شناسهٔ خبر: 80085 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در جلسه هیات دولت مطرح شد

رشد ۹ درصدی تخلیه کالاهای اساسی نسبت به سال گذشته/ ۳۰ درصد از کالاها مستقیم از کشتی به کامیون و قطار منتقل می‌شوند

هیات دولت وزارت راه و شهرسازی در جلسه هیات دولت از رشد ۹ درصدی تخلیه کالای اساسی از کشتی نسبت به بازه مشابه زمانی در سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در جلسه هیات دولت، با اشاره به فعالیت مستمر صنعت حمل‌ونقل کشور برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم گفت: با بهسازی در بندر شهید رجایی، برای اولین بار بعد از ۱۵ سال قطارها و کامیون‌ها به کنار کشتی رفته و بار همزمان پس از تخلیه از کشتی، مستقیما در کامیون و قطار بارگیری شد. 

وی ادامه داد: این یعنی وقفه ۸ تا ۱۰ روزه برای تخلیه بار در انبار حذف و در زمان و هزینه صرفه‌جویی شده است.

اسلامی از این اقدام به عنوان یک  تجربه موفق یاد کرد و افزود: انشاالله این کار گسترش می‌‌یابد.

ادامه بارگیری کالاها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

در این جلسه، شهرام آدم‌نژاد، معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی به ارائه گزارشی درباره تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در کشور پرداخت و گفت: از ۲۵ اسفند سال گذشته تا ۲۲ فروردین سال جاری، نزدیک به یک میلیون و ۲۲۲ هزار تن کالای اساسی از بنادر حمل شده که نسبت به دوره مشابه نزدیک به ۹ درصد افزایش داشته  است.

وی ادامه داد: این کالاها با هماهنگی وزارت صمت اکنون در حال توزیع است. 

 آدم‌نژاد در ادامه با اشاره به ادامه روند تخلیه کالاهای اساسی گفت: نزدیک به ۷ کشتی متوسط ۶۵ هزار تنی کالای اساسی از روز جمعه در سه بندر جنوبی کشور پهلو گرفتند که در حال تخلیه هستند.

وی افزود: البته ۳۰ درصد این بار مستقیم به قطار و کامیون حمل می‌شود.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در انتها با اشاره به ادامه بارگیری در حوزه ریلی، جاده‌ای و دریایی بر اساس پروتکل‌های بهداشتی گفت: تب سنجی یا غربالگری در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و بنادر ادامه پیدا خواهد کرد.