شناسهٔ خبر: 81423 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

وضیعت بازار مسکن در اردیبهشت ۹۹ بررسی شد

رونق بازار معاملات مسکن در شهر تهران/ قیمت معاملات افزایشی است

بنگاه معاملات املاک وضعیت بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ۹۹ حاکی از رشد و رونق معاملات است که بر اساس آمار ارایه شده توسط دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی میزان معاملات این ماه نسبت به فروردین رشد در حدود ۷۹۰ درصد را نشان می دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی وضعیت بازار مسکن شهر تهران را در اردیبهشت ۹۹ اعلام کرد.

گزارش تجمیعی ارایه شده توسط آن دفتر در خصوص وضعیت بازار مسکن طی دو ماه نخست سال جاری حاکی از آن است که در فروردین و اردیبهشت ۹۹، تعداد ۱۲۸۶۹ معامله انجام شده است که این تعداد معامله نسبت به مدت مشابه سال ۹۸، ۱۸.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی ۱۶ میلیون و ۲۷۶ هزار تومان بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که قیمت یک مترمربع واحدمسکونی آپارتمانی بیش از ۱۲ میلیون تومان معامله می شد افزایش ۳۴.۹ درصدی داشته است. تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره نیز در دو ماه نخست امسال ۲۴۸۲ پروانه ساختمانی بوده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد ۲۸۰۳ واحد بوده با کاهش ۱۱.۵ درصدی مواجه شده است.

بنا بر آمار ارایه شده، تعداد معاملات انجام شده در اردیبهشت امسال ۱۱۵۶۹ بوده که در مقایسه با فروردین که این میزان ۱۳۰۰ واحد ثبت شده است رشدی در حدود ۷۹۰ درصدی یافته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۱ درصد کاهش داشته است. همچنین متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در اردیبشهت امسال ۱۷ میلیون معامله شده است که این میزان نسبت به اردیبهشت ۹۸ که ۱۲ میلیون و ۷۱۲ هزارتومان معامله شده افزایش ۳۳.۸ درصدی یافته است.

بر اساس اعلام دفتر اقتصاد مسکن، منطقه یک، ۳ و ۲ شهرداری تهران به ترتیب با ۳۴ میلیون و ۱۹۹ هزار تومان، ۳۰ میلیون و ۱۷۶ هزارتومان و ۲۵ میلیون و ۹۵۷ هزار تومان بیشترین مبالغ را در هر مترمربع واحد آپارتمانی معامله شده به خود اختصاص دادند و مناطق۱۸، ۲۰ و ۱۵ به ترتیب با ۷ میلیون و ۷۴۳ هزار تومان، ۸ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان و ۸ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان کمترین میزان قیمتی را در هر مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی معامله شده به خود تخصیص دادند.

به روال ماه ها و سال های گذشته بیشترین میزان معاملات با ۱۶۰۸ معامله مربوط به منطقه ۵ شهرداری تهران بوده که هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه با ۲۱ میلیون و ۱۱۵ هزار تومان خرید و فروش شد و منطقه ۲ با تعداد ۹۷۴ معامله مقام دوم را در تعداد معاملات به خود اختصاص داد.

منطقه ۱۹ با ۶۴ معامله و مناطق ۲۱ و ۲۲ هرکدام با ۱۲۴ و ۱۲۶ معامله کمترین میزان معاملات پایتخت را به خود اختصاص دادند.