شناسهٔ خبر: 80773 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

با حضور معاون رییس‌جمهور انجام شد؛

امضای قرارداد واگذاری زمین برای ساخت فاز ۴ پارک علم و فناوری پردیس

امضای قرارداد فاز ۴ پارک علم و فناوری پردیس مراسم امضای قرارداد واگذاری زمین برای آغاز عملیات آماده‌سازی و احداث فاز چهارم پارک علم و فناوری پردیس بین شرکت عمران شهر جدید پردیس و پارک علم و فناوری پردیس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مراسم امضای قرارداد واگذاری زمین برای آغاز عملیات آماده‌سازی و احداث فاز ۴ پارک علم و فناوری پردیس بین شرکت عمران شهر جدید پردیس با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و حبیب‌اله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید برگزار شد.

بر اساس این قرارداد، هفت قطعه زمین به مساحت حدودا ۳۰ هکتار واقع در فاز ۶ شهر جدید پردیس برای احداث پارک علم و فناوری به این بخش واگذار می‌شود که شرکت عمران نیز موظف است تمامی اقدامات لازم در جهت واگذاری کامل زمین و کمک به روند احداث و صدور مجوزهای مورد نیاز را انجام دهد. در این بین، خریدار نیز مکلف است ضمن انجام هرچه سریعتر عملیات آماده سازی، ظرف ۶ ماه آینده طرح جامع اراضی را تهیه و پروانه ساخت را از شهرداری اخذ نماید.

بر اساس این قرارداد، خریدار متعهد است از اراضی مذکور صرفا در جهت احداث پارک علم و فناوری بهره برداری کرده و حق تغییر کاربری را ندارد.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم ضمن تأکید بر اتمام عملیات آماده سازی فازهای ۳ و ۴ این پارک تا پایان دولت تدبیر و امید بیان کرد: شهر جدید پردیس نباید به عنوان یک شهر خوابگاهی برای کلانشهر تهران محسوب شود، این شهر باید نمونه کامل یک شهر علمی و دانشی به شمار رفته و برای خود به طور مستقل عمل کند.

او افزود: اتمام و بهره‌برداری کامل از فازهای پارک علم و فناوری باعث رونق و جذابیت شهر جدید پردیس شده و می تواند در این حوزه تأثیرگذار باشد.

حبیب‌اله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید نیز در بخشی از این مراسم، ضمن اشاره به تأکیدات وزیر راه و شهرسازی در روند پیگیری مراحل ساخت و انجام همکاری‌های لازم جهت احداث پارک علم و فناوری شهر جدید پردیس اعلام کرد: خوشبختانه در حال حاضر تمامی مفاد تفاهم‌نامه ساخت این پارک در حال پیگیری و انجام است و تنها در شرایط کنونی و شیوع بیماری کرونا برخی جلسات تصمیم‌گیری اعم از جلسات کارگروه استانی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان دچار اختلالاتی شده که در حال پیگیری است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود مجموعه پارک علم و فناوری پردیس را به عنوان یک شریک استراتژیک در توسعه شهر جدید پردیس قلمداد کرد و افزود: بدون شک هر نوع اقدام و مساعدتی که در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای پیشبرد هرچه سریع تر این پروژه باشد تقدیم خواهیم کرد.

این مقام مسئول توجه همزمان به بحث اشتغال و سکونت در شهرهای جدید را یکی از اهداف اصلی این حوزه اعلام کرد و گفت: این شهرها باید از حالت خوابگاهی بیرون آمده و در هر دو بخش فعال باشند که خوشبختانه مجموعه پارک علم و فناوری با استقرار فعالیت های گسترده و با تکنولوژی بالا کمک شایانی به این روند کرده است.

به گفته وی اگر بتوانیم محله مسکونی را با همکاری معاونت علم و فناوری در شهر جدید پردیس برای شاغلان این مجموعه، احداث و آن را به پایلوتی در زمینه استفاده از تکنولوژی های نوین ساخت و ساز و همچنین پایداری در مصرف انرژی و منابع آبی کنیم اقدام بسیار قابل توجه و منحصر فردی خواهد بود که در آینده نیز به عنوان الگوی سایر گروه ها محسوب خواهد شد.

طاهرخانی در این خصوص ادامه داد: ایجاد الگوی جدید شهرنشینی همواره به عنوان یکی از اهداف ما در شرکت عمران شهرهای جدید به شمار رفته که می توانیم امروز آن را با کمک تجارب مؤسسات خارجی با حوزه علم و فناوری به واقعیت تبدیل کنیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص پروژه مترو شهر جدید پردیس نیز بیان کرد: طبق قرارداد امضاشده با قرارگاه خاتم عملیات اجرای ساخت مترو پردیس – تهران نیز به زودی آغاز شده و روند دسترسی پذیری این شهر جدید به تهران را فراهم خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی به عنوان یکی از پایه گذاران احداث پارک علم و فناوری در شهر جدید پردیس از انجام هرگونه اقدام لازم برای توفیق و گسترش این پارک دریغ نکرده و نسبت به این پروژه احساس مسئولیت می کند.