شناسهٔ خبر: 80279 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

رئیس سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای:

۱۰ هزار کامیون در حال بارگیری از بندر امام خمینی (ره) هستند/ کاهش ۵۰ درصدی تلفات جاده‌ای در نوروز/ رشد قابل توجه حمل‌ونقل بار و کالاهای ضروری در ایام کرونا

دیدار معاون اول رئیس‌جمهور با وزیر و معاونان وزارت راه و شهرسازی رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به رشد قابل توجه حمل بار و کالاهای ضروری در ایام کرونا گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار کامیون مشغول بارگیری در بندر امام خمینی (ره) هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در نشست امروز اسحاق جهانگیری، معاول اول رئیس جمهوری با محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و معاونان این مجموعه در محل وزارت راه و شهرسازی، عبدالهاشم حسن نیا در بخشی با ارائه گزارشی از عملکرد سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای اظهار داشت: طبق بررسی های صورت گرفته در فاصله زمانی اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به میزان ۶۴ میلیون تن بار بیشتر در مقایسه با اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ جا به جا شده است. مساله ای که نشان می دهد اقتصاد ایران در شرایط کرونا کاملا جریان داشته است. 

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با تشکر از رانندگان در حوزه حمل و نقل که در این بازه زمانی انرژی زیادی صرف خدمت رسانی داشتند، گفت: در اسفند سال گذشته و فروردین امسال ۱۴ میلیون تن کالای اساسی توسط ۶۵۰ هزار سرویس در شبکه های اصلی کشور جا به جا شده که این وظیفه سنگین را ۱۳۰ هزار راننده برعهده داشتند. 

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در ادامه گزارش خود به معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: در بحث اتوبوسی شاهد کاهش ۱۰ میلیون مسافر نسبت به سال گذشته هستیم و در کل در بحث حمل و نقل عمومی این کاهش ۶۰ درصد بوده است.  

وی افزود: در حوزه حمل و نقل بیشترین آسیب را حمل و نقل ترانزیت و ماشین هایی دیدند که بار را از سایر کشورها به ایران وارد یا به آن کشورها صادر می کردند. کشورهای همسایه مرزها را بستند و در این میان اماکشورهایی که خیلی با ایران همکاری داشتند، ارمنستان، آذربایجان، افغانستان و عراق (اقلیم کردستان)بودند. 

حسن نیا گفت: در این زمینه طی ۱۵ روز ۶۰۰۰  تن کالا از پایانه جلفا با کامیون حمل شد و هم اکنون بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل بار در کشور در جاده ها انجام می گیرد. طبق آمار حدود ۱۰ هزار کامیون هم اکنون مشغول بارگیری از بندر امام خمینی (ره)هستند که یا برای بارگیری وارد بندر می شوند و یا اینکه بار زده و به اقصی نقاط کشور حمل می کنند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه در پاسخ به سوالی از سوی معاون اول رئیس جمهور در خصوص میزان کاهش تلفات انسانی در جاده ها در ایام  نوروز  ۲۵ اسفند  ۹۸  لغایت  ۱۶ فروردین ۹۹به نسبت مشابه  سال قبل گفت: در این ایام تصادفات رانندگی به دلیل تردد  خودروها در حاده ها و آماری که گزارش آن خدمت مقام عالی وزارت هم اعلام شد، ۵۰ درصد کاهش را شاهد بوده است. تعداد کشته ها در صحنه بیش از ۵۳ درصد کاهش را نشان می دهد و تلفات انسانی از ۴۰۶ نفر به ۱۸۹ نفر رسیده است. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه در این ایام راهداران سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در سراسر کشور مشغول به فعالیت بوده اند، اظهار داشت: سیل اخیر به ۱۴۰۰ محور ما آسیب زده بود و حتی طی یک روز ما شاهد بروز ۱۲ حادثه بودیم. این مساله نشان می دهد که چقدر حوادث در کشور ما زیاد است اما در نهایت با ۱۲ هزار نیرو و ۹ هزار ماشین آلات عملیات ترمیم و بازسازی انجام گرفت. یکی از موارد تخریب، سیل اخیر بود که به ۱۲ هزار کیلومتر از جاده های کشور آسیب رساند اما همه این راه ها ترمیم و آماده سرویس دهی شدند.