شناسهٔ خبر: 80128 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط برخی از مسافران، علت باطل شدن پرواز «هما»

چند نما از هواپيمای ايرباس A۳۲۱ شركت هواپيمايی ايران اير هما عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای توسط برخی از مسافران و لزوم اجرای دستورات وزارت بهداشت، علت باطل شدن پرواز رم به تهران روز جمعه، ۲۹ فروردین‌ماه «هما» است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، شرکت هواپیمایی «هما»  در توضیح لغو پرواز روز جمعه به مقصد رم اعلام کرد: به اطلاع می‌رساند در پی شیوع ویروس کرونا در جهان و قطع پروازهای اکثر شرکت‌های هواپیمایی، بسیاری از هموطنان خارج از کشور از جمله دانشجویان درخواست بازگشت به کشور را دارند.

براساس درخواست‌های وزارت امور خارجه و تایید وزارت بهداشت، «هما» جهت بازگرداندن هموطنان عزیز، چند پرواز یک‌طرفه به برخی کشورها را برقرار کرده است. در خصوص برقراری پرواز رم به تهران نیز پس از درخواست و پیگیری سفارت ایران در ایتالیا و موافقت و صدور مجوز توسط وزارت بهداشت، یک پرواز در تاریخ ۲۷ فروردین‌ماه از رم به تهران انجام شد و طی آن تعدادی از دانشجویان به کشور بازگشتند.

متاسفانه به دلیل رفتارهای نامناسب عده‌ای از مسافران این پرواز و عدم تمکین و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مقررات قرنطینه‌ای، مسئولان بهداشتی کشور برای حفظ سلامت مسافران، خانواده‌های آنها و شهروندان ایرانی تصمیم به لغو پرواز روز جمعه گرفتند

به گزارش روابط عمومی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما»، همچنین درخصوص نشر مطالبی در فضای مجازی مبنی بر درخواست کشور ایتالیا جهت برقراری پرواز رایگان توسط این کشور و بازگرداندن هموطنان ایرانی و یا صدور مجوز پرواز از طرف سازمان هواپیمایی کشوری ایتالیا مشروط بر انجام پرواز  رایگان توسط «هما» نیز به اطلاع می‌رساند این مطالب به هیچ عنوان صحت ندارد.

صدور مجوز انجام یک پرواز بین‌المللی در حدود اختیارات شرکت‌های هواپیمایی نبوده و سازمان هواپیمایی کشوری متولی صدور مجوز است. همچنین انجام این پروازها که در مسیر رفت بدون مسافر انجام می‌شود برای «هما» به هیچ عنوان صرفه اقتصادی نداشته و صرفاً جهت کمک به هموطنان و عمل به مسئولیت اجتماعی انجام می‌پذیرد

گفتنی است با توجه به ضرورت اجرای دستورات وزارت بهداشت جهت حفظ سلامتی هموطنان، در صورت صدور مجوز، این پرواز برنامه‌ریزی و انجام خواهد شد.