شناسهٔ خبر: 79410 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

پیام وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز جهانی هواشناسی:

تغییرات اقلیمی به یکی از مهم‌ترین چالش‌های جهانی تبدیل شده است/ ضرورت هماهنگی میان دو حوزه آب و اقلیم در برنامه‌ریزی کلان ملی و بین‌المللی

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با صدور پیامی فرارسیدن روز جهانی هواشناسی را تبریک گفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با صدور پیامی روز جهانی هواشناسی را تبریک گفت.

متن این پیام به شرح ذیل است:

دما از بدیهی‌ترین شاخص‌های مطالعات اقلیمی است و امروزه موضوع اقلیم و تغییرات آن به یکی از مهم‌ترین چالش‌های جهانی تبدیل شده است. سال گذشته در حالی سپری شد که میانگین دما در مقیاس جهانی ۱ / ۱ درجه سلسیوس نسبت‌به میانگین دمای پیش از انقلاب صنعتی افزایش داشت. ذوب سریع یخچال‌های قطبی و بالا آمدن تراز آب اقیانوس‌ها از بارزترین پیامدهای افزایش دما در دنیاست. اما ملموس‌ترین نتایج این گرمایش جهانی، تعدد رخدادهای مخاطرات جوی و اقیانوسی است که به‌صورت وقوع خشکسالی‌های ممتد، سیلاب‌های مخرب، امواج گرمایی و غیره در سراسر جهان ظهور یافته‌اند و يقينا ارتباط بی‌بدیلی با موضوع آب و مدیریت منابع آبی دارند. انتخاب شعارهای " اقلیم و آب "سازمان جهانی هواشناسی و "آب و تغییر اقلیم" سازمان جهانی آب در سال ۲۰۲۰ به ضرورت هماهنگی میان این دو حوزه در برنامه‌ریزی کلان در سطوح ملی و بین‌المللی دلالت دارد.

اینجانب روزجهانی هواشناسی را به تمامی هواشناسان به‌ویژه همکاران پرتلاش سازمان هواشناسی کشور تبریک می‌گویم و از خداوند متعال توفيق روزافزون این عزیزان را در آن سازمان به‌عنوان یکی از سازمان‌های بنیادی و تابعه وزارت راه و شهرسازی خواستارم.