شناسهٔ خبر: 84144 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

با امضای قراردادی سه‌جانبه؛

نوسازی ۵۰۰۰ کامیون برون‌شهری کلید خورد

آیین امضای قرارداد نوسازی ۵۰۰۰ دستگاه ناوگان حمل‌و‌نقل کالای برون‌شهری قرارداد نوسازی پنج هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل برون شهری کالا، میان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، بانک صادرات و بخش خصوصی به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آیین امضای قرارداد سه‌جانبه نوسازی پنج هزار دستگاه ناوگان حمل ونقل برون‌شهری كالا، روز چهارشنبه، ۲۲ مردادماه با حضور محمد اسلامی، وزير راه وشهرسازی، عبدالهاشم حسن‌نیا، معاون وزير و رئيس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای، حجت‌اله صیدی، مديرعامل بانك صادرات و بخش خصوصی در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

بر اساس این قرارداد، تعداد پنج هزار دستگاه کامیون، کشنده و كانتینرهای یخچالی در یک دوره ۲۰ ماهه نوسازی می‌شود. به گفته مسئولان سازمان راهداری در این مرحله، اولویت با کامیون‌های بالای ۵۰ سال خواهد بود و بر این اساس به مالکان این دست از کامیون‌ها، پیامک نیز فرستاده شده است.

میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این قرارداد حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان ذکر شده است. بانک صادرات نیز معادل ۸۰ درصد قیمت کامیون نو را تسهیلات پرداخت می‌کند. سود این تسهیلات ۱۸ درصد است که ۹ درصد آن را سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و ۹ درصد دیگر را خریدار می‌پردازد. 

به گفته سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، تعداد ناوگان کالا برون شهری هم‌اینک ۳۸۷ هزار دستگاه است که ۵۲ هزار دستگاه از آن عمر بالای ۴۰ سال دارند.