شناسهٔ خبر: 79849 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

با تصویب درخواست وزارت راه و شهرسازی؛

نرخ عوارضی برخی آزادراه های دولتی اصلاح شد

کیوسک عوارضی اعضای شورای اقتصاد عضو هیات وزیران درخواست وزارت راه و شهرسازی را درخصوص اصلاح نرخ عوارضی برخی از آزادراه های دولتی را تصویب کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، براساس اعلام سازمان برنامه بودجه، اعضای شورای اقتصاد عضو هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ درخواست شماره ۷۲۶۱۱/۱۰۰/۰۲ مورخ ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ وزارت راه و شهرسازی درخصوص اصلاح نرخ عوارضی برخی از آزادراه های دولتی کشور در سال ۱۳۹۸ را تصویب کرد.

این تصویب موضوع شماره ۸۹۸۱۹ مورخ ۱۳۹۳/۷/۲۹ شورای اقتصاد به استناد بند «ب» ماده (۳۰) قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین، بررسی و مشروط به رعایت موارد اعلام شده است.

در این خصوص سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به عنوان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی مطابق شرایط اعلام شده موظف است با توجه به ترافیک سنگین آزادراه های مدنظر، اجرای سیستم الکترونیکی اخذ عوارض، حداکثر تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۹ در کلیه خطوط عبور (به جز یک خط عبور در هر باند) عملیاتی شود.

جدول نرخ عوارض آزاد راه های دولتی کشور

نام آزادراه

طول (کیلومتر)

تعداد خط رفت و برگشت

نرخ عوارض سواری در سال ۱۳۹۸ (ریال)

تهران – قم

۱۳۵

۶

۱۲.۰۰۰

کرج – قزوین

۱۰۰

۶

۱۲.۰۰۰

بندرعباس – بندر شهید رجایی

۳۵

۴

۱۲.۰۰۰

کمربند جنوبی و غربی تبریز

۳۵

۴

۱۲.۰۰۰

لازم به توضیح است ضریب معادل عوارض برای وسایل نقلیه برای سواری و وانت ضریب یک، کمیونت و مینی بوس ضریب ۲، کامیون دو محور و اتوبوس ضریب ۳ و کامیون سه محور و بیشتر ضریب ۴ خواهد بود.