شناسهٔ خبر: 82462 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی

دوره آموزشی ویژه ضابطین خاص یگان حفاظت برگزار شد/پیگیری مسائل اراضی دولتی با همراهی ضابطان قضایی در دستگاه قضایی

علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، گفت: هدف از برگزاری اولین دوره آموزشی نیروهای یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی تهران این است که بتوانند بعد از این طی دوره آموزشی به عنوان ضابط قضایی فعالیت کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سازمان ملی زمین و مسکن، علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی ویژه ضابطین خاص یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه اراضی و انفالی که در اختیار دولت است نیاز به حفظ و حراست دارد گفت: سازمان ملی زمین و مسکن به عنوان بازوی اجرایی وزارت راه و شهرسازی و در یک جایگاه حاکمیتی در حال تلاش برای حفظ و حراست از اموال و املاک دولت است و به همین دلیل از سال ۹۴ یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن با هدف حفظ و حراست از زمین های دولتی و با اذن مقام معظم رهبری در ۳۵ اداره کل راه و شهرسازی تاسیس شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این زمین‌ها ارزش بسیار زیادی برای دولت و مردم دارد، گفت: کوچکترین چشم‌پوشی ممکن است باعث دست‌درازی زیاده خواهان به انفال دولتی شود اما حضور پررنگ و مقتدرانه یگان‌های حفاظت ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و سازمان ملی زمین و مسکن این اجازه را به زیاده‌خواهان نخواهد داد.

وی افزود: زحمات پرسنل یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن زمان مشخصی ندارد چون زمین‌خواران با رصدهای دقیق در صدد سوء‌استفاده از املاک دولتی هستند بنابراین باید با دقت، اقتدار و حضور همه جانبه سعی کنیم تا دست این افراد را از زمین‌های دولت کوتاه کنیم.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به پیگیری‌هایی که برای تفاهم با سازمان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در جریان است نیز اعلام کرد: امیدوارم که این تفاهم‌نامه زودتر نهایی شود تا با اخذ سند مالکیت اراضی در اختیار، بتوانیم پیگیری‌های مسائل این زمین‌ها در دستگاه قضایی را با سهولت بیشتری به انجام برسانیم.

نبیان با تاکید بر لزوم رعایت کرامت و احترام افراد، گفت: تبدیل شدن پرسنل یگان حفاظت به ضابط قضایی باید همراه با حفظ همزمان اقتدار، سلامت و احترام به مردم انجام شود و حفظ حقوق شهروندی از الزامات مهم در انجام وظایف یگان است که باید مورد توجه همه پرسنل این یگان باشد.

آموزش نیروهای یگان حفاظت در مسائل املاک و حقوقی، اهمیت آگاهی‌بخشی و مشارکت مردمی در حراست از اراضی دولتی از طریق تلفن ۱۶۵۶و لزوم استمرار و تقویت تعامل یگان حفاظت با دستگاه قضایی از موارد دیگری بود که در صحبت های معاون وزیر راه و شهرسازی مورد تاکید قرار گرفت.

در بخش دیگری از این دوره آموزشی خلیل محبت‌خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه صیانت از زمین‌ها یک کار جهادی گفت: متاسفانه عده‌ای چشم طمع به این زمین‌ها دارند و وظیفه همه ما در مجموعه وزارت راه و شهرسازی حراست از ذره ذره این زمین‌هاست.

وی همکاری و تعامل مجموعه وزارت راه و شهرسازی و قوه قضاییه را تضمین حراست از اراضی دولتی دانست و افزود: خود را مکلف می‌دانیم با وجود همه کمبودهای موجود وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دهیم.

در ابتدای این مراسم سرهنگ جواد خردمند با ارائه گزارشی از اقدامات یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن به با اشاره به برخی اقدامات یگان از جمله ایجاد خط ارتباط مردمی ۱۶۵۶، استفاده از تبلت در حراست از اراضی و انجام راستی‌آزمایی اراضی گفت: اولویت یگان حفاظت سازمان ملی تحول گرایی و هوشمندسازی است.

گفتنی است در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه این دوره آموزشی نماینده پرسنل یگان حفاظت استان تهران مسائل و مشکلات نیروهای این یگان را مطرح کرد و در پایان مراسم نیز با اهدای لوحی از زحمات برخی از اعضای یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی استان تهران تشکر شد.