شناسهٔ خبر: 83988 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی خبر داد

ترمیم ۸ هزار کیلومتر از راه‌های شریانی کشور در سه ماهه نخست سال جاری/ جابجایی روزانه ۲ میلیون تن بار در جاده‌های کشور

وزیر اصفهان وزیر راه و شهرسازی از ترمیم ۸ هزار کیلومتر از راه‌های شریانی کشور در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه آیین افتتاح و بهره برداری از قطعه سوم باند دوم محور نائین-انارک و در جمع خبرنگاران با اشاره به اراده دولت برای توسعه زیرساخت های حمل و نقل کشور گفت: توسعه زیرساخت های حمل و نقل در سه مرحله اساسی در دست اقدام است که اولین آن ها توسعه آزادراه هاست.

وی ادامه داد: اکنون ۲۴۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور وجود دارد و تا پایان دولت ۵۱۸ کیلومتر دیگر به آزادراه های کشور اضافه می شود. فوری ترین آن ها آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان است که تاثیر به سزایی در کنترل ترافیک کریدور شمال-جنوب در ناحیه مرکزی کشور خواهد داشت و گشایش بزرگی در تردد مردم استان های جنوبی و شمالی اصفهان ایجاد می کند. 

اسلامی با بیان اینکه افتتاح این آزادراه تاثیر مهمی در صرفه جویی سوخت و زمان سفر خواد داشت، گفت: کنارگذر شرقی اصفهان از جمله پروژه هایی است که به سرعت در مدار قرار خواهد گرفت و طی هفته های آتی توسط رییس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح می  شود.

وزیر راه و شهرسازی محور دیگر توسعه زیرساخت های حمل و نقل کشور را احداث بزرگراه ها در کشور دانست و گفت: سالی ۸۰ کیلومتر به بزرگراه های کشور اضافه کرده ایم.  امروز ۴۰ کیلومتر از جاده کریدوری از نایین به طبس افتتاح شد و ۳۰ کیلومتر از آن پیش تر افتتاح شده بود. افتتاح باقی این بزرگراه نیز در دستور کار قرار دارد و مناقصه قطعه جدید برگزار و پیمانکار آن انتخاب شده است. 

اسلامی راه آهن را محور سوم توسعه زیرساخت های حمل و نقل کشور دانست و افزود: پروژه های مربوط به این محور در دست توسعه قرار دارد. اکنون جمع خطوط اصلی و فرعی راه آهن در کشور ۱۴ هزار کیلومتر است. و هزار و ۴۰۰ کیلومتر خط اصلی و هزار و ۲۰۰ کیلومتر خط فرعی تا پایان سال آینده به این راه ها افزوده خواهد شد.

وی ادامه داد: در این برنامه ۳ استان دیگر یعنی اردبیل، کردستان و آدربایجان شرقی (از مسیر جدید) به راه آهن سراسری متصل می شوند. نکته مهم اسن است که ما توانستیم سهم راه آهن را در حمل و نقل بار کشور افزایش دهیم، به طوریکه نسبت به سال ۹۷ دو درصد افزایش حجم بار جابجا شده توسط راه آهن را شاهد هستیم.

این عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه باری که اکنون در جاده های کشور جابجا می شود، به طور متوسط ۲ میلیون تن در روز است، گفت: این بار سنگینی است و نشان از فعالیت اقتصادی کشور دارد.

وی ادامه داد: باید خدا را شکر کرده و قدردان تولیدکنندگان کشور باشیم که در بخش های مختلف این تولیدات را انجام می دهد. باید زیرساخت های حمل و نقل در کشور را متناسب با این میزان جابجایی بار توسعه دهیم. 

وزیر راه و شهرسازی  در ادامه با اشاره به اینکه جاده های کشور سال گذشته آسیب زیادی از سیل دیدند، گفت: بیش از ۱۲ هزار کیلومتر از راه های کشور در سیل آسیب دید و بیش از ۷۰۰ پل یا منهدم شد یا آسیب جدی دید. 

وی افزود: همکاران ما در راهداری های کشور با زحمت و تلاش شبانه روزی این جاده ها را ترمیم کردند و در مدار قرار دادند. در سه ماهه نخست امسال ۸ هزار کیلومتر از راه های شریانی کشور ترمیم شدند. نهضت بهسازی آسفالت و ترمیم ها در حال انجام است.

اسلامی در انتها با اشاره به طرح ابرار گفت: از مرداد پارسال ظرف یک سال ۲۴۵۰ کیلومتر راه روستایی آسفالته به راه های کشور اضافه شد و تا پایان دولت ۳۵۰۰ کیلومتر دیگر نیز به این راه ها اضافه می شود.