شناسهٔ خبر: 79704 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس خبر داد

پیش بینی رشد تقاضای خرید مسکن در مراکز استان ها و سایر شهرها

ندا بشیری مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس، گفت: با توجه به اینکه سقف‌های افزایش تسهیلات اوراق مسکن در سایر شهرها به جز پایتخت کارآمدتر بوده احتمالا به تدریج تقاضای خرید مسکن با تسهیلات در سایر استان‌ها افزایش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ندا بشیری، مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس، گفت: برخی از کسانی که در طول دو ماه کاری گذشته اقدام به خرید اوراق کرده و رشد معاملات و در نتیجه رشد قیمت به دنبال افزایش تقاضای اوراق را رقم زده‌اند، همان کسانی هستند که نسبت به خرید خانه اقدام کرده‌اند. در واقع این حضور تقاضای مصرفی در معاملات دی و بهمن بوده که زمینه‌ساز تغییر و تحولات در بازار اوراق مسکن نیز شده است.

وی آینده اوراق مسکن را با توجه به احتمال قوی استمرار رکود معاملات مسکن در سال ۹۹ این طور پیش‌بینی کرد: رکود مسکن قطعا ادامه خواهد داشت البته ممکن است با عمقی که در اغلب ماه‌های سال ۹۸ تجربه کردیم، رخ ندهد. از طرفی با توجه به اینکه سقف‌های افزایش یافته تسهیلات اوراق مسکن در سایر شهرها به جز پایتخت کارآمدتر بوده و سهم بالایی از قیمت تمام شده ملک را پوشش می‌دهد، احتمالا به تدریج تقاضای خرید مسکن با تسهیلات در سایر استان‌ها قدری افزایش خواهد یافت و این تسهیلات جدید جای خود را بیش از پیش در معاملات مسکن باز می‌کند.

وی در گفتگو با پایگاه خبری بانک مسکن، تصریح کرد: بنابراین نوسان افزایشی قیمت اوراق متناسب با میزان رشد تقاضا محتمل است؛ هر چند این افزایش با توجه به استمرار شرایط رکودی بازار مسکن، احتمالاً محدود خواهد بود.