شناسهٔ خبر: 82019 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان مطرح کرد

برخورد با سازمان‌های نظام مهندسی متخلف/آرای شورای انتظامی قطعی است

عبدی قهرودی سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان ضمن اعلام برخورد با سازمان‌های نظام مهندسی متخلف، گفت: آرای "شورای انتظامی نظام مهندسی کشور" قطعی و قابل تجدیدنظرخواهی و ‌تغییر نیست.

على محمد عبدى قهرودى سرپرست دفتر توسعه مهندسی ساختمان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ضمن تاکید بر قطعیت آرای شورای انتظامی، گفت: با تخلفاتی که در برخی از سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها وجود داشته و دارد، برخورد انتظامی خواهد شد.

تأکید بر برخورد موثر با تخلفات اعضای نظام مهندسی و هیأت‌مدیره سازمان‌های استانی 

وی با یادآوری اینکه در دی‌ماه سال ۹۸، قطعیت آرای صادره از "شورای انتظامی نظام مهندسی ساختان کشور" در قالب رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان‌عالی کشور صادر شد، توضیح داد: جدا از صراحت ماده ۲۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مبنی بر قطعی بودن آرای شورای انتظامی کشور، از آن‌جا که رأی وحدت رویه هیأت‌عمومی دیوان عالی کشور صریح و برای کلیه مراجع قضایی و غیر آن لازم‌الاتباع است، ابهامات موجود در این زمینه که منجر به توقف اجرای برخی آرای قطعی شورای انتظامی نظام مهندسی کشور شده بود، رفع شد و با تأکید وزیر راه و شهرسازی، به زودی تمامی آرای قطعی متوقف از قبل در این خصوص، به مرحله اجرا درخواهد آمد.

عبدی‌قهرودی با اشاره به این مطلب که آرای "شورای انتظامی نظام مهندسی کشور" قطعی و قابل تجدیدنظرخواهی و ‌تغییر نیست، تأکید کرد: با شدت بیشتری با تخلفات مهندسان و همچنین تخلفات اعضای هیات‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها برخورد خواهد شد.

دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های مهندسی بازنگری می‌شوند

وی بازنگری دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها را از دیگر برنامه‌های دفتر توسعه‌مهندسی ساختمان برشمرد و گفت: بازنگری دستورالعمل اشخاص حقوقی طراح و ناظر در دست بازنگری قراردارد که مراحل پایانی خود را طی می‌کند. دستورالعمل ارجاع کار و همچنین شیوه‌نامه ظرفیت اشتغال مهندسان نیز در حال بررسی و نهایی‌شدن است. معتقد هستیم با بازنگری و ابلاغ این دستورالعمل‌ها، شرایط مناسبی برای جامعه مهندسی فراهم می‌شود. 

عبدی‌قهرودی تصریح کرد: در خصوص علمکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها، مسائل مالی،انتصابات و ارجاع کار نظارت به دنبال شفافیت هستیم که بخش عمده‌ای از این شفافیت با راه‌اندازی سامانه یکپارچه حرفه ای مهندسان و بخشی با اصلاح دستورالعمل‌ها و مساعدت و همراهی جامعه مهندسی محقق می‌شود.

وی در خصوص نحوه تعامل دفتر توسعه مهندسی ساختمان با اعضای جامعه مهندسی و کاردان‌های فنی کشور، گفت: این دفتر، از نظرات و پیشنهادهای اصلاحی جامعه مهندسی و کاردان‌های فنی کشور استقبال کرده و به این منظور، به زودی سامانه مشخصی جهت دسترسی آسان و طرح نقطه‌نظرات جامعه هدف راه‌اندازی خواهد شد که همزمان با راه‌اندازی سامانه مذکور، طلاع‌رسانی لازم در این خصوص،انجام می‌شود.