شناسهٔ خبر: 80329 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر خبر داد

وجود ۶۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه کاره در کشور / ۱۲۵ هزار واحد آماده تحویل است/پرداخت ۵۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به مسکن مهر

احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر آماری در خصوص واحدهای ساخته شده و نیمه کاره مسکن مهر در کشور ارایه کرد و گفت : ۶۰ هزار واحد مسکونی نیمه تمام در کل کشور وجود دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر در مراسم افتتاح ۳هزار و ۸۵۰ واحد مسكن مهر در شركت عمران شهر جديد که به شکل ویدئو کنفرانس و با حضور وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مقامات استانی و کشوری برگزار شد، به بیان آماری در خصوص مسکن مهر پرداخت و گفت: ساخت مسکن مهر از سال ۸۶ در کشور کلید خورد و ساخت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در دستور کار قرار گرفت، از این تعداد تا امروز کار ساخت  ۲ میلیون و ۳۵ هزار واحد به اتمام رسیده است. کار ساخت حدود ۶۰ هزار واحد مربوط به تعاونی‌های مسکن و واحدهایی که قرار است در قالب تفاهم‌نامه‌های سه جانبه ساخته شوند، باقی مانده است، البته این آمار بدون احتساب پروژه‌هایی است که دارای معارض هستند.

وی افزود: ۶۰ هزار واحد باقی مانده عمدتا در مرحله نازک کاری قرار دارند و تلاش داریم تا در اسرع وقت آن ها را تحویل مردم بدهیم.

او با بیان این که در دوره وزارت مهندس اسلامی ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل صاحبانشان شد و اکنون ۱۲۵ هزار واحد نیز آماده تحویل است، گفت: از این تعداد ۶۰ هزار واحد نیازمند چاه آب ، ۶۸ هزار واحد نیازمند برق و ۱۳۰ هزار واحد انشعاب گاز آن ها مشکل دارد که در صورت تکمیل این موارد واحدها به صاحبانشان تحویل داده می شود.

وی افزود: در مجموع تعداد واحدهای تحویل شده و آماده تحویل ۳۲۰ هزار واحد از ۴۸۰ هزار واحدی است که باید در این دوره به اتمام برسد. همچنین ۱۰۵ هزار واحد هم دارای معارض است که تلاش داریم تا پایان شهریور بخش عمده ای از این واحدها را تحویل دهیم.

وی با اشاره به این که تا امروز ۵۱ هزار و ۹۰ میلیارد تومان از محل خط اعتباری توسط بانک مسکن به متقاضیان تسهیلات داده شده است، تصریح کرد:  با در نظر گرفتن تسهیلاتی که سایر بانک ها ارایه کرده اند، در مجموع ۵۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان پرداخت تسهیلات داشته ایم.

مهرآبادی با بیان این که تا کنون یک میلیون و ۷۹۲ هزار واحد به شکل اقساطی به فروش رسیده است، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در نظر داریم تا سقف فروش اقساطی را افزایش دهیم. هچنین علی رغم وجود مشکلات تا کنون ۲۷ هزار و ۲۲۵ مورد وصول اقساط داشته ایم.

وی با بیان این که بیشترین سهم مسکن مهر در استان تهران با ۳۳۵ هزار واحد مسکونی بوده است،گفت: از این تعداد  کار ساخت ۳۰۱ هزار واحد به اتمام رسیده است و ۳۳ هزار واحد نیمه کاره است.

وی افزود: بیشترین سهم واحدهای مسکونی در استان تهران نیز مربوط به شهر پرند با ۹۶ هزار واحد است که از این تعداد کار ساخت ۸۲ هزار واحد به اتمام رسیده و ۱۳ هزار و ۶۰۰ واحد نیمه تمام است که تا پایان شهریور به اتمام خواهد رسید.