شناسهٔ خبر: 84943 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد:

گام‌های توسعه‌ای سازمان بنادر و دریانوردی در مسیر توسعه سواحل مکران/ آغاز واگذاری موج شکن‌های چند منظوره مردمی در سواحل مکران

سواحل مکران بهروز آقایی گفت: با آغاز واگذاری موج شکن‌های چندمنظوره مردمی در جنوب شرق کشور گامی دیگر از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در راستای توسعه سواحل مکران برداشته شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: این اداره کل به منظور تسهیل در ترافیک و عبور و مرور دریایی، ایمنی شناورها و حفاظت از منابع دریایی و خشکی و از همه مهمتر رونق اشتغال و ایجاد اقتصاد پایدار منطقه اهداف کلانی را در راستای مسئولیت های قانونی و اجتماعی خود دنبال می کند.

وی ادامه داد: در همین راستا ساخت ۶ موج شکن چند منظوره مردمی با هدف اشتغالزایی، محرومیت‌زدایی، توسعه پایدار، توسعه گردشگری دریایی، اهداف پدافند غیرعامل و توزیع یکنواخت جمعیت در طول نوار ساحلی سیستان و بلوچستان از سال ۸۶ در دستور کار قرار گرفت.

این مقام مسئول افزود: عملیات ساخت این موج شکن‌ها به اتمام رسیده و آماده واگذاری به سرمایه‌گذران بخش خصوصی و ارگان‌های خدمات رسان دولتی است.

وی با اشاره به برخورداری این موج شکن‌ها از ۲ بازوی اصلی و فرعی و حدود هشت هکتار حوضچه و ۱۹ هکتار اراضی پسکرانه سند دار، اضافه کرد: برخی از این موج شکن‌ها دارای بازوی رسوب‌گیر نیز هستند.

آقایی گفت: با پیگیری‌های این اداره کل از طریق سازمان‌های بنادر و دریانوردی و مدیریت و برنامه‌ریزی، مجوز واگذاری این موج شکن‌ها از طریق کمیسیون تلفیق دولت در ماه گذشته اخذ و کارگروه تخصصی واگذاری آن نیز تشکیل شد که به طور قطع رونق اشتغال و سرمایه‌گذاری در سواحل مکران را به همراه خواهد داشت.

وی اعتبار هزینه شده برای ساخت این ۶ موج شکن در طول سواحل مکران را حدود ۱۵۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات سازمانی اعلام و اذعان کرد: اجرای چنین پروژه‌هایی در سواحل سیستان و بلوچستان بسیار تاثیر گذار است، چرا که موجب تثبیت جمعیت و جلوگیری از کوچ اجباری مردم برخی از روستاهای ساحلی که در خشکسالی‌های اخیر آسیب دیده‌اند، به سمت حاشیه شهرها می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: فقط موج شکن گواتر علاوه بر توسعه گردشگری ساحلی و ایجاد پناهگاه امن نظامی، مرکز ثقل فعالیت‌های صیادی برای روستاهای هدف با جمعیت تقریبی بیش از ۳ هزار نفر شده است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق دولت، موج شکن رودیک،گوردیم، بیردف و جد به سازمان شیلات ایران جهت فعالیت‌های صیادی و آبزی‌پروری و موج‌شکن گواتر به نیروی دریایی ارتش جهت کاربری نظامی و موج شکن گیشاپ جهت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به روش BOT اختصاص یافته است.