شناسهٔ خبر: 79832 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد

ادامه فعالیت‌های عمرانی با پروتکل‌های جدید/مهلت سه ماه به شرکت‌های حمل و نقلی برای باز پرداخت وام

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسای با اعلام این مطلب که ادامه فعالیت‌های عمرانی با پروتکل‌های جدید و رعایت نکات بهداشتی، انجام خواهد شد، گفت: شرکت‌های حمل‌و‌نقلی به ویژه شرکت‌های هواپیمایی برای بازپرداخت اقساط خود، می‌توانند از تنفس سه ماهه استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینکه اگر توقفی در اجرای طرح‌های عمرانی ایجاد شود خسارت زیادی متحمل خواهیم شد، گفت: با رعایت نکات بهداشتی و پروتکل‌های جدید طرح‌های ابلاغی فعال خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت  اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، افزود: وارد مرحله دوم مقابله با ویروس کرونا شده‌ایم و این مرحله بسیار سخت‌تر از مرحله قبل است و مردم باید به شکل ویژه نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه چند مصوبه در حوزه راه و شهرسازی در ستاد ملی کرونا مصوب شده است، افزود: در بخش حمل و نقل و زمانی که مسافران قصد سوار شدن به وسایل حمل و نقل مانند قطار، اتوبوس و هواپیما را دارند حتما باید فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود و با ظرفیت کمتری حرکت کنند تا از نقل و انتقال این ویروس جلوگیری شود.

اسلامی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما، توضیح داد: همچنین قبل از سوارشدن مسافران غربالگری نیز انجام می‌شود.

وی در مورد طرح‌های عمرانی، اعلام کرد: در این زمینه باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و در محیط‌های کار در طرح‌های عمرانی افراد نزدیک هم نیستند و در این زمینه چندان مشکلی نداریم، اما مساله ضدعفونی تجهیزات بسیار اهمیت دارد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: رعایت بهداشت فردی در کارگاه‌ها کنترل می‌شود و نکته بعدی خوابگاه‌ها و محل غذاخوری است که در شرایطی متفاوت براساس دستورالعمل‌های ابلاغی خواهد بود تا آسیبی در این زمینه وارد نشود.

تنفس ۳ ماهه برای بازپرداخت وام‌ها برای شرکت‌های هواپیمایی

«محمد اسلامی» امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در خصوص تصمیمات دولت برای حمایت ار بخش حمل و نقل گفت: شرکت‌های حمل و نقلی به خصوص شرکت‌های هواپیمایی که تسهیلاتی را از صندوق دخیره ارزی و صندوق توسعه ملی دریافت کرده‌اند، مشمول تنفس سه ماهه برای بازپرداخت وام‌ها می‌شوند.

وی گفت: بسیاری از سفرهای نوروزی لغو و به همین دلیل شرکت‌های حمل و نقلی دچار خسارت شدند؛ به همین دلیل هشت هزار میلیارد تومان از بسته حمایتی دولت از کسب و کارها برای پشتیبانی به بخش حمل و نقل تعلق گرفت.

اسلامی توضیح داد: شرط اعطای این تسهیلات این است که هیچ ایرلاین یا شرکت حمل و نقلی در بخش های جاده ای ریلی هوایی و بندری نیروی انسانی خود را تعدیل نکند و متناسب با طرح فاصله‌گذاری اجتماعی کارها را انجام دهد.

به گفته اسلامی علاوه بر تزریق منابع مالی به شرکت ها، برای پرداخت مالیات بیمه و تسهیلات بانکی نیز تنفس سه ماهه به شرکت‌ها داده می‌شود.

به گزارش ایرنا، وزیر راه با اشاره به مجوز فعالیت کسب و کارهای کم خطر در استانها نیز از مردم خواست که با حفظ فاصله گذاری اجتماعی زدن ماسک و رعایت فاصله در حمل و نقل عمومی، از خانه خارج شوند.