شناسهٔ خبر: 81076 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

اولین جلسه شورای راهبردی تصادفات آذربایجان شرقی درسال ۹۹

photo_2020-05-14_08-31-33.jpg استاندار آذربایجان شرقی گفت:تلاش برای کاهش تلفات جاده‌ای باید به یک فرهنگ مستمر و عمومی تبدیل شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری وحمل ونقل جاده ای آذربایجان شرقی، استاندارآذربایجان شرقی در نخستین جلسه شورای راهبری تصادفات رانندگی استان در سال ۹۹، با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش آمار حوادث ترافیکی در استان و شهر تبریز، گفت: موقعیت خاص ترانزیتی استان از جمله عواملی است که امکان تصادفات رانندگی را افزایش می‌دهد، ولی در سایه اتخاذ تدابیر مناسب توسط دستگاههای مسئول، می‌توان از بروز این حوادث پیشگیری کرد.

محمدرضاپورمحمدی، اجرای پروژه‌های راه‌سازی و اصلاح و ترمیم جاده‌های مواصلاتی و روستایی را از مهم‌ترین دغدغه های مدیریتی خود برشمرد و گفت: در حال حاضر، نزدیک به یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر آزادراه و بزرگراه در کشور اجرا می شود که بیشتر از یک سوم آنها در آذربایجان شرقی در حال اجراست.

وی همچنین بر اهمیت برنامه‌ریزی دستگاه‌های مسئول برای ترمیم سالانه بخشی از جاده‌های روستایی استان تاکید کرد و افزود: توجه به این موضوع می تواند در آینده ای نه چندان دور، تمامی راه های روستایی استان را برای رانندگان امن کند. 

استاندارآذربایجان شرقی در ادامه خواستار توجه جدی به توسعه آموزش‌های ترافیکی در استان شد و ادامه داد: کاهش تلفات انسانی در جاده های کشور باید به یک فرهنگ مستمر و عزم عمومی تبدیل شود.

وی عمل به قانون را اصلی‌ترین وظایف مسئولان و مطالبه جدی مردم از دستگاه‌های دولتی برشمرد و افزود: در کنار توجه به آموزش‌های فرهنگی باید قانون را در برابر متخلفان اجرا کرد. 

استاندار آذربایجان شرقی در پایان خواستار پرداخت سهم استان از محل جرایم تخلفات رانندگی و هزینه‌کرد آن برای تجهیز هرچه بیشتر معابر و جاده‌های استان به امکاناتترافیکی و تسریع در احداث و تکمیل ایستگاه‌های پلیس راه در برخی محورهای جاده‌ای استان شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با تبیین برخی استانداردهای مربوط به حوزه راه‌سازی در معابر شهری و روستایی، خواستار توجه عملیاتی دستگاه های مسئول به آموزش های همگانی با هدف کاهش حوادث و سوانح رانندگی شد.

جواد رحمتی با اشاره به وضعیت درآمدها و منابع مالی دولت در شرایط فعلی گفت: کمبود اعتبارات، تنها بخشی از عوامل مربوط به مشکلات است و عدم مدیریت صحیح در بسیاری از حوزه ها، مهم ترین عامل در حل نشدن مشکلات است.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای آذربایجان شرقی نیزدراین جلسه بااشاره به اینکه استان درزمینه کاهش تلفات حوادث جاده ای درسال ۱۳۹۸رتبه ۶ کشوری رادارد گفت ۱۰ محوراصلی دراستان وجود داردکه ۸۰ درصدتلفات حوادث جاده ای درآنها رخ میدهد ولازم است اقدامات ارتقای ایمنی دراین محورها انجام گیرد. اورجعلی علیزاده همچنین دراین جلسه طرح جامع پیشنهادی کاهش تصادفات جاده ای سال ۱۳۹۹ استان رادرپنج محورمدیریت ایمنی راهها,راههای ایمن تر,وسایل نقلیه ایمن تر,کاربران جاده ایمن تر و واکنش پس ازتصادفات تشریح نمود.دراین جلسه گزارشی از روند تدوین برنامه جامع کاهش تصادفات درون شهری، الزامات نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری و وضعیت حوادث ترافیکی در سال ۹۸ از سوی مسئولان مربوطه ارائه و درخصوص مسائل این حوزه بحث و تبادل نظر شد.