شناسهٔ خبر: 80286 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

در ارتباط ویدئو کنفرانس با جلسه شورای معاونین وزارت راه عنوان شد

افزایش ۴۵ درصدی تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره)/ تسریع و تسهیل در خروج کالاهای اساسی از بندرامام(ره)

برنامه مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت:میزان تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) ۴۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عادل دریس؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره)در جلسه ویدئوکنفرانس به ریاست اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهوری درباره عملکرد بندر امام خمینی(ره)، گفت:حدود ۴۵ میلیون تن کالا  با رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته در بندر امام خمینی(ره) تخلیه و بارگیری شده است که ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار از آن را کالاهای اساسی تشکیل می دهد  که در مقایسه به مدت مشابه  ۳۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن  از کالاهای اساسی وارد کشور و توزیع شده است، گفت: این محموله ها از طریق ناوگان جاده ای و ریلی به اقصی نقاط کشور ارسال شده که  رشد ۱۶ درصدی در بخش جاده ای و ۲۲ درصدی در بخشی ریلی به دنبال داشته است.

دریس افزود: تاکنون(از ابتدای سال جاری)، ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن  کالای اساسی از جمله دانه های روغنی، کنجاله سویا، ذرت و ... تخلیه شده است و با همکاری ها و هماهنگی های  متعددی که با ارگان های اجرایی و ذیربط در فرآیند حمل و نقل به عمل آمده، ضمن بازنگری در فرآیندهای جاری زمینه را برای تسریع و تسهیل خروج کالا فراهم شده است و به دنبال همکاری های بین بخشی، ۹۸۰ هزار تن  کالای اساسی  به درون کشور انتقال داده شد که رشد ۵۶ درصدی داشته است. 

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) با تأکید بر بهره گیری از تمام ظرفیت های حمل و نقل جاده ای و ریلی،  خاطرنشان کرد: با همکاری بین بخشی ۱۸ درصد در ناوگان ریلی و ۴۵ درصد در ناوگان  جاده ای رشد را در زمینه حمل و نقل کالا شاهد هستیم.

دریس میزان کالای اساسی موجود در بندر را  بالغ  بر ۳ میلیون و ۱۴۵ هزار تن عنوان کرد که از ۴۵ درصد رشد  نسبت به مدت مشابه در سال قبل برخوردار بوده است که  با توجه  ورود کشتی های متعدد حامل کالاهای اساسی به بندر و حجم بالای عملیات هدایت، پهلو دهی و تخلیه کشتی های ورودی  بر لزوم تسریع هرچه بیشتر در فرآیندهای خروج کالا ضمن بازنگری مجدد در فرآیندهای جاری تأکید کرد.

همکاری و هم افزایی دستگاه های اجرایی

غلامرضا شریعتی؛ استاندار خوزستان هم با اشاره به برگزاری جلسه ویدئو کنفرانس  مدیران بنادر کشور با  اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهوری، اظهار داشت: در این نشست ضمن اینکه وضعیت جاری تخلیه و بارگیری، انبارش و خروج کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) به اطلاع مقامات کشور رسانده شد. 

وی با ابراز خرسندی از همکاری و هم افزایی دستگاه های اجرایی ذیربط خوزستان در زنجیره تأمین کالا، خاطرنشان کرد: امسال با توجه به مجموع شرایطی که بر کشور حاکم است، همانند سال گذشته هماهنگی های بین بخشی  برای برطرف کردن  مشکلات و چالش های پیش رو برای تأمین ناوگان مورد نیاز برای خروج محموله ها از بندر امام خمینی(ره) و حمل محصولات کشاورزی استان خوزستان صورت گرفت و با هماهنگی های ایجاد شده  بین دستگاه های اجرایی، تا کنون موفق شده ایم  نهاده های کشاورزی  را به دست مصرف کنندگان برسانیم.

حذف موانع برای ترخیص کالاهای اساسی

همچنین غلامرضا بلوطی میرزا؛ ناظر گمرکات خوزستان  بیان داشت: گمرکات استان خوزستان سعی کرده  موانعی که در مسیر انتقال  کالا تشخیص داده شده  با همکاری  دیگر دستگاه های مرتبط حذف کند.

وی افزایش میزان خدمات گمرکی در مسیر ترخیص کالا و کاهش موانع در آن را از اهم اقدامات گمرکات خوزستان عنوان کرد و افزود: فرآیند ترخیص کالا به طور ۲۴ ساعته در حال انجام است و با تعامل  با سایر ارگان ها و دستگاه های ذیربط موفق شده ایم  مسیر خروج کالا را تسهیل کنیم.