شناسهٔ خبر: 81324 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

رییس سازمان بهره‌وری:

بخش حمل‌ونقل سهم خوبی در افزایش بهره‌وری داشته است/ رشد ۴.۸ درصدی بهره‌وری سرمایه در صنعت حمل‌ونقل

قطار رییس سازمان بهره‌وری با اشاره به رشد ۴.۸ درصدی بهره‌وری سرمایه در بخش حمل‌ونقل گفت: این بخش سهم خوبی در افزایش بهره‌وری اقتصاد کشور داشته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فاطمه پهلوانی رییس سازمان ملی بهره‌وری در نشست با مدیرعامل شرکت راه‌آهن توضیحاتی در خصوص استقرار چرخه بهره‌وری در سازمان‌ها ارایه کرد و گفت: دستگاه‌هایی در امر بهره‌وری موفق هستند که عزم و خواست برای ارتقا بهره‌وری در راس هرم سازمان قرار داشته باشد. موضوع بهره‌وری در کشور ما به دهه ۴۰ بر می گردد که عضو سازمان آسیایی بهره‌وری شدیم.

رییس سازمان ملی بهره وری افزود: هدف گذاری در برنامه ششم اين بود كه ۳۵ درصد رشد اقتصادی از بهره‌وری باشد يعني از رشد ۸ درصدي اقتصاد، ۲.۸ درصد را بهره‌وري برآورد كند اما طي ۲ سال نخست برنامه ششم توسعه، اگر چه بخش حمل و نقل سهم خوبی در تامین بهره وری داشته اما رشد بهره‌وری در کل اقتصاد منفی ۲.۴ درصد بوده است.

او با بیان این که با گذشت ۳ سال از برنامه توسعه هنوز نتوانسته ایم متوجه شویم چه مشکلاتی مانع از ‌رشد بهره‌وری بخش حمل و نقل ریلی شده است، گفت: در سال‌های ۹۶ و ۹۷ هدف‌گذاری در بخش حمل و نقل ۲.۱ درصد بوده است اما رشد بهره‌روی سرمایه در بخش حمل و نقل حدود ۴.۸ درصد محقق شده است، رشد ارزش افزوده ۵ درصد و رشد موجودی سرمایه ۲ دهم بوده است. همچنین رشد بهره‌وری نیروی کار۳.۶ درصد و وضعیت رشد نیروی کار ۱.۴ درصد برآورد شده است.

پهلوانی با اشاره به این که صحبت‌های آقای رسولی مبنی بر سازماندهی امکانات نشان از مساله شناسی دارد که ما به دنبال آن هستیم، تصریح کرد: ماده ۵ قانون برنامه ششم در بين برنامه‌های توسعه بسيار مترقی‌تر است اما نقطه ضعف اين ماده زمانبندی تعريف شده برای استقرار چرخه بهره‌وری و تدوين برنامه عملياتی ظرف مدت ۶ ماه است؛ چرا كه اين امر در زمره برنامه‌های ميان مدت تعريف می شود و برایي استقرار چرخه، تعيين مسائل و تعريف راهكارهای بهبود هر دستگاهی حداقل يك يا دو سال زمان نياز است.

او ادامه داد: از سال ۱۳۹۷ سازمان ملي بهره‌وری برنامه عملياتي را براي دستگاه‌های اجرايي در ۱۰ گام تعريف كرد كه تاكنون ۶۹ درصد دستگاه ها گام يك و دو را طی كردند، ۴۳ درصد گام ۳ و ۴ را پيمودند و تنها ۸ درصد گام پنج و ۶ را انجام داده‌اند.