شناسهٔ خبر: 79274 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

هم اکنون؛ با حضور رئیس جمهور

قطعه های ۲ و ۳ آزادراه همت-کرج افتتاح شد

حسن روحانی هم اکنون؛ با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی قطعه های ۲ و ۳ آزادراه همت-کرج با افتتاح شد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی قطعه‌های ۲ و ۳ آزادراه همت-کرج افتتاح شد.

گفتنی است،‌ آزادراه همت-کرج به طول ۱۴.۵ کیلومتر از انتهای بزرگراه درون شهری شهید همت در شهر تهران آغاز می‌شود با هدف اتصال شهر تهران به شهر کرج تا میدان امیرکبیر احداث شده است. قطعه ۱ از منطقه ۲۲ تهران تا گرمدره به طول ۵ کیلومتر در سال ۸۸ آغاز شد و ۹۱ به بهره‌برداری رسید.  منطقه ۲ از گرمدره تا شهرک جهان‌نما به طول ۵.۱ کیلومتر و نیز منطقه ۳ از شهرک جهان‌نما تا ورودی شهر کرج به طول ۴.۵ کیلومتر امتداد می‌یابد که عملیات ساخت آن‌ها نیز در سال ۹۲ آغاز شده است.

۸۵ درصد این آزادراه از مناطق کوهستانی عبور کرده است و بیش از ۱۰ درصد آن از مناطق تپه ماهور عبور می‌کند. به همین خاطر حجم عملیات خاکی در آزادراه همت-کرج قابل توجه است. به دلیل عبور این آزادراه از مجاورت مناطق مسکونی، ‌ تجاری و گردشگری امکان انجام هیچگونه انفجاری وجود نداشت. به همین خاطر حدود ۱۲ میلیون متر مکعب عملیات خاکی با پیکور و ماشین‌آلات راهسازی انجام شده است و به عنوان ویژگی خاص این پروژه یاد می‌شود.

با توجه به ارزش زمین‌ها و اراضی حدفاصل استان‌های تهران و البرز حدود ۳۵ درصد هزینه‌های این پروژه آزادراهی صرف تملک اراضی و بیش از ۱۰۰ واحد مسکونی، تجاری و نظامی شده است. البته حسن همکاری دستگاه‌های نظامی، قضایی و استانداری البرز در این فرایند جای تشکر و قدردانی دارد.

آزادراه همت-کرج با عرض ۳۶ متر به صورت ۶ خطه شامل ۳ خط رفت و ۳ خط برگشت است که البته در هر طرف یک خط اضطراری نیز وجود دارد.

در طول این مسیر آزادراهی ۳.۵ کیلومتر پل و تونل به صورت رفت و برگشت احداث شده است.

تا امروز حدود ۶۵۰ میلیارد تومان برای ساخت آزادراه همت-کرج هزینه شده است که بیش از ۳۵ درصد آن صرف هزینه‌های تملک اراضی شده است.

باتوجه به اینکه آزادراه همت-کرج راه ارتباطی جدیدی بین دو کلان شهر تهران و کرج محسوب می‌شود، به عنوان چهارمین مسیر ارتباطی بین این دو شهر نیز شناخته می‌شود و طبق پیش‌بینی‌ها حدود ۳۵ درصد ترافیک عبوری بین تهران و کرج را به خود اختصاص خواهد داد.