شناسهٔ خبر: 83631 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر دفاع در مراسم رونمایی از برج مراقبت پرواز سیار فرودگاهی تولید داخل اعلام کرد:

اهمیت برج مراقبت پرواز سیار در عملیاتی کردن فرودگاه‌های کشور به طور مستمر/ نقش این برج در پایداری عملیات هوایی/ استفاده از پیشرفته‌ترین فناوری‌های الکترونیکی در این سامانه

امیر حاتمی وزیر دفاع گفت: برج مراقبت پرواز سیار فرودگاهی تولید داخل یک محصول پیشرفته و مجهز به فناوری‌های پیشرفته الکترونیکی است که قیمت تمام شده آن در داخل یک سوم قیمت بین‌المللی آن است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، در مراسم رونمایی از برج مراقبت پرواز سیار فرودگاهی تولید داخل با اشاره به این‌که در سال جهش تولید در کنار کمیت و کیفیت در تولید، تنوع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت:‌ این تنوع بدان معناست که آنچه مورد نیاز کشور است، باید در سال جهش تولید، ساخته و در اختیار گذاشته شود.

وی افزود: در این خصوص سامانه برج کنترل مراقبت سیار، یکی از این نیازها بوده که در یک سال گذشته شرکت فرودگاه‌های کشور نسبت به آن اعلام نیاز کرد. در همین راستا شرکت صاایران با استناد و اتکا به توانمندی‌هایی که وجود دارد، توانست ظرف مدت یک سال این ایده را با همکاری خود شرکت فرودگاه‌ها به محصولی ارزشمند تبدیل کند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: در کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران که مرتب با حوادثی همچون سیل، آتش‌سوزی، زلزله و حوادث نظامی مواجه است، عملیاتی بودن مستمر فرودگاه‌ها و استفاده از فرودگاه‌های موقت اهمیت بالایی دارد. این سامانه این امکان را می‌دهد که در کشور بتوانیم پایداری عملیات هوایی داشته باشیم.

وی افزود: در این سامانه از تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته الکترونیکی و ارتباطی استفاده شده که منطبق با استانداردهای بسیار بالای هوایی بین‌المللی است. در این شرایط این امکان به وجود می‌آید که هم در بخش نظامی و هم در بخش غیرنظامی، فرودگاه‌های کشور همواره بتوانند فعال بوده و قادر به انجام عملیات باشند.

حاتمی ادامه داد: این تولید به لحاظ علمی و فناورانه یک دستاورد با ارزش بوده که تنها در اختیار تعداد محدودی از کشورها قرار دارد. همچنین این محصول به لحاظ اقتصادی بسیار با ارزش است چرا که در واقع این سامانه با قیمتی کمتر و حدود یک‌سوم قیمت بین‌المللی آن در دنیا در کشور ساخته شد.

وی تصریح کرد: این تولید صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. با تعداد سامانه‌هایی که تولید می‌شوند و در اختیار قرار می‌گیرند این صرفه جویی حداقل به میزان ۲ میلیون یورو خواهد بود که با توجه به تعداد قابل توجه مورد نیاز، می‌تواند صرفه‌جویی ارزی مهمی را شاهد باشیم.