شناسهٔ خبر: 85016 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان تاکید کرد:

تاثیر ویژه کنارگذر شرقی اصفهان در توسعه ترانزیت و رشد اقتصاد کشور/ نقش ویژه کنارگذر در کاهش آلاینده های زیست‌‌محیطی و تصادفات/ اشتغال‌زایی ۲۰۰۰ نفری با افتتاح کنارگذر شرقی اصفهان

علیرضا قاری قران ،اصفهان مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: با بهره برداری از کنار گذر شرق اصفهان علاوه  بر نقش ویژه در توسعه ترانزیت و تاثیر ویژه در اقتصاد کشورافزایش، شاهد كاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی و تولید بیش از ۲ هزار شغل دائم در منطقه خواهیم بود.

علیرضا قاری قرآن، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درخصوص اثرات مثبت کنار گذر شرق اصفهان بر اقتصاد، اشتغال و محیط زیست این استان و منطقه که قرار است در اواخر شهریورماه ۹۹ به بهره برداری برسد، اظهار داشت: کلانشهر اصفهان به لحاظ قرار گیری در مرکز ثقل کشور و عبور کریدورهای شمال به جنوب و شرق به غرب،  بخش عظیمی از بار ترافیک کشور را متحمل می شود.

وی ادامه داد:  علاوه بر مشکلات ترافیکی موجود، عواملی همچون تردد وسایل نقلیه سنگین و دودزا به درون محیط شهری، آلودگی هوا، هدر رفت سوخت و زمان و همچنین افزایش تصادفات را ناشی می‌شود. بدون شک  با احداث آزادراه شرق اصفهان که از آزادراه اصفهان – کاشان در شمال استان شروع و به آزاد راه اصفهان – شیراز در جنوب استان ختم می‌شود بسیاری از این مشکلات مرتفع خواهدشد.

وی تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی ویژه استان اصفهان و واقع شدن در چهارراه ترانزیت کشور سبب شده است که دو کریدور یا دالان از کریدورهای پیش بینی شده در طرح جامع حمل ونقل کشور از این استان عبور کند. همچنین این استان سهم قابل توجهی از میزان راه ها و  تردد در بستر راه‌های کشور را به خود اختصاص داده است.

قاری قرآن با بیان اینکه براساس طرح جامع حمل ونقل کشور، کریدور هفت به طول۲هزار و ۸۹۳  کیلوکتر از تهران آغاز شده و سپس به قم-کاشان-نائین- یزد-شهر بابک –سیرجان وبه بندرعباس  می‌رسد اذعان داشت: این کریدر در محورمرکزی ایران برای تسهیل و جابجایی کالا ومسافر اهمیت زیادی داشته و یکی از پرترددترین مسیر وسایل نقلیه است.

 مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اضافه کرد: هشتمین کریدور به طول یکهزار و ۴۸۳  کیلومتر از قم آغاز و در ادامه با گذر از شهراصفهان - شیراز - فسا - سیرجان به بندرعباس می‌رسد که این کریدور به دالان منطقه مرکزی کشور معروف است و نقش مهمی در حوزه حمل‌ونقل کالا و مسافر خواهد داشت.

اهمیت کنارگذر شرقی اصفهان در توسعه ترانزیت

وی به دلایل ایجاد کنارگذر برای شهر اصفهان اشاره کرد و گفت: با خاتمه جنک تحمیلی و شروع دوره سازندکی کشور، تردد خودرهای سنگین از داخل محورهای درون شهری وافزایش تصادفات درون شهری نیاز به ایجاد کنارگذر برای شهر اصفهان تشدید شد و در انتهایی سال ۱۳۶۷ مطالعات احداث دوکنارگذر برای کلانشهر اصفهان مصوب شد که علاوه بر تفکیک عبور و مرور درون‌شهری وبرون‌شهری بتواند نقش ترانزیتی نیز داشته باشند.

قاری قرآن افزود: ارزیابی و آزادسازی مسیر پروژه کنارگذر شرقی اصفهان که اکنون قطعه‌ای از کریدورهشتم (شمال-جنوب )کشور است از سال ۱۳۶۸ شروع و همزمان با استفاده از اعتبارات استانی- ملی، ساخت قسمتی‌های از آن آغاز شد  که به علت کمبود اعتبارات دولتی از پیشرفت خوبی برخودار نبود.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۸۱پس از مطرح شدن سپردن ساخت پروژه به بخش خصوصی، با انتخاب سرمایه گذار بصورت مشارکتی ( ۵۰درصد بخش دولتی و۵۰ درصد بخش خصوصی)، زیر سازی و خاکریزی قسمت هایی از مسیر به انجام رسید.

این مقام مسئول سه عامل اصلی در این پروژه را از دلایل اصلی طولانی شدن مدت اجرا و توقف ۱۰ ساله آن از سال ۸۵ دانست و تشریح کرد: طبق مطالعه انجام شده نقش عوامل اعتباری در تاخیر کار ۵۰ درصد، عوامل محیطی بوده و در بحث موارد تدارکاتی ۱۲درصد و عوامل اجرایی ۳۸ درصد که شامل ضعف پیمانکار ۳۱درصد، ضعف مشاور طرح۱درصد و ضعف مشاور ناظرپروژه ۶ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه از اواخر سال ۹۵ و اوایل سال ۹۶ با مشارکت ۷۰درصدی صندوق بازنشستگی کشوری و ۳۰درصدی وزارت راه و شهرسازی این پروژه فعالیت خود را از سر گرفت، عنوان کرد: نقش این آزادراه در کاهش آلودگی‌های زیست محیطی ، کاهش زمان سفر، کاهش هدر رفت سوخت،کاهش تصادفات منجر به فوت، رفع مشکلات ترافیکی شهر اصفهان و ایجاد ارتباط شمالی – جنوبی و شرقی – غربی در کشور بسیار موثر و حائز اهمیت است .

ایجاد ۲ هزار شغل با تکمیل کنار گذار شرقی اصفهان

قاری قرآن به تاثیر این پروژه در اشتغال‌زایی اشاره کرد و گفت: در احداث این آزادراه بیش از۴۰۰ نفر به شكل مستقیم و بین ۲ تا ۳ برابر همین تعداد نیز به شكل غیر مستقیم مشغول كار و فعالیت هستند. این تعداد قطعا با احداث مجتمع‌های خدماتی بین‌راهی، جایگاه های سوخت و... می تواند بیش از ۲ هزار شغل دائم ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: تکمیل ونصب نیوجرسی‌های وسط و روشنائی ها این پروژه به زودی افتتاح می‌شود و شرکت آزادراه شرق سپاهان احداث، نگهداری و بهره‌برداری از این آزاد راه برعهده خواهد داشت.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان نحوه پرداخت عوارض در این آزاد راه را شیوه‌ الکترونیکی بیان کرد و گفت: شیو‌ه‌های قدیمی دریافت عوارض اتوبان‌ها و آزادراه‌ها دیگر خریداری ندارد، چرا که هم وقت‌گیر است و هم مبادله اسکناس، زیان‌های فراوانی دارد. لذا در حال برنامه ریزی برای پرداخت عوارض در آزاد راه شرق اصفهان بصورت الکترونیکی  است که بدون صف و معطلی، با سرعت بالا و رضایت‌بخش انجام شود.

قاری‌قرآن افزود: این آزادراه با برقراری ارتباط بهتر بین شهرهای مختلف استان به شکل موثری سهولت دسترسی را ایجاد و کاهش بار ترافیک شهر اصفهان را نیز در پی خواهد داشت. همچنین افزایش ارزش زمین در طول مسیر به دلیل افزایش سطح دسترسی به شهرهای اقماری صنعتی و مسكونی (قدیم و جدید) و كاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی، از دیگر مزایا و اهداف طرح برای شهر اصفهان است.

وی با بیان اینکه  در طرح جامع حمل ونقل کشور  برای توسعه ترانزیت و اتصال شبکه راه های کشور با مسیر حمل ونقل بین المللی، ایجاد ۱۰ کریدور شمال – جنوب وشرق- غربی به طول ۲۱ هزار کیلومتر از مهمترین برنامه های وزارت راه وشهرسازی است. گفت: براساس بررسی های انجام شده ایران می تواند سالانه تا حدود ۲میلیارد تن کالاو حدود ۲۰ میلیارد دلار درآمد ارزی در صورت گسترش زیرساخت‌های حمل و نقل جاده ای و ریلی از ترانزیت کالابه دست آورد. که این رقم به غیر از درآمدهای جانبی مانند اشتغال مستقیم و غیرمستقیم، فروش سوخت و مجتمع‌ها و میهمانسراهای بین راهی و... است.