شناسهٔ خبر: 79565 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راه و شهرسازی استان اصفهان خبر داد

اخذ ۳۵ فقره تسهیلات کم بهره ودیعه اسکان موقت به ارزش بیش از ۶ میلیارد ریال/ واریز ۳۰ میلیارد ریال یارانه نقدی به شهرداری ها برای تهیه قیر

حمام قاضی.کاشان بادرود،نایین انارک،طرح تفضیلی اصفهان،اقدام ملی  مدیرکل راه و شهرسازی گفت: در بحث ودیعه اسکان موقت موفق به جذب ۳۵ فقره تسهیلات کم بهره به ارزش ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال در سطح استان شده ایم که بدون شک جزو بالاترین آمار در سطح کشور بوده است. 

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی استان اصفهان، علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان با اعلام گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه بازآفرینی شهری این اداره کل در سال ۹۸ گفت: در زمینه تسهیلات بافت فرسوده شهری، ثبت نام متقاضیان بیش از ۱۱۰۰واحد انجام شده که از این بین ۲۶۰واحد انعقاد قرارداد اتفاق افتاده و به بیش از ۱۸۰۰ استعلام بافت فرسوده پاسخ داده شده است.  
قاری قرآن در ادامه گفت: اتفاق خوبی که در سال گذشته شاهد آن بودیم این بود که در بخش ودیعه اسکان موقت موفق به جذب ۳۵ فقره تسهیلات کم بهره به ارزش ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال در سطح استان شدیم که بدون شک جزو بالاترین آمار در سطح کشور بوده است. در سال آتی نیز امیدواریم با بروز رسانی لایه های بافت فرسوده شهری در کل شهرهای استان و بارگزاری آن در سامانه تسهیلات بافت فرسوده شهری و با بهبود شرایط بازپرداخت تسهیلات شاهد افزایش ثبت نام ها باشیم. به طور تقریبی ۵۰۰ واحد انعقاد قرارداد و جذب و اعطای ۳۰۰میلیارد ریال تسهیلات بافت فرسوده شهری به متقاضیان را در راستای زنده سازی بافت های ناکارامد شهری و اقدام ملی در برنامه خواهیم داشت.  

وی اظهار داشت: اقداماتی در جهت روبنایی و بهسازی پروژه ها در شهرهای اصفهان، کاشان، خمینی شهر، نجف‌آباد، شهرضا و سمیرم طبق آخرین درخواست ارسالی به تهران جهت تخصیص اعتبار حدود ۱۲ میلیارد تومان به منظور اتمام پروژه های مصوب در سال گذشته در جلسات ستاد بازآفرینی انجام شده است. همچنین طی ابلاغ برنامه اجرایی، انجام ۷ پروژه اجرایی از محل اعتبارات سکونتگاه های غیررسمی در محلات حاشیه نشین شهرهای آران و بیدگل، خمینی شهر، درچه، دولت آباد، شهرضا و گلپایگان به مبلغ ۲ و نیم میلیاد تومان و نیز تهیه طرح و اجرای ۱۵ پروژه در محلات هدف بازآفرینی تعدادی از شهرهای استان در مجموع به مبلغ ۳ و نیم میلیارد تومان در برنامه اجرایی سال ۹۹ این اداره کل برنامه ریزی و در دستور کار قرار دارد.  

مدیر کل راه و شهرسازی استان در خصوص تخصیص قیر یارانه ای برای بافتهای ناکار آمد شهری بیان داشت: در موضوع قیر با توجه به سیاست های جدید شرکت بازآفرینی شهری از محل اعتبارات سال ۹۸ به جای تخصیص قیر، یارانه نقدی معادل آن  به حساب شهرداری های استان واریز شد که طی مرحله اول به حساب حدود ۸ شهرداری بیش از۳۰ میلیارد ریال واریز شده و پیش بینی می شود در سال ۹۹ تخصیص یارانه نقدی قیر به بقیه شهرهای باقیمانده استان حداقل در یک مرحله با اعتبار بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال تخصیص یابد.    

به گفته قاری قرآن، در حوزه اعطای یارانه معادل تخفیفات صدور پروانه شهرداری های استان در بافت های ناکارآمد نیز طی سال ۹۸ مبلغ تقریبی ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به شهرداری ها معادل تخفیف پروانه اعطا شده که بر این اساس و طی تفاهم نامه  موضوع تخفیفات، شهرداری ها متعهد شدند به میزان ۴۰۰ میلیارد ریال پروژه های محرک توسعه دربافت های ناکارآمد شهری از محل تخفیفات اجرا کنند.  

وی اظهار داشت: در سال ۹۹ نیز پیش بینی می شود در این خصوص این اداره به نسبت به رسیدگی و پرداخت بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال تخفیفات اقدام کند.