمایه گذاری مترو پردیس به کلانشهر تهران در خصوص جزئیات این پروژه اظهار داشت: در شهرک های اقماری اطراف تهران، حجم عظیمی از هموطنان ما در آنجا ساکن هستند که به کلانشهرها تردد دارند.

وی افزود: در همین خصوص تسهیل تردد مردم یکی از دغدغه های نظام است که این اتفاق می تواند کمک بیشتری به کاهش هزینه های سوخت و تردد با خودرو کند.

سعید محمد ادامه داد: امروز و با امضای این تفاهمنامه شاهد یک گام بزرگ با حضور وزارت راه و شهرسازی و مجموعه مادرتخصصی عمران شهرهای جدید هستیم که ماحصل آن اتصال شهر تهران به شهر جدید پردیس خواهد بود. این مساله از آن جهت مهم است که حجم زیادی از مردم در قالب مسکن مهر در شهر جدید پردیس ساکن بوده و ساکن خواهند شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء با تاکید بر اهمیت این خط و خصوصیات ویژه ای که برخوردار است، اظهار داشت: طول این خط ۲۴ کیلومتر است که از نظر فنی یک پروژه پیچده و تخصصی است که ۹ کیلومتر تونل دارد. این تونل دو قلو بوده که لازم است ۱۸ کیلومتر حفاری انجام گیرد و در مسیر باید پل های بزرگ و با ارتفاع زیاد احداث شود.

وی ادامه داد: مدت اجرای این پروژه ۵ سال است که برای اولین بار به صورت یک کار مشارکتی بین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و وزارت راه و شهرسازی در بحث پروژه های مترویی انجام گرفته است.

وی افزود: در این پروژه ۳۰ درصد قرارگاه و ۷۰ درصد وزارت راه و شهرسازی مشارکت خواهند داشت. همان طور که گفته شد ۵ سال دوره ساخت، یک سال تنفس و ۵ سال دوره بازپرداخت این سرمایه گذاری خواهد بود که ۴ هزار میلیارد ارزش این سرمایه گذاری است.

محمد تصریح کرد: امیدواریم در این مدل جدید در کنار وزارت راه و شهرسازی بتوانیم خمات بیشتری به مردم عزیزمان داشته باشیم.