شناسهٔ خبر: 80815 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی:

بخش حمل و نقل و مسکن وارد بورس شد

امیرمحمود غفاری با ابتکار وزیر راه و شهرسازی طرح استفاده از بازار سرمایه برای تامین مالی پروژه‌های حمل و نقلی و تولیدو عرضه مسکن اجرایی می‌شود.

امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با اعلام این مطلب اظهار داشت: در اجرای دستور ویژه مقام عالی وزارت در ابتدای تابستان سال گذشته، مبنی بر ضرورت فراهم کردن امکان تامین مالی پروژه‌های حوزه حمل و نقل و مسکن با استفاده از ظرفیت قابل توجه بازار سرمایه و یا به عبارتی مردمی کردن همه پروژه‌های مهم و سودآور وزارت راه و شهرسازی، نشست‌های کارشناسی فشرده و متعددی بین مدیران و کارشناسان وزارتخانه و سازمان بورس اوراق بهادار در ۱۰ ماه گذشته برگزار شد.

وی ادامه داد: در نهایت با توجه به پشتیبانی و تاکید ریاست‌جمهوری به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در سامان موضوع، در جلسه مهم روز گذشته که با حضور اینجانب و معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور و جمعی از اعضای هیات مدیره و مدیران ذی‌ربط سایر دستگاه‌های تابعه وزارتخانه با رئیس، معاونان و مدیران سازمان بورس، سازوکار اجرایی فرآیند تامین سرمایه مورد نیاز برای احداث پروژه‌های زیرساختی دو حوزه راه و شهرسازی از طریق سرمایه‌گذاری متقاضیان در بورس مورد تفاهم قرار گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن تقدیر از همکاری رئیس و مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار از آغاز به کار تابلوی زمین و مسكن در بورس كالا خبر داد و افزود: با همکاری سازمان بورس انتشار و عرضه گسترده واحدهای مرتبط با صندوق های زمین و ساختمان به منظور تولید و عرضه مسكن مناسب همه اقشار جامعه از طریق بورس امكان پذیر شد.

وی ادامه داد: به همین منظور برنامه­ ریزی به منظور تولید و عرضه بیش از ۱۰۰۰ واحد مسكونی در فاز نخست احداث مسكن از طریق بورس كالا صورت گرفته است كه این مرحله به زودی اجرایی و در مراحل بعدی با ابعاد وسیع­تری عرضه واحدهای مسكونی متناسب با میزان سرمایه­ گذاری  ادامه خواهد یافت.

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این که هم اكنون زمینه تامین مالی برای  اجرای حداقل ۱۲ پروژه ساخت واحدهای مسكونی به ارزش بیش از ۱۲.۰۰۰ میلیارد ریال آماده شده است، تصریح کرد: از طریق ایجاد صندوق­ های زمین و ساختمان با همكاری بورس، فرایند اجرایی آن آغاز و زمان انتشار و ارزش اوراق این واحدهای سرمایه­ گذاری به اطلاع عموم خواهد رسید.

غفاری با بیان این که طرح جدید عرضه انبوه مسكن راهی برای خانه‌دار شدن همه اقشار جامعه است، گفت: طی جلسه مذكور نسبت به رفع ابهامات فرایند اجرایی كار اقدام و تصمیم بر آن شد تا به صورت مصداقی شركت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسكن در این خصوص اقدامات لازم را جهت راه اندازی صندوق­ های زمین و ساختمان و عرضه واحدهای مسكونی تولید شده در تابلوی زمین و مسكن در بورس كالا  انجام دهند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: طرح تأمین سرمایه مورد نیاز ۱۴ پروژه مهم ریلی و آزادراهی در بخش حمل و نقل كشور نیز از طریق بازار سرمایه تهیه و به زودی و البته به صورت مرحله ای عملیاتی خواهد شد.

وی افزود:  بازار سرمایه به دلیل شرایط و مقررات حاكم بر آن زمینه ای مناسب برای سرمایه­ گذاری مطمئن و موتور محرك طرح­ های انتفاعی بخش حمل و نقل است.

وی در خصوص عناوین پروژه­ های فوق­ الذکر یادآور شد:  مطالعات توجیهی فنی و امکانپذیری این پروژه ­ها تهیه شده و قرار است در جلسه ای که ظرف چند روز آینده برگزار می شود مناسبترین مورد از پروژه­های فوق به عنوان اولین پروژه انتخاب و اقدامات اجرایی مربوط به آن شروع شود و موارد بعدی با استفاده از تجربه این پروژه به سرعت عملیاتی شود. در آینده نزدیک عناوین پروژه ها نیز اعلام خواهد شد.

وی همچنین كارشناسی دقیق، آسیب شناسی بسترهای قانونی موجود و تهیه گزارش­ های توجیهی را از اهم اقدامات اخیر این وزارتخانه در زمینه جذب سرمایه از طریق بازار سرمایه برای پروژه­ های حوزه راه و شهرسازی برشمرد و خاطر نشان ساخت: با توجه به سایر مقررات و اركان حاكم بر مكانیزم­ های اجرایی بورس، امكان نظارت بر اجرای صحیح پروژه، انجام عملیات پیمانكاری و ساخت در زمان­ های مقرر و تأمین مالی حداكثری پروژه­ ها از دیگر نقاط قوت حضور در این بازار است.

غفاری در پایان در خصوص تأمین مالی بخش مسكنگفت: تأمین مالی زمین­ های آماده احداث سازمان ملی زمین و مسكن و شركت عمران شهرهای جدید، فراهم کردن امكان پس ­انداز تدریجی برای سرمایه­ گذاران با هر مقدار سرمایه گذاری و استفاده از منافع رشد بخش مسكن و ساختمان و دارا بودن مزیت رقابتی معافیت­ های مالیاتی به منظور تشویق سرمایه­ گذاران از منافع و مزیت های تهیه مسكن به این روش است.