شناسهٔ خبر: 79311 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

صدور ۳۴ هزار برگ معاينه فني برای وسائط نقلیه عمومی سیستان و بلوچستان

معاینه فنی  معاون حمل و نقل اداره‌ کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان سیستان و بلوچستان از صدور۳۴ هزار و ۷۰۰ برگ معاینه فنی وسائط نقلیه عمومی جاده ای در ۱۱ماهه سالجاری در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان، تیمور باقری اظهار داشت: از مجموع ۴۴ هزار و ۱۴۱ مراجعه کننده وسائط نقلیه عمومی جاده ای بار و مسافر این مدت به مراکز معاینه فنی استان ۳۴ هزار و ۷۰۰ وسیله موفق به اخذ برگ معاینه فنی شده و ۹ هزار و ۴۴۱ وسیله نقلیه باقی مانده برای رفع عیب برگردانده شدند.

وی افزود: با هدف بالا بردن سطح ایمنی، كاهش ترافیک ناشی از نقص فنی خودرو در جاده‌ها و حفظ محیط ‌زیست، چهار مرکز معاینه فنی در شهرستان های زاهدان، زابل، خاش و چابهار تحت نظارت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان فعالیت دارند.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: بر اساس آیین نامه راهنمایی و رانندگی، تردد نقلیه سنگین و سبک كه فاقد برگ معاینه فنی معتبر باشد، ممنوع است.

وی با اشاره به مصوبات اخیر کمیسیون ایمنی راه های کشور در زمینه معاینه فنی گفت: با توجه به مصوبه کمیسیون ایمنی راه های کشور فاز نخست طرح کنترل و نظارت بر نصب حفاظ های ایمنی وسایل نقلیه باربری بر روی کامیون های تولید سال ۱۳۹۰ به بعد از تاریخ یکم فرودین ماه سال ۹۹ اجرا می شود به طوری که برای کامیون های فاقد حفاظ های کامل استاندارد(جلو، عقب و جانبی) از تاریخ یاد شده گواهی معاینه فنی صادر نخواهد شد.

باقری ادامه داد: بر این اساس مالکان کامیون های مشمول طرح باید به مراکز مجاز نصب حفاظ که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام  و در تابلوهای اطلاع رسانی مراکز معاینه فنی سنگین، پایانه ها و صنوف حمل و نقل کالا نصب شده است، مراجعه کنند.