شناسهٔ خبر: 8314 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

کارشناسان اقتصادی خوزستان در نشست "بررسی وضعیت بازار مسکن استان":

کاهش تصدی گری دولت با تقویت بخش خصوصی / بازار تولید بی‌کیفیت همیشه بی‌رونق است

مسکن مهر کرمانشاه هفته گذشته جمعی از کارشناسان وصاحب نظران حوزه اقتصاد ، صنعت و مسکن در خوزستان دور هم گرد آمدند و در نشستی با عنوان "بررسی وضعیت بازار مسکن استان خوزستان "به بحث در این باره پرداختند.

این کارشناسان معتقدند صنعت ساختمان تنها با تقویت خصوصی سازی ،کاهش تصدی گری دولت و توجه به بازار عرضه و تقاضا می تواند راه خود را به پیش ببرد. نبود تناسب در عرضه و تقاضا و توجه نکردن به کیفیت ساخت و تولید مسکن عمده چالش های پیش روی این صنعت در استان مطرح شد. معاون مسکن اداره کل راه وشهرسازی خوزستان ،یک مدرس رشته اقتصاد دانشگاه چمران ،دبیر کل کانون سراسری انبوه سازان ایران،نایب رئیس اتق بازرگانی استان و رئیس اتحادیه املاک اهواز از مهمانان این نشست بودند.

سودآوری در کنار کیفی سازی

سخنران نخست این نشست معاون مسکن اداره کل راه و شهرسازی  بود. محمد راستگو  سیاست های بخش مسکن در دوره های مختلف را دستخوش تغییرات بسیار دانست و معتقد است که در دولت تدبیر و امید برنامه جدید مسکن بر اساس بازنگری طرح جامع است و اولویت به قشرهای متوسط و آسیب پذیر جامعه داده شده است.

وی با تاکید بر کاهش تصدی گری دولت در بحث مسکن گفت : نقش مسکن در اقتصاد خانواده و کشور مهم است زیرا  ۳۰درصد سبد درآمد خانوارها در بخش مسکن هزینه می شود .متاسفانه در چند سال گذشته اشتباهی که رخ داد ورود دولت به بحث مسکن بود.دولت گذشته با این کار به تصدی گری روی آورد و از نقش حاکمیتی خود دور شد.

وی ادامه داد: اگر چه در مسکن مهر خوزستان ۵۰درصد پروژه ها به سرانجام رسیده است و ۵۴هزار واحد آماده بهره برداری است و پنج هزار واحد دیگر در برنامه قرار دارد اما قضاوت در مورد مسکن مهر مشکل است .زیرا هرچند بخشی از نیاز جامعه را برآورد کرد اما اشکالاتی به آن وارد است .به نظرم  این طرح شکست نخورده و موفق است اما باید از ظرفیت بافت های فرسوده شهری در این زمینه  نیز استفاده  می شد.

وی اظهار کرد:در زمینه شهرهای جدید انتقادهایی وارد است اما این طرح متعلق به دو دولت گذشته نبود که بحث ساخت شهرهای جدید به ۲۵ سال قبل بر می گردد.

راستگو گفت:باید در عین احترام به انتقادها دنبال راهکارهایی بود که این بخش از سرمایه های ملی به گونه ای مدیریت شود که در کنار سودآوری به کیفی سازی هم توجه شود.

از سونامی تحریم ها تا افزایش قیمت مسکن

دبیرکل کانون سراسری انبوه سازان ایران هم در این نشست  گفت:افزایش چندبرابری قیمت مسکن به دنبال تحریم ها سونامی بزرگی در اقتصاد کشور ایجاد و تمام بخش ها را متاثر کرد که خوزستان هم از این منظر به شدت تاثیر پذیرفت.

فرشید پورحاجت افزود:با وجود اینکه هنوز تقاضای موثر در بازار مسکن وجود دارد اما بانک ها در عمل حوزه تولید مسکن را فلج کرده اند و اگر صنعت ساختمان فلج شود یک هزار و ۲۰۰رشته شغلی در کشور نابود می شود.وی اضافه کرد: یکی از دلایل رکود کشور هم این است که بخش مسکن در مسیر رونق نیفتاده است.

پورحاجت اضافه کرد: بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی بخش مسکن در سال های اخیر انحصاری شده و کاری کرده که صنعت مسکن در کشور فلج شود به گونه ای که در بهترین شرایط بیش از ۲۵درصد سود در بخش مسکن سودآوری ایجاد نشد در حالی که بانک ها با سود ۳۳درصد تسهیلات پرداخت می کنند.در یک سال گذشته ۵۵درصد کاهش صدور پروانه بهره برداری مسکن داشتیم که نشان از رکود بخش مسکن دارد.

این کارشناس حوزه مسکن و ساختمان براین باور است در زمان حاضر برای ایجاد تعادل در بازار مسکن باید یک میلیون و ۲۰۰هزار واحد مسکن در کشور ساخته شود و تا زمانی که وضعیت به این صورت است بازار مسکن تکان نمی خورد.

پورحاجت همچنین بر نبود نظارت بر عملکرد سازمان نظام مهندسی انتقاد کرد و افزود: در پنج سال گذشته نظارت چندانی  بر این سازمان نشده است و  تمام نرخ های تعیین شده از سوی این سازمان بدون قیمت گذاری صورت می گیرد.از طرف دیگر نباید  هیچ تفاوتی بین سازندگان مسکن قائل نشد.همانطور که وزیر راه و شهرسازی هم گفته همه می توانند خانه بسازند اما باید صلاحیت لازم را داشته باشند. وزارت راه و شهرسازی اهتمام ویژه ای به تدوین آیین نامه دارد که بر اساس آن دیگر به مجری ذیصلاح و سازمان نظام مهندسی نیازی نیست.

جذابیت ها بیشتر شود  

     مرتضی افقه مدرس رشته  اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز نیز تاثیر صنعت مسکن  در بخش اقتصاد کشور را بسیار مهم می داند و معتقد است : متاسفانه این صنعت در گذشته به دلیل بی تدبیری ها دچار چالش های بسیاری شد. مسکن بخشی از تولید است و تا زمانی که تولید به یک امر مقدس تبدیل نشود توسعه ای صورت نمی گیرد.

این استاد دانشگاه با بیان این که یکی  از اتفاق های بدی که در بحث مسکن افتاد ساخت  مسکن مهر بود که مشکلات زیادی دارد. به نظرم  یکی از مسایل مهم در صاحب مسکن شدن مردم ضرورت برخورداری از درآمد کافی است.  مردم صاحب سرمایه نیستند و باید آنها را صاحب درآمد کرد که بتوانند اقساط سنگین وام های بانکی مسکن را پرداخت کنند.

نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اهواز نیز معتقد است در بخش مسکن انبوه سازان به کیفیت تولید توجه نکرده اند باید در این زمینه ذائقه سازی و آن را به برند تبدیل کرد.

فرامرز احمدی نژاد در این بار ه می افزاید:  در ساخت مسکن باید جذابیت وجود داشته باشد و این جذابیت برای هر دو طرف تولید کننده و متقاضی است. ایجاد جذابیت در ساخت مسکن باید منطبق با خواست متقاضیان و با توجه به توان مالی آن ها باشد و این تجربه ای است که در دیگر مناطق کشور لحاظ می شود.

عضو شورای اسلامی شهر اهواز هم در پایان این نشست گفت :اهواز ۴۰۰هزار نفر حاشیه نشین دارد که می توان  آنها  را برای سکونت در شهرهای جدید شیرین شهر و شهر رامین اسکان داد.

هوشنگ شیرمردی افزود: اهواز پتانسیل ها و فرصت های سرمایه گذاری بسیاری در زمینه مسکن دارد که با یک برنامه ریزی منظم می توان آنها را تبدیل به موقعیت های خوب برای مردم منطقه کرد./

گزارش :امید زمانی - مدیر روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی خوزستان

نظر شما