شناسهٔ خبر: 84018 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد

«آیین‌نامه بتن ایران» منتشر شد/ طراحی سازه‌های بتنی متکی به آیین‌نامه‎های داخلی می‌شود

محمد شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام خبر انتشار ویرایش جدید مبحث نهم مقررات ملی ساختمان؛ طراحی و اجرای ساختمان های بتنی و همچنین انتشار آیین نامه بتن ایران این اتفاق را برای جامعه مهندسی مهم برشمرد و گفت: از این به بعد، طراحی سازه‌های بتنی به آیین‌نامه‌های داخلی متکی می‌شود.

محمد شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از انتشار ويرايش جديد مبحث نهم مقررات ملی ساختمان؛ "طرح و اجرای ساختمان‌های بتنی" در ارديبهشت‌ماه امسال از سوی وزارت راه و شهرسازی و "آيين‌نامه بتن ايران- آبا" هفته گذشته از سوی سازمان برنامه  و بودجه خبر داد.

انتشار ویرایش جدید مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان؛ «طراحی و اجرای ساختمان‎های بتنی» اردیبهشت امسال

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه تدوین مباحث مقررات ملی و کنترل ساختمان در ابتدای دولت تدبیر و امید، مجددا به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی سپرده شده، گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بكارگيری متخصصان تراز اول كشور از مشاوران و استادان و صاحب‌نظران، كار تدوين ويرايش جديد مباحث و از جمله مبحث نهم را آغاز کرد. متعاقب آن، سازمان برنامه هم طی قراردادی بازنگری آبا را كه آخرين ويرايش آن مربوط به ١٨ سال قبل بود در سال ٩٣ به مركز تحقيقات، سپرد.

شکرچی‌زاده توضیح داد: در گذشته اين دو مدرك مهم مهندسی كشور كه هر دو مربوط به طراحی سازه‌های بتنی بودند با هم تفاوت‌ها و بعضاً تناقضاتی داشتند و در نتيجه اغلب مهندسان طراح سازه‌های بتنی در كشور برای رهايی از سردرگمی به آيين‌نامه های خارجی مراجعه می‌كردند.

وی تصریح کرد: ويرايش جديد اين دو مجموعه كه هر دو در مركز تحقيقات انجام شده است، با هم هماهنگ است و انتظار می‌رود روند طراحی ساز‌های بتنی در آينده با استفاده از اين دو مرجع طراحی، متكی به آيين‌نامه‌های داخلی كه هماهنگ با شرايط كشور و مصالح موجود در كشور و تجربيات داخلی است، بهبود قابل‌ملاحظه‌ای پيدا كند.

به گفته شکرچی‌زاده، با توجه به اينكه بيش از ٥٠ درصد ساختمانها در كشور بتنی هستند، اين اتفاق برای مهندسي عمران كشور، رخداد مهمی محسوب می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، از تلاش تمامی دست‌اندركاران تدوين اين دو مجموعه (طراحی و اجرای ساختمان های بتنی؛ مبحث نهم مقررات ملی ساختمان و آیین نامه بتن ایران) و مقام عالی وزارت مجدداً به خاطر پشتيبانی از مركز تحقيقات در انجام وظايف محوله قدردانی کنم.

بنا بر اعلام مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، اولین نسخه آیین‌نامه بتن ایران در سال ۱۳۷۰ (و بخش دوم آن در سال ۱۳۷۴) منتشر شد. در سال ۱۳۷۷ کمیته تدوین آیین‌نامه گسترش یافت و تعداد اعضای آن به ۲۶ نفر بالغ شدند. کمیته مزبور به دو زیر کمیته، «مصالح و مسایل اجرایی» و «اصول تحلیل و طراحی» تقسیم و کار بازنگری را آغاز کردند. بر این اساس اولین تجدید نظر آبا در سال ۱۳۷۹ تصویب و از سال ۱۳۸۰ لازم اجرا شد، همچنین به همراه تدوین آیین‌نامه،‌ کار نگارش «واژه‌نامه بتن» و «تفسیر آیین نامه» نیز انجام شد که تفسیر بخش اول یک‌بار نیز در سال ۱۳۷۹ تجدید نظر شده‌ است. 

همچنین، بعد از اولین بازنگری آبا که بیش از ۱۸ سال از آن می‌گذرد و با توجه به پیشرفت‌هایی که طی سال‌های اخیر در زمینه «فناوری بتن» و «تحلیل و طراحی» حاصل شده‌است و همچنین نیاز به اِعمال برخی اصلاحات، نظام فنی و اجرایی کشور طی تفاهم‌نامه شماره ۳۸۷۴-۳۹-۹۳ مورخ ۲۵ تیر ۹۳ با تشکیل دبیرخانه دائمی آئین‌نامه بتن در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی،‌ کار بازنگری آن را به این مرکز واگذار کرد تا طی فرآیند نظرخواهی از کلیه صاحب‌نظران، ‌متخصصان و دست‌اندرکاران این صنعت به تشکیل کمیته‌های دائمی، فنی-اجرایی و هماهنگی اقدام کرده و بر اساس مدیریت کارگروه‌های تخصصی، نسبت به این مهّم اقدام کند.

یادآور می‌شود، مركز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، طی تفاهم‌نامه‌ای از سوی سازمان برنامه مسئوليت تهيه و تدوين ملحقات آبا را بر عهده گرفته است.