شناسهٔ خبر: 85031 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان خبر داد

فعالیت ۵۹ طرح ملی و استانی راه و شهرسازی در استان همدان/ انتقال ایستگاه راه‌آهن همدان به داخل شهر در قالب سه قطعه/ راه‌آهن همدان-سنندج تا پایان سال بهره‌برداری می‌شود

نشست خبری1 مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان از فعالیت ۹ طرح ملی و ۵۰ طرح استانی در همدان خبر داد و گفت: برای تکمیل طرح‌‌های ملی نیازمند یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی(همدان)، داریوش حسینی، مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه طرح‌های عمرانی راه و شهرسازی در ۲ بخش ملی و استانی اجرا می‌شوند، عنوان کرد: عملیات عمرانی طرح‌های ملی با اعتبار مشخص و بر اساس قانون و تامین بودجه و طرح‌های استانی متناسب با شاخص‌ها و اعتبارات پیش می‌رود.

وی ساخت و تکمیل راه‌های ارتباطی را بستر نخست توسعه خواند که زمینه‌ توسعه همه‌جانبه را به دنبال دارد و افزود: پروژه‌های کریدور اصله-کاج-رزن، مرادبلاغی-قهاوند-اراک، باند برگشت گنجنامه، محور غار علیصدر، محور ملایر-بروجرد، چهارخطه نهاوند-آورزمان و چهارخطه تویسرکان-کنگاور از پروژه‌‌های مهم و شاخص راهسازی در استان همدان هستند.

حسینی با بیان اینکه کار مطالعاتی فازهای  صفر و یک و دو باند برگشت جاده گنجنامه انجام شده است، ابراز امیدواری کرد این پروژه هرچه زودتر به پیمانکار واگذار شود. برای پروژه "مرادبلاغی" نیز سال گذشته، اعتبار در نظر گرفته شده بود اما تخصیص آن بسیار کم بود؛ امسال با پیگیری‌‌‌های خوبی که انجام شد، اعتبار مناسبی برای این پروژه در نظر گرفته شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی همدان همچنین یادآورشد: مطالعات تکمیلی محور غارعلیصدر انجام شده است و به دنبال این هستیم تا برای تامین منابع آن از ظرفیت قانون ماده ۵۶ استفاده کنیم؛ بر اساس این ماده، بانک سرمایه‌گذار است و اعتبار آن را به پیمانکار پرداخت و پس از پایان کار، دولت با بانک تسویه حساب می‌کند.

حسینی با تأکید بر پیشرفت ۷۰ درصدی سایت اداری فرمانداری فامنین، مطرح کرد: برای تکمیل این پروژه حداقل ۱۵ میلیارد بودجه نیاز است که امسال فقط پنج میلیارد برای این پروژه درنظر گرفته شده است.

ساخت ایستگاه راه آهن همدان به طول ۱۳ کیلومتر

مدیرکل راه‌ وشهرسازی همدان  با تاکید بر سرعت اجرای طرح انتقال ایستگاه راه‌آهن همدان به داخل شهر، افزود: طرح انتقال این ایستگاه به داخل شهر همدان در ۳ قطعه و به طول ۱۳ کیلومتر در دست اجرا است.

وی گفت: این طرح در سه قطعه تقسیم بندی شده است که ۲ قطعه به پیمانکار واگذار شده و قطعه سوم آن به طول ۳ هزار و ۸۰۰ متر که ۲ هزار و ۸۰۰ متر آن تقاطع غیر همسطح و یک هزار متر به صورت همسطح، در دستور ساخت است. برای اجرای قطعه سوم این طرح، با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) صحبت‌هایی شده است تا از ظرفیت آن برای اجرای این طرح استفاده شود.

حسینی با بیان اینکه راه‌آهن همدان - سنندج نیز تا پایان امسال بهره ‌برداری می‌شود، افزود: قطعه یک راه آهن همدان - ملایر در دست ساخت و قطعه دوم آن نیز در دست واگذاری به پیمانکار است.

ثبت نام ۱۸۰۰۰ متقاضی در طرح اقدام ملی مسکن 

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۸ هزار متقاضی برای طرح اقدام ملی مسکن در استان ثبت نام نمودند، بیان کرد : از این تعداد،  مدارک ۱۶ هزار داوطلب بررسی و تایید شده و ۲ هزار داوطلب دیگر واجد شرایط نبودند که با اعتراض آن‌ها، مدارکشان دوباره بازبینی می‌شود.

وی در رابطه با شرایط  متقاضیان ثبت نام کننده در طرح اقدام ملی مسکن گفت:  متاهل بودن (به استثناء دختران مجرد بالای ۳۵ سال)، نداشتن خانه توسط خود و همسر، خانه اولی بودن، پنج سال سکونت در شهر مورد نظر و سبز بودن فرم «ج» آن‌ها (استفاده نکردن از تسهیلات و یارانه‌های ارگان‌های دولتی) از شرط‌های لازم ثبت‌نام متقاضیان در این طرح است.

حسینی ادامه داد: زمین‌های تامین شده برای این طرح در شهر همدان در مناطق شهرک بهشتی، شهرک مدنی و شهرک فرهنگیان قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ما فقط زمین را تامین می‌کنیم و ساخت آن بر عهده تعاونی‌ها و دیگر دستگاه‌های اجرایی است، بیان کرد: اگر قیمت زمین یک سوم قیمت ساخت باشد، زمین‌ها به صورت ۹۹ ساله و اگر بیشتر از آن باشد به صورت فروش اقساطی به متقاضیان واگذار می‌شود.

مدیرکل راه‌ وشهرسازی همدان گفت: ۱۰۰ میلیون تسهیلات طرح اقدام مسکن به متقاضیان واگذار می‌شود و تا مشخص شدن وضعیت این داوطلبان، ثبت‌نام جدیدی صورت نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای متقاضیان این مسکن‌ها به ازای هر واحد ۴۰ میلیون تومان به عنوان پیش پرداخت اولیه تعیین شده است که نزدیک به ۶۰۰ متقاضی این مبلغ را واریز کرده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام نظر کارشناسان، در تاریخ امروز، به ازای ساخت هر متر مربع نزدیک به مبلغ چهار میلیون تومان وجه  مورد نیاز است.

طرح جامع  همدان بسیار دقیق و کارشناسی شده است

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان تبیین کرد: در طرح جامع شهر همدان کارهای کارشناسی لازم انجام شده و امیدواریم در سال جاری بتوانیم این طرح را در شورای عالی به تصویب برسانیم و  سپس به دنبال طرح های تفصیلی باشیم.

وی با اشاره به اینکه شهر همدان یک شهر توریستی بوده و پوشش گیاهی خوبی هم دارد که ریه های شهر است، گفت: در طرح جامع ما یک افق چندساله داریم و این طرح کارشناسی شده و برابر با ضوابط و قوانین است و اگر طرحی با قانون مغایرت داشته باشد در شورای عالی تأیید نمی شود.

حسینی در پایان خاطرنشان ساخت: مشاوران و کارشناسان با مطالعه دقیق، طرح جامع شهری را طراحی می‌کنند و در واقع کارها بر اساس ضوابط و قوانین ‌ اجرا می‌شود.