شناسهٔ خبر: 78982 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی:

طبق بررسی وزارت بهداشت کرونا با ایرلاین‌های داخلی به کشور منتقل نشده است

مصاحبه معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: طبق اعلام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی،‌ ویروس کرونا با ایرلاین‌های داخلی به کشور منتقل نشده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی شهرام آدم نژاد در گفتگوی اختصاصی با واحد مرکزی خبر با اشاره به اقدامات انجام شده در قبال تسهیل شرایط  برای مردم و کابران حرفه‌ای حمل‌ونقل با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار داشت: اولین اقدام وزارت راه و شهرسازی به عنوان یکی از ارکان ستاد ملی مدیریت کرونا در کشور،‌ تنظیم پروتوکل‌هایی برای ضد عفونی کردن ناوگان حمل‌ونقل عمومی در شقوق مختلف حمل‌ونقل و ایستگاه‌های راه‌آهن،‌ ترمینال‌های فرودگاه‌ها، پایانه‌های بار،‌ مسافر و مرزی همچنین بنادر بود که بنا بر دستور وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس کمیته حمل‌ونقل ستاد ملی مدیریت ویروس کرونا انجام شد.

وی افزود: خوشبختانه مشکلات مربوط به تامین مواد ضد عفونی کننده برای پاکسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی، ایستگاه‌های راه‌آهن،‌ ترمینال‌های فرودگاه‌ها، پایانه‌های بار،‌مسافر و مرزی همچنین بنادر با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت رفع شد.  

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد:‌ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پس از بررسی و انجام آزمایشات تخصصی اعلام کرد که ویروس کرونا با پروازهای متعلق به ایرلاین‌های داخلی به کشور منتقل نشده است.

آدم نژاد با بیان اینکه «به دستور وزیر راه و شهرسازی، امکان استرداد بلیت قطار و هواپیما بدون اعمال جریمه و خسارت فراهم شد.» گفت: در اقدام دیگر با پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی، انجمن كشتیرانی و خدمات وابسته ایران به‌منظور جلوگیری از اثرات سوء اقتصادی شیوع ویروس كرونا و كاهش زیان‌های دست‌اندركاران امر ترانزیت كشور كه بدلیل انسداد مرزهای بین‌المللی با توقف كامیون‌های حامل كالاهای ترانزیت خارجی مواجه شده اند، حسب وظایف ملی، اجتماعی و حرفه‌ای خود تصمیم گرفت، كلیه كانتینرهای پر و خالی مرتبط را كه ضوابط اجرایی آن متعاقباً و رسما به استحضار خواهد رسید از پرداخت هزینه دیر كرد كانتینر معاف شدند.

آدم نژاد در ادامه بیان داشت: همچنین طبق دستور وزیر راه و شهرسازی، پروانه فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل و کارگزاری منقضی در تمامی شقوق حمل‌ونقل تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۹ تمدید می‌شوند.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی افزود: بستر اینترنتی تمدید کارت هوشمند رانندگان حمل و نقل جاده ای کالا و مسافر فراهم شده است و رانندگان عزیز می توانند از طریق مراجعه به آدرس اینترنتی WWW.SMARTCARD.RMTO.IR نسبت به تمدید اعتبار کارت هوشمند اقدام کنند.

 وی در ادامه یادآور شد: از سوی وزارت راه و شهرسازی پیشنهادی به شهرداری تهران مبنی بر امکان فعالیت تاکسی‌های فرودگاه امام خمینی (ره) در داخل شهر تهران تا پایان خرداد ماه ارائه شده است که هم اکنون این پیشنهاد از سوی شهرداری تهران در دست بررسی قرار دارد. 

جانشین وزیر در ستاد مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی با اشاره به کاهش تقاضا برای انجام سفر با ناوگان حمل‌ونقل عمومی گفت: در تمامی شقوق حمل‌‌ونقل با کاهش شدید تقاضا برای سفر مواجه هستیم و به ترتیب بیشترین کاهش در بخش جاده‌ای،‌ ریلی و سپس هوایی به چشم می‌خورد.

 گفتنی است، وزارت راه و شهرسازی به رغم کاهش شدید سفرها از مردم کشور درخواست دارد از انجام سفرهای غیرضروری به طور جد پرهیز کنند.