شناسهٔ خبر: 79285 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

دو دستور کار ویژه سازمان هواشناسی در سال جدید/ پیش بینی های دقیق دستاورد بزرگ سازمان در سال ۹۸/ بومی سازی ساخت تجهیزات پایش و پیش بینی هوا / امضای قرارداد با شرکت های دانش بنیان

سحر تاجبخش معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در بحث بومی سازی و توسعه تجهیزات و زیرساخت های سازمان هواشناسی با چندین شرکت دانش بنیان تفاهمنامه و قرارداد امضا شده که در حوزه پایش و پیش بینی هوا در بحث ساخت رادار و نرم افزار است.

سحر تاجبخش، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درخصوص اقدامات انجام گرفته در این سازمان در سال ۹۸ اظهار داشت: در سال ۹۸ و در حوزه پیش بینی یک دستاورد بزرگ در این سازمان انجام گرفت که به نحوه صدور اطلاعیه و اخطارها بر می گردد.

وی ادامه داد: این کار تغییر در نگارش و دقت این اخطارها و اطلاعیه ها برای کاربران به خصوص کاربران تخصصی سازمان هواشناسی است که از جمله آنها مدیریت منابع آب کشور است که توانستیم با این اتفاق نیازها را برطرف کرده و حرکت در این مسیر همچنان ادامه دارد. در این زمینه یکسری درخواست وجود دارد که زمان بر بوده اما سعی کردیم پیش بینی های اقلیمی را بهبود دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در زمینه طرح های توسعه ای انجام گرفته در سازمان هواشناسی کشور در سال ۹۸ تصریح کرد: برای توسعه تجهیزات سازمان هواشناسی با توجه به کمبود اعتبارات و تحریم ها و همچنین گران شدن ارز برنامه های ما آنچنان که باید و شاید محقق نشد چرا که بخش عمده ای از وسایل مورد نیاز خارجی است.

وی افزود: همین مساله موجب شد توسعه قابل ملاحظه ای نداشته باشیم اما یکی، دو کار باقی مانده از جمله رادار اردبیل به بهره داری رسید اما نیاز است در بحث توسعه ای توجه ویژه ای به این مجموعه شود.  

رئیس سازمان هواشناسی در پاسخ به این سوال که برای حل این مشکل، سازمان رویکردی به بومی سازی تجهیزات و توجه به مجموعه های دانش بنیان داخلی دارد، گفت:  در این زمینه اقدامات بسیار خوبی به دستور مقام عالی وزارت انجام گرفته است.

وی ادامه داد: از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با چند شرکت دانش بنیان مذاکره داشتیم و تفاهمنامه هایی امضا کردیم که بعضی از آن ها منجر به قرارداد شده است. این توافقات و قراردادها در حوزه پایش و پیش بینی هوا برای ساخت رادار و نرم افزار و سایر تجهیزات ایستگاهی است که در سال های بعدی نتیجه خواهد داد.  

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در سال ۹۹ سازمان هواشناسی ۲ دستور اصلی را در برنامه دارد که در اصل قانون مدیریت بحران سازمان را به آن مکلف کرده و در آن قانون هوای پاک اولویت است. با توجه به داده اطلاعاتی که سازمان محیط زیست به تازگی اعلام کرده، برنامه سازمان پیش بینی آلودگی هوا برای ۷ کلانشهر را در کنار سامانه مدیریت جامع سیلاب با اولویت استان های سیل خیز در برنامه خود در سال پیش رو دارد که انجام می گیرد.