شناسهٔ خبر: 80125 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس اداره کل اعتبارات و تأمین مالی بانک مسکن خبر داد

پرداخت ۸۵ درصد اعتبارات در قالب تسهیلات به سیل‌زدگان/ لرستان، خوزستان، گلستان، همدان و ایلام استان‌های پیشرو در دریافت تسهیلات سیل

تخریب راه های روستایی در منطقه دشت یاری بر اثر سیل رییس اداره کل اعتبارات و تأمین مالی بانک مسکن کارنامه پنج استان پیشرو در پرداخت تسهیلات به سیل زدگان طی یکسال ۹۸را ارایه کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضا صالحی شهرابی رییس اداره کل اعتبارات و تأمین مالی بانک مسکن با تأکید بر آنکه روند پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان فروردین ماه سال گذشته در ۲۲ استان کشور تا اردیبهشت ماه امسال همچنان ادامه دارد، گفت: طی یکسال گذشته که پروسه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به سیل‌زدگان فروردین سال ۹۸، آغاز شد تا ۲۸ اسفندماه سال گذشته از مجموع ۹۵۰ میلیارد تومان اعتبار ابلاغی به شعب استان‌های خسارت دیده، معادل ۸۵ درصد از اعتبارات در قالب تسهیلات به آسیب دیدگان در این رخداد طبیعی پرداخت شد. در این میان از مجموع ۲۲ استان خسارت دیده که پروسه پرداخت تسهیلات در آنها آغاز شده برخی از استان ها توانستند معادل ۱۰۰ درصد از اعتبار ابلاغی را در قالب تسهیلات به سیل‌زدگان پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه تسهیلات پیش بینی شده از سوی بانک مسکن در سه گروه شامل تسهیلات بازسازی، تعمیر و تأمین امور معیشتی به سیل زدگان پرداخت می شود، اظهار کرد: از میان استان های آسیب دیده پنج استان لرستان، خوزستان، گلستان، همدان و ایلام به ترتیب بیشترین تسهیلات پرداختی به لحاظ تعداد پرونده‌ها در مجموع سه نوع تسهیلات پرداختی را داشته اند.

وی با اشاره به کارنامه تسهیلات دهی مدیریت شعب بانک مسکن در این استان ها در این بخش، عنوان کرد: استان لرستان با ۹ هزار و ۳۱۲ فقره تسهیلات پرداختی در هر سه گروه دارای رتبه نخست در این کارنامه است. از مجموع تسهیلات پرداخت شده طی یکسال ۹۸ به سیل زدگان این استان، ۳ هزار و ۶۸۰ فقره برای تعمیر واحدهای مسکونی روستایی و شهری، ۳ هزار و ۲۷۰ فقره بابت تأمین امور معیشتی و لوازم زندگی و نهایتاً ۲ هزار و ۳۶۲ فقره تسهیلات برای بازسازی واحدهای مسکونی در مناطق شهری و روستایی این استان پرداخت شده است.

وی به استان خوزستان به عنوان استان دارای رتبه دوم به لحاظ تعداد تسهیلات پرداختی اشاره کرد و افزود: در این استان مجموعاً ۵ هزار و ۶۷۰ فقره تسهیلات به سیل‌زدگان پرداخت شده و بیشترین تسهیلات پرداختی در این استان به تعداد ۳ هزار و ۵۲۸ فقره برای تعمیر واحدهای مسکونی شهری و روستایی اعطا شده است.

به گفته وی پس از این دو استان، استان گلستان با ۵ هزار و ۳۴۴ فقره تسهیلات پرداخت شده به سیل زدگان رتبه سوم در سال گذشته را در این حوزه کسب کرده است.

رییس اداره کل اعتبارات و تأمین مالی بانک مسکن همچنین به میزان تسهیلات پرداختی در دو استان همدان و ایلام اشاره کرد و به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: تا ۲۸ اسفندماه سال‌گذشته، در استان همدان مجموعاً ۳ هزار و ۷۰۰ فقره و در استان ایلام مجموعاً ۲ هزار و ۱۹۹ فقره تسهیلات به آسیب دیدگان در این واقعه پرداخت شده است.

وی در پایان تأکید کرد: مطابق با گزارش عملکرد به دست آمده از مدیریت شعب بانک مسکن در استان های سیل زده، از مجموع اعتبار ابلاغی تا تاریخ ۲۸ اسفندماه سال گذشته، مجموعا ۱۴۴ میلیارد و ۵۸۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعتبار باقی مانده که با توجه به پرونده های معرفی شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی، برای پاسخ دهی به مراجعه کنندگان صرف خواهد شد.